Zámek byl postaven ve 2. pol. 16. stol. a do předzámčí byla zabudována starší tvrz. Později zámek často měnil majitele, několikrát vyhořel a byl častokrát přestavován. Po r. 1945 byl využíván jako vojenský sklad léků. Dnes je majetkem města, v části zámku je expozice Městského muzea.
Hlavní obrázek místa
Pohled od náměstí
© Ivo Rozehnal 10/2019

Expozice na zámku:

Prohlídka zámku - Prohlídka je zaměřena na stavební vývoj zámku, jeho historii a stavební slohy (sklepy). Prohlídka vede přízemím s expozicí keramiky, sochami O. Drahotušského, V. Vokolka a pracovnou F. Táborského (detaily o jednotlivých expozicích viz níže), dále 1. poschodím, kde prochází reprezentační sál, výstavní sály, Loudonskou galerií a dále do 2. poschodí, kde jsou obytné místnosti / dosud nezrekonstruované (bez mobiliáře). Prohlídka trvá cca 60 minut; max. 50 návštěvníků ve skupině.
Muzeum:
Keramika 18. a 19. století - Velkou část sbírek tvoří výrobky z manufaktur v Bystřici pod Hostýnem, Rajnochovicích, Hranicích, Vranově, Olomučanech i z dalších míst Čech, Moravy a Slovenska. Expozice byla otevřena v roce 2004.
Sochy Oldřicha Drahotušského - Průřez volnou tvorbou sochaře a restaurátora, rodáka z nedaleké Podhradní Lhoty, který působil v Praze. Expozice byla otevřena v roce 2006.
Pracovna Františka Táborského - Nábytek z bystřického bytu zakladatele muzea Františka Táborského (pracovna a ložnice) doplněný o osobní předměty. Expozice byla otevřena v roce 2008.
Zpěv z potopy Vojmíra Vokolka - Expozice představuje výběr z díla východočeského sochaře V. Vokolka, inspirovanou biblickými příběhy. Plastiky V. Vokolka doplňují obrazy jeho synovce Václava Vokolka, malíře a spisovatele. Expozice byla otevřena v roce 2002.
Expozice Thonet - Expozice ohýbaného nábytku značek Gebrüder Thonet, Thonet-Mundus a TON představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta, německém Boppardu, intarzovaný stůl z Thonetova prvního působiště Vídně i nábytek vyrobený v pozdějším hlavním…  číst dále
E.H. podle http://www.mubph.cz, 12.8. 2013
historie

V první polovině 15. století páni z Tvorkova založili na tomto místě bystřickou tvrz jako náhradu za hrad Obřany. Tvrz se stala předzámčím pozdějšího renesančního zámku, který se po řadu let postupně dostavoval. Roku 1594 jej poškodil požár a obnovu prováděl roku 1616 Václav Bítovský se svojí manželkou Bohunkou z Víckova, jak dosvědčují jejich erby nad vstupní branou. Rozsáhlou výstavbu v roce 1763 na přání Marie Amálie de Monte l' Abbate uskutečnil brněnský architekt František Antonín Grimm. Vedoucím díla byl stavitel Antonín Mates Slováček. Požár roku 1789 poničil podzámčí. Později se zámek ještě dvakrát opravoval. Zdobí jej malby Jana Svitáka z roku 1805 a Hanuše Schwaigera z konce 19. století. Za zámkem se nachází rozsáhlý park, v minulosti jeden z nejkrásnějších na Moravě s pomníkem maršála Gideona Arnošta Loudona (1716-1790). Park byl však již od roku 1935 zrušen. Obranný vodní příkop a říčka Bystřička oddělovaly feudální…  číst dále

Cedule na zámku, 26.7. 2003

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bystřice pod Hostýnem

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Chlum
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Libosváry
 Loukov
 Křídlo
 Skalný
 Obřany
 Kasařov
 Prusinovice
 Lhotsko
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevohostice
 zvonice
 Horní Újezd
 kostel sv. Havla
 hraniční kameny
 Nahošovice
 kaple sv. Anny
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 Oprostovice
 Komárno
 Kostelec u Holešova
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Šišma
 Domaželice
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Hradčany
 Čechy
 Kladníky
 Rajnochovice
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 smírčí kříž
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Hradiště
 Malhotice
 Lukov
 Pavlovice u Přerova
 Rymice
 Prusy
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Hlinsko
 Loučka
 Želatovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 Kelč
 Količín
 Podolí
 Žeranovice
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Švédské šance
 Štulbach
 mlýnský náhon
 Rybáře
 Ústí
 Hošťálková
 synagoga
 evangelický kostel
 Horní Moštěnice
 Lipník nad Bečvou
 radnice
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Rocha
 železniční viadukt
 mariánský sloup
 obecní špitál
 městské opevnění
 lázně
 Skalička
 kaple sv. Peregrina
 zvonice
 kaple sv. Petra
 Hranická propast
 Skalička
 Svrčov
 Janůvka
 Prosenice
 Kladeruby
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
Kontaktní informace
Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem
Pod Platany 1
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Tel: nedelnikova@mubph.cz
http://www.mubph.cz
573 501 966
Základní informace místa
ID místa: 1578
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama