Zaniklá středověká tvrz, která zřejmě v Kostelci existovala již na přelomu 13. a 14. století, protože již v te době tam sídlili vladykové z Kostelce, z nichž se přímo uvádí Mikuláš z Kostelce. Dnes se na vyvýšenině, která po tvrzi zůstala, nachází ovocný sad.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Dušan Dohňanský 06/2019
Místo tvrziště je často zaměňováno s místem nacházejicím se asi 200 m severovýchodněji v poloze "Hrad" s n.v. 364 m. To bylo osídleno o hodně dříve a při archeologických vykopávkách tam byly nalezeny hroby s lužickou keramikou.
9.6. 2020
historie

Zaniklá kostelecká tvrz, která pravděpodobně vznikla již na přelomu 13. a 14. století, se poprve písemně připomíná až v roce 1547, kdy při vkladu Kostelce Přemkovi z Víckova uvádějí Bohunka, Barbora a Eliška z Kostelce také sídlo, ve kterém sídlil jejich otec Oldřich z Kostelce. Tvrz zřejmě zanikla ve druhé polovině 16. století, kdy ves i s tvrzi přešla pod prusinovické panství. Tvrz stávala asi 1,2 km severovýchodně od středu obce na vyvýšenině, která se nachází v trati Hrádky /popř. Hrádek/. Zde také byly nalezeny zlomky keramiky, meče a mincí ze 14. a 15. století. O podobě tvrze se nedochovaly žádné zprávy, není zde patrný ani náznak příkopu. V současné době se na tvrzišti nachází ovocný sad.

D.Dohňanský, zdroj : V.Nekuda - J. Unger - Hrádky a tvrze na Moravě; Kolektiv - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Morava, 9.6. 2020

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Kostelec u Holešova

Místa v okolí

 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 Přestavlky
 Přestavlky
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Dobrčice
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Prusy
 Štulbach
 Čechy
 Količín
 Domaželice
 Kasařov
 Horní Moštěnice
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Švédské šance
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Dobrotice
 Holešov
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Želatovice
 Nahošovice
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Floriána
 Kyselovice
 Přílepy
 Chlum
 kostel sv. Floriána
 Hradčany
 Panský mlýn
 smírčí kříž
 Hrádek u Přílep
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 kostel sv. Kunhuty
 Pavlovice u Přerova
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Kurovice
 bratrská škola
 Pavlovice u Přerova
 Křídlo
 Šišma
 kostel sv. Jiljí
 Slavkov pod Hostýnem
 Lhotsko
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 pozorovatelna CO
 Chropyně
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 Oprostovice
 Chropyně
 boží muka
 Žeranovice
 Hostýn
 Prosenice
 Hostýn
 kaple sv. Floriána
 Záříčí
 Kladníky
 židovská radnice
 Kladníky
 Vrchnostenský dům
 Hlinsko
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Starý pivovar
 radnice
 kostel sv. Mořice
 Chvalčov
 Skalný
 městské opevnění
 Postoupky
 vrchnostenská sýpka
 Rokytnice
 Mysločovice
 Troubky
 Chvalčov
 Květná zahrada
 Tlumačov
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Urbana
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Čekyně
 Buk
 Libosváry
 mlýnský náhon
 Hradisko
 Loukov
 Obřany
 zvonice
 Těšnovice
 Žeravice
 kostel sv. Mikuláše
 Kvasice
 kaple
 Čekyně I
 kaple sv. Marka
 Čekyně II
 Kokory
 kaple sv. Floriána
 Horní Újezd
 Penčičky
 zvonice
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Anny
 Kokory
 Citov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 zvonkohra
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Majetín
Základní informace místa
ID místa: 14971
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama