Zoo Lešná předcházela bažantí obora, založená r. 1804 hrabětem Josefem J. Seilernem. Postupně zde vznikl zoopark s oborovými i exotickými zvířaty. R. 1948 zde byla státem otevřena zoologická zahrada. V obd. 70-80. let 20. stol. se velmi rozrostla. R. 2007 byla postavena tropická hala Yucatán.
Hlavní obrázek místa
párek nosorožců při polední siestě
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Zoologická zahrada Lešná patří dnes svým řešením mezi moderní ZOO. Rozkládá se na 50 ha a v expozicích najdete na 220 druhů zvířat. Na prohlídku si rezervujte nejméně 2 a více hodin. Areál je členěn podle geografických oblastí, jak se u moderních zahrad stává zvykem. Je zde k vidění většina exotických zvířat, ale zahrada má také oprávnění k šlechtění a k vedení plemenné knihy lipických koní. Celému areálu dominuje původní zámek. V suterénu zámku naleznete terária se zástupci třídy plazů. Nedílnou součástí zahrady je kromě zámku i zámecký park, kde roste přes 1000 druhů a variet rostlin. Vlastní park byl založen v roce 1884-1888 a zaujímá plochu 12 ha.
23.12. 2004
historie

Historie Zoo Zlín - Lešná

Zoologické zahradě Lešná předcházela bažantnice, postavená r. 1804 hrabětem Josefem Janem Seilernem. R. 1809 byla upravena na bažantí oboru, ohrazenou zdí. Počátkem 20. stol. bylo v místě vybudováno přírodopisné muzeum, při kterém byla chována v oboře i ve skleníku naše i exotická zvířata. V l. 1928-29 byla přivezena řada z nich – mufloni, daňci, antilopy či pštrosové emu a ve sklenících byli chováni naši a cizokrajní ptáci. Areál byl již kolem r. 1900 cílem školních výprav dětí. Po 2. světové válce byl majetek Seilernů zestátněn, Seilernské přírodovědné sbírky byly rozebrány nebo zničeny. Byla však snaha o obnovení zoologického areálu, kde stále ještě zůstalo množství zajímavých zvířat. A tak byl v květnu r. 1948 otevřen již jako zoologická zahrada. R. 1953 chovala zahrada asi 300 zvířat. V 70. a 80. letech 20. stol. došlo k velkému rozšíření zahrady, od počátku 90. let byla zoo modernizována. Zoo byla rozčleněna…  číst dále

http://cs.wikipedia.org , http://www.zoozlin.eu, 31.10. 2011

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 kostel sv. Mikuláše
 Lukov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Žeranovice
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Louky
 hraniční kameny
 Skalný
 Křídlo
 Obřany
 Panský mlýn
 Tečovice
 Mysločovice
 Hostýn
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Janův hrad
 Slavkov pod Hostýnem
 Holešov
 Hostýn
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kasařov
 Engelsberg
 Rýsov
 Hošťálková
 Starý Světlov
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Prusinovice
 Oberský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Liptál
 Otrokovice
 Rymice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 Podhradí
 Rajnochovice
 kostel sv. Jiljí
 Rajnochovice
 Pohořelice
 Věruška
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
Kontaktní informace
Zoo a zámek Zlín-Lešná, p.o.
Lukovská 112
763 14 Zlín
Tel: +420 577 914 180
http://www.zoozlin.eu/
office@zoozlin.eu
Základní informace místa
ID místa: 2748
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama