Zámek byl postaven ve 2. pol. 16. stol. a do předzámčí byla zabudována starší tvrz. Později zámek často měnil majitele, několikrát vyhořel a byl častokrát přestavován. Po r. 1945 byl využíván jako vojenský sklad léků. Dnes je majetkem města, v části zámku je expozice Městského muzea.
Hlavní obrázek místa
Pohled od náměstí
© Ivo Rozehnal 10/2019

Expozice na zámku:

Prohlídka zámku - Prohlídka je zaměřena na stavební vývoj zámku, jeho historii a stavební slohy (sklepy). Prohlídka vede přízemím s expozicí keramiky, sochami O. Drahotušského, V. Vokolka a pracovnou F. Táborského (detaily o jednotlivých expozicích viz níže), dále 1. poschodím, kde prochází reprezentační sál, výstavní sály, Loudonskou galerií a dále do 2. poschodí, kde jsou obytné místnosti / dosud nezrekonstruované (bez mobiliáře). Prohlídka trvá cca 60 minut; max. 50 návštěvníků ve skupině.
Muzeum:
Keramika 18. a 19. století - Velkou část sbírek tvoří výrobky z manufaktur v Bystřici pod Hostýnem, Rajnochovicích, Hranicích, Vranově, Olomučanech i z dalších míst Čech, Moravy a Slovenska. Expozice byla otevřena v roce 2004.
Sochy Oldřicha Drahotušského - Průřez volnou tvorbou sochaře a restaurátora, rodáka z nedaleké Podhradní Lhoty, který působil v Praze. Expozice byla otevřena v roce 2006.
Pracovna Františka Táborského - Nábytek z bystřického bytu zakladatele muzea Františka Táborského (pracovna a ložnice) doplněný o osobní předměty. Expozice byla otevřena v roce 2008.
Zpěv z potopy Vojmíra Vokolka - Expozice představuje výběr z díla východočeského sochaře V. Vokolka, inspirovanou biblickými příběhy. Plastiky V. Vokolka doplňují obrazy jeho synovce Václava Vokolka, malíře a spisovatele. Expozice byla otevřena v roce 2002.
Expozice Thonet - Expozice ohýbaného nábytku značek Gebrüder Thonet, Thonet-Mundus a TON představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta, německém Boppardu, intarzovaný stůl z Thonetova prvního působiště Vídně i nábytek vyrobený v pozdějším hlavním…  číst dále
E.H. podle http://www.mubph.cz, 12.8. 2013
historie

V první polovině 15. století páni z Tvorkova založili na tomto místě bystřickou tvrz jako náhradu za hrad Obřany. Tvrz se stala předzámčím pozdějšího renesančního zámku, který se po řadu let postupně dostavoval. Roku 1594 jej poškodil požár a obnovu prováděl roku 1616 Václav Bítovský se svojí manželkou Bohunkou z Víckova, jak dosvědčují jejich erby nad vstupní branou. Rozsáhlou výstavbu v roce 1763 na přání Marie Amálie de Monte l' Abbate uskutečnil brněnský architekt František Antonín Grimm. Vedoucím díla byl stavitel Antonín Mates Slováček. Požár roku 1789 poničil podzámčí. Později se zámek ještě dvakrát opravoval. Zdobí jej malby Jana Svitáka z roku 1805 a Hanuše Schwaigera z konce 19. století. Za zámkem se nachází rozsáhlý park, v minulosti jeden z nejkrásnějších na Moravě s pomníkem maršála Gideona Arnošta Loudona (1716-1790). Park byl však již od roku 1935 zrušen. Obranný vodní příkop a říčka Bystřička oddělovaly feudální…  číst dále

Cedule na zámku, 26.7. 2003

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bystřice pod Hostýnem

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Chlum
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Libosváry
 Loukov
 Křídlo
 Skalný
 Obřany
 Kasařov
 Prusinovice
 Lhotsko
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevohostice
 zvonice
 Horní Újezd
 kostel sv. Havla
 hraniční kameny
 Nahošovice
 kaple sv. Anny
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 Oprostovice
 Komárno
 Kostelec u Holešova
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Šišma
 Domaželice
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Hradčany
 Čechy
 Kladníky
 Rajnochovice
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 smírčí kříž
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Hradiště
 Malhotice
 Lukov
 Pavlovice u Přerova
 Rymice
 Prusy
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Hlinsko
 Loučka
 Želatovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 Kelč
 Količín
 Podolí
 Žeranovice
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Švédské šance
 Štulbach
 mlýnský náhon
 Rybáře
 Ústí
 Hošťálková
 synagoga
 evangelický kostel
 Horní Moštěnice
 Lipník nad Bečvou
 radnice
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Rocha
 železniční viadukt
 mariánský sloup
 obecní špitál
 městské opevnění
 lázně
 Skalička
 kaple sv. Peregrina
 zvonice
 kaple sv. Petra
 Hranická propast
 Skalička
 Svrčov
 Janůvka
 Prosenice
 Kladeruby
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
Kontaktní informace
Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem
Pod Platany 1
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Tel: nedelnikova@mubph.cz
http://www.mubph.cz
573 501 966
Základní informace místa
ID místa: 1578
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama