Kostel sv. Jiljí vystavěn r. 1744 stavitelem Tomášem Sturmem st. V letech 1789 a 1833 poničen požáry. Po druhém požáru při jeho obnově vystavěna nová věž a tehdy získal svou dnešní podobu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 05/2015
Kostel sv. Jiljí leží v centru města, přes říčku Bystřičku proti zámku, na severovýchodní straně Masarykova náměstí. Hlavním turistickým magnetem v okolí je Svatý Hostýn, jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, s řadou církevních i světských pozoruhodností. Najdeme zde např. baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Sarkandrovu kapli, Starou křížovou cestu, Jurkovičovu křížovou cestu, rozhlednu s kaplí Svatého Kříže a mnoho dalších. Soukromými vozidly není příjezd na vrchol Hostýnu dovolen. Z parkoviště na okraji Bystřice pod Hostýnem je ale výjezd umožněn městskou autobusovou dopravou.
Pavel Vítek, 23.8. 2008
popis

Kostel sv. Jiljí je podélná jednolodní stavba. K odsazenému pravoúhle zakončenému presbyteriu na severní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří. Hlavní vchod do kostela je veden podvěžím. Hlavní oltář pochází druhé pol. 18.století. Na něm je bývalý Hostýnský obraz Panny Marie, zvaný Rottalovský pocházející ze 17. století. Kalichovitá mramorová křtitelnice pochází z původního vybavení kostela. Kostel je chráněná památka.

Pavel Vítek - zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.8. 2008

historie

První kostel zde stál jistě již ve 14. století, kdy je první písemná zmínka o městečku Bystřice. Při velkém požáru v roce 1594 byl poničen i kostel a fara. Oba objekty však byly záhy opraveny. V roce 1744 pod patronací majitele zdejšího panství Františka Antonína Rottala byl vystavěn nový chrám. Stavitelem byl Tomáš Sturm starší z Holešova. Při opětovném požáru v roce 1789 byl kostel poškozen ale rychle opraven. V roce 1791 na kostelní věž instalovány první hodiny. Při dalším velkém požáru v roce 1833 byl opět zasažen jak kostel, tak i fara. Při obnově kostela byla vystavěna nová věž a tím kostel získal svou dnešní podobu.

Pavel Vítek - zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.8. 2008

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bystřice pod Hostýnem

Místa v okolí

 Chlum
 Slavkov pod Hostýnem
 Hostýn
 Chvalčov
 Hostýn
 Chvalčov
 Panský mlýn
 Libosváry
 Loukov
 Křídlo
 Skalný
 Obřany
 Kasařov
 Prusinovice
 Lhotsko
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Horní Újezd
 Dřevohostice
 hraniční kameny
 Nahošovice
 Dobrotice
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Přílep
 Komárno
 Oprostovice
 Kostelec u Holešova
 kaple sv. Floriána
 Šaumburk
 Všechovice
 Nový Šaumburk
 Šišma
 Domaželice
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Hradčany
 Čechy
 Kladníky
 Rajnochovice
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 Rajnochovice
 smírčí kříž
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Lukov
 Hradiště
 Malhotice
 Rymice
 Pavlovice u Přerova
 Prusy
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Hlinsko
 Loučka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Želatovice
 Tusculum
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Količín
 Týn nad Bečvou
 Kelč
 Helfštýn
 Žeranovice
 Podolí
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Švédské šance
 Štulbach
 mlýnský náhon
 Rybáře
 Ústí
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Horní Moštěnice
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 železniční viadukt
 Skalička
 kaple sv. Rocha
 obecní špitál
 městské opevnění
 kaple sv. Peregrina
 zvonice
 lázně
 kaple sv. Petra
 Hranická propast
 Štípa
 Skalička
 Svrčov
 Janůvka
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Prosenice
 Kladeruby
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kaple sv. Urbana
 Veselíčko
 Buk
 Hustopeče nad Bečvou
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bystřice pod Hostýnem
Tř. Legií 902
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Tel: 573 380 839
http://www.farnostbph.wz.cz
fabystriceph@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 6628
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama