Bratrský sbor z r. 1553 byl v r. 1616 upraven na kostel sv. Anny. Při něm založena residence jezuitů – zrušena 1626. Kostel barokně přestavěn v l. 1743–45. R. 1747 při kostele zřízena a v l. 1748–50 vystavěna residence trinitářů. Zrušena r. 1782.
Hlavní obrázek místa
© de ardoise 05/2005
Areál bývalé residence trinitářů s filiálním kostelem sv. Anny v severozápadním sousedství známého zámku v Holešově. Barokní kostel a ve stejném duchu vystavěné patrové budovy residence navazují na sousední hospodářské objekty zámku.
Jan P. Štěpánek, 15.10. 2008
historie

Základem kostela sv. Anny byla renesanční budova bratrského sboru z let 1573-85. Ta byla roku 1616 upravena pro katolické bohoslužby a zasvěcena svaté Anně. V letech byla 1743-45 podle projektu J.P. Cerroniho přestavěna v barokním slohu. Patrně v letech 1752-54 byla přistavěna kaple sv. Kosmy a Damiána. Kostel sv. Anny je přibližně orientovaná stavba s obdélnou lodí a mírně odsazeným půlkruhově zakončeným presbyteriem. K jeho severní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře, na protilehlé straně pak obdélná kaple sv. Kosmy a Damiána s apsidou. Loď je zaklenuta valenou klenbou na pásek, presbyterium plackou mezi pásy a konchou. V ose západního průčelí před loď vystupuje hranolová věž.

Zany (podle Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2 [A-I], Academia, Praha 1994), 10.5. 2005

Další texty historie
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 morový sloup
 Holešov
 Šachova synagoga
 pivovar
 židovský hřbitov
 Dobrotice
 Přílepy
 smírčí kříž
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Hrádek u Přílep
 Količín
 Kasařov
 Žeranovice
 kostel sv. Floriána
 Prusinovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Kostelec u Holešova
 Kurovice
 Křídlo
 Panský mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Slavkov pod Hostýnem
 Mysločovice
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Skalný
 Hostýn
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dobrčice
 Tlumačov
 Dřevohostice
 Domaželice
 Čechy
 Říkovice
 Zámeček
 kostel sv. Anny
 Prusy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 Štulbach
 Nahošovice
 Chvalčov
 Obřany
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Tečovice
 kostel sv. Josefa
 Chvalčov
 Horní Moštěnice
 Lukov
 Švédské šance
 Kvasice
 Tusculum
 Louky
 Zlín
 Želatovice
 hraniční kameny
 Baťův mrakodrap
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 Kyselovice
 Lhotsko
 židovská radnice
 Štípa
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Kroměříž
 Muzeum Kroměřížska
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Starý pivovar
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 biskupská mincovna
 Hradčany
 Malenovice
 Loukov
 Libosváry
 Šišma
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Zlín
 Květná zahrada
 Chropyně
 Pavlovice u Přerova
 Velké Těšany
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Městský dům
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Přerov
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 bratrská škola
 Horní Újezd
 Lužkovice
 pozorovatelna CO
 kaple sv. Anny
 Klečůvka
 kostel sv. Jiří
 Komárno
 Všechovice
 Rokytnice
Základní informace místa
ID místa: 3092
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama