Bystřice pod Hostýnem

Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem
Zámek byl postaven ve 2. pol. 16. stol. a do předzámčí byla zabudována starší tvrz. Později zámek často měnil majitele, několikrát vyhořel a byl častokrát přestavován. Po r. 1945 byl využíván jako vojenský sklad léků. Dnes je majetkem města, v části zámku je expozice Městského muzea.
Hlavní obrázek místa
nádvoří vnitřního zámku
© Jan P. Štěpánek 05/2011

Expozice na zámku:

Prohlídka zámku - Prohlídka je zaměřena na stavební vývoj zámku, jeho historii a stavební slohy (sklepy). Prohlídka vede přízemím s expozicí keramiky, sochami O. Drahotušského, V. Vokolka a pracovnou F. Táborského (detaily o jednotlivých expozicích viz níže), dále 1. poschodím, kde prochází reprezentační sál, výstavní sály, Loudonskou galerií a dále do 2. poschodí, kde jsou obytné místnosti / dosud nezrekonstruované (bez mobiliáře). Prohlídka trvá cca 60 minut; max. 50 návštěvníků ve skupině.
Muzeum:
Keramika 18. a 19. století - Velkou část sbírek tvoří výrobky z manufaktur v Bystřici pod Hostýnem, Rajnochovicích, Hranicích, Vranově, Olomučanech i z dalších míst Čech, Moravy a Slovenska. Expozice byla otevřena v roce 2004.
Sochy Oldřicha Drahotušského - Průřez volnou tvorbou sochaře a restaurátora, rodáka z nedaleké Podhradní Lhoty, který působil v Praze. Expozice byla otevřena v roce 2006.
Pracovna Františka Táborského - Nábytek z bystřického bytu zakladatele muzea Františka Táborského (pracovna a ložnice) doplněný o osobní předměty. Expozice byla otevřena v roce 2008.
Zpěv z potopy Vojmíra Vokolka - Expozice představuje výběr z díla východočeského sochaře V. Vokolka, inspirovanou biblickými příběhy. Plastiky V. Vokolka doplňují obrazy jeho synovce Václava Vokolka, malíře a spisovatele. Expozice byla otevřena v roce 2002.
Expozice Thonet - Expozice ohýbaného nábytku značek Gebrüder Thonet, Thonet-Mundus a TON představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta, německém Boppardu, intarzovaný stůl z Thonetova prvního působiště Vídně i nábytek vyrobený v pozdějším hlavním…  číst dále
E.H. podle http://www.mubph.cz, 12.8. 2013
historie

V první polovině 15. století páni z Tvorkova založili na tomto místě bystřickou tvrz jako náhradu za hrad Obřany. Tvrz se stala předzámčím pozdějšího renesančního zámku, který se po řadu let postupně dostavoval. Roku 1594 jej poškodil požár a obnovu prováděl roku 1616 Václav Bítovský se svojí manželkou Bohunkou z Víckova, jak dosvědčují jejich erby nad vstupní branou. Rozsáhlou výstavbu v roce 1763 na přání Marie Amálie de Monte l' Abbate uskutečnil brněnský architekt František Antonín Grimm. Vedoucím díla byl stavitel Antonín Mates Slováček. Požár roku 1789 poničil podzámčí. Později se zámek ještě dvakrát opravoval. Zdobí jej malby Jana Svitáka z roku 1805 a Hanuše Schwaigera z konce 19. století. Za zámkem se nachází rozsáhlý park, v minulosti jeden z nejkrásnějších na Moravě s pomníkem maršála Gideona Arnošta Loudona (1716-1790). Park byl však již od roku 1935 zrušen. Obranný vodní příkop a říčka Bystřička oddělovaly feudální…  číst dále

Cedule na zámku, 26.7. 2003

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bystřice pod Hostýnem

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Slavkov pod Hostýnem
 Chlum
 Chvalčov
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Panský mlýn
 Libosváry
 Loukov
 Křídlo
 Skalný
 Obřany
 Kasařov
 Prusinovice
 Lhotsko
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Horní Újezd
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 hraniční kameny
 Nahošovice
 kaple sv. Anny
 Dobrotice
 Oprostovice
 Hrádek u Přílep
 Komárno
 Kostelec u Holešova
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Šišma
 Domaželice
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Hradčany
 Čechy
 Kladníky
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 smírčí kříž
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Malhotice
 Hradiště
 Pavlovice u Přerova
 Lukov
 Rymice
 Prusy
 Malhotice
 Hlinsko
 Loučka
 Rymice
 Rymice
 Želatovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 Kelč
 Količín
 Podolí
 Žeranovice
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 Švédské šance
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štulbach
 mlýnský náhon
 Rybáře
 Ústí
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Horní Moštěnice
 synagoga
 radnice
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 obecní špitál
 železniční viadukt
 kaple sv. Peregrina
 zvonice
 městské opevnění
 lázně
 Skalička
 kaple sv. Petra
 Hranická propast
 Skalička
 Svrčov
 Janůvka
 Prosenice
 Kladeruby
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
Kontaktní informace
Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem
Pod Platany 1
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Tel: nedelnikova@mubph.cz
http://www.mubph.cz
573 501 966
Základní informace místa
ID místa: 1578
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama