Zoo Lešná předcházela bažantí obora, založená r. 1804 hrabětem Josefem J. Seilernem. Postupně zde vznikl zoopark s oborovými i exotickými zvířaty. R. 1948 zde byla státem otevřena zoologická zahrada. V obd. 70-80. let 20. stol. se velmi rozrostla. R. 2007 byla postavena tropická hala Yucatán.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 12/2004
Zoologická zahrada Lešná patří dnes svým řešením mezi moderní ZOO. Rozkládá se na 50 ha a v expozicích najdete na 220 druhů zvířat. Na prohlídku si rezervujte nejméně 2 a více hodin. Areál je členěn podle geografických oblastí, jak se u moderních zahrad stává zvykem. Je zde k vidění většina exotických zvířat, ale zahrada má také oprávnění k šlechtění a k vedení plemenné knihy lipických koní. Celému areálu dominuje původní zámek. V suterénu zámku naleznete terária se zástupci třídy plazů. Nedílnou součástí zahrady je kromě zámku i zámecký park, kde roste přes 1000 druhů a variet rostlin. Vlastní park byl založen v roce 1884-1888 a zaujímá plochu 12 ha.
23.12. 2004
historie

Historie Zoo Zlín - Lešná

Zoologické zahradě Lešná předcházela bažantnice, postavená r. 1804 hrabětem Josefem Janem Seilernem. R. 1809 byla upravena na bažantí oboru, ohrazenou zdí. Počátkem 20. stol. bylo v místě vybudováno přírodopisné muzeum, při kterém byla chována v oboře i ve skleníku naše i exotická zvířata. V l. 1928-29 byla přivezena řada z nich – mufloni, daňci, antilopy či pštrosové emu a ve sklenících byli chováni naši a cizokrajní ptáci. Areál byl již kolem r. 1900 cílem školních výprav dětí. Po 2. světové válce byl majetek Seilernů zestátněn, Seilernské přírodovědné sbírky byly rozebrány nebo zničeny. Byla však snaha o obnovení zoologického areálu, kde stále ještě zůstalo množství zajímavých zvířat. A tak byl v květnu r. 1948 otevřen již jako zoologická zahrada. R. 1953 chovala zahrada asi 300 zvířat. V 70. a 80. letech 20. stol. došlo k velkému rozšíření zahrady, od počátku 90. let byla zoo modernizována. Zoo byla rozčleněna…  číst dále

http://cs.wikipedia.org , http://www.zoozlin.eu, 31.10. 2011

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 kostel sv. Mikuláše
 Lukov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Žeranovice
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 hraniční kameny
 Louky
 Skalný
 Křídlo
 Obřany
 Tečovice
 Mysločovice
 Hostýn
 Vizovice
 Dobrotice
 kostel sv. Vavřince
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Hostýn
 Holešov
 Slavkov pod Hostýnem
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kasařov
 Engelsberg
 Rýsov
 Starý Světlov
 Hošťálková
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Oberský vrch
 Liptál
 Otrokovice
 Rymice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 Podhradí
 Rajnochovice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
Kontaktní informace
Zoo a zámek Zlín-Lešná, p.o.
Lukovská 112
763 14 Zlín
Tel: +420 577 914 180
http://www.zoozlin.eu/
office@zoozlin.eu
Základní informace místa
ID místa: 2748
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama