Dobře patrný reliéf tvrze z poloviny 14.století na výběžku z náhorní planiny mezi obcemi Hradčany a Pavlovicemi u Přerova
Hlavní obrázek místa
Hradčany
Jádro tvrze.
© marek juchelka, 07/2009
Reliéf drobné tvrze se nachází přibližně mezi obcemi Pavlovice u Přerova a Hradčany. Blíže je však přece jen k druhé jmenované, po níž také tvrz získala dnešní jméno a nachází se necelé 2 km severně od ní. Je však dost pravděpodobné, že patřila k původní zaniklé osadě, jejíž situování není známé. Mohla se snad nacházet při potoku, který teče asi 50 m pod tvrzí, či snad na zvlněné planině někde před ní. Stavebník využil pro její stavbu kořen krátkého a nevýrazného výběžku z náhorní planiny, dnes zalesněné. Je to možná trochu s podivem, protože tím ji z obranného hlediska umístil dost nevýhodně. Velmi snadno byla ohrozitelná zejména od jihu a západu, kde se terén mírně vlní, ale rozhodně neklesá. Směrem na sever pak pokračuje zmíněný výběžek, ještě krátkou výraznou plochou, než terén začne dostatečně klesat. Snad bylo tohle místo využito pro nějakou hospodářskou zástavbu, třeba obehnanou dřevěným plotem. Nejlépe chráněná tak byla tvrz směrem na východ, kde terén přiměřeně prudce klesá. Tvrz měla klasické utváření s jádrem obklopeným příkopem a valem. Dnes je její reliéf už částečně setřelý a díky tomu také kolísají jeho rozměry. Jádro má přibližně zaoblený obdélný tvar o rozměrech zhruba 28 x 19 m. Jeho plocha se mírně svažuje směrem k severovýchodu a nevykazuje žádné patrné stopy zdiva či zástavby. Jen v západním rohu jádra je patrná vyvýšenina, oválného tvaru o průměru asi 7 m. Její umístění v čele jádra naznačuje, že by mohlo jít o zbytek věžovité obranné stavby, v jejíž blízkosti lze pak čekat situování vstupní brány, kterou by chránila. Příkop, který obtáčí jádro je již dost zanesený. Jeho šířka značné kolísá a to od 10 do 18 m. Přičíst se to dá patrně tomu, že hrany jádra se erozí místy odplavily a sesuly do příkopu, čímž se jeho šířka místy zvětšila. Zároveň podle zanesení kolísá i hloubka příkopu, největší dosahuje až 5 m. Val, který byl vně…  číst dále
Roman Řezáč, 5.5. 2006
historie

Hradčany drželi v roce 1348 Beneš a Dobeš ze Šišmy. Ti patrně tvrz vystavěli. Po té ji drželi jejich potomci. Po husitských válkách patřila k blízké Šišmě. Poslední zmínky o tvrzi pochází z roku 1523, ale v té době již byla patrně opuštěná.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 5.5. 2006

Půdorys místa

Terénní náčrt, Hradčany - terenní náčrt hrádku v poloze Zámčisko
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 241, obr. 452
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 Pavlovice u Přerova
 Šišma
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Oprostovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 Domaželice
 zvonice
 Čechy
 Želatovice
 Lhotsko
 mlýnský náhon
 Prusy
 Prosenice
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 radnice
 Floriánská kašna
 Týn nad Bečvou
 mariánský sloup
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Helfštýn
 Švédské šance
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Kostelec u Holešova
 synagoga
 kaple sv. Urbana
 Štulbach
 Korvínský dům
 Přerov
 Městský dům
 bratrská škola
 kostel sv. Vavřince
 Buk
 Veselíčko
 Dobrčice
 Horní Moštěnice
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 železniční viadukt
 Kostelec u Holešova
 Přestavlky
 Lazníky
 Přestavlky
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiljí
 Kasařov
 kaple sv. Anny
 pozorovatelna CO
 kaple Panny Marie
 Čekyně
 Chlum
 Libosváry
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Floriána
 Zákřov
 Čekyně I
 Lazníčky
 Horní Újezd
 Čekyně II
 Loukov
 Penčičky
 Rybáře
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Žeravice
 kostel sv. Havla
 hradiště Obírka
 Panský mlýn
 Vávrův mlýn
 Rokytnice
 Drahotuše
 kaple sv. Kunhuty
 kostel sv. Prokopa
 Chvalčov
 Dobrotice
 kaple sv. Marka
 Vlkoš
 Chvalčov
 Rymice
 Hostýn
 Hostýn
 Rymice
 Rymice
 socha žáby
 Kokory
 Tršice
 Křídlo
 kostel sv. Mikuláše
 Všechovice
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Holešov
 kaple sv. Floriana
 pivovar
 Malhotice
 Kokory
 Malhotice
 Količín
 kostel sv. Václava
 Ústí
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Kyselovice
 městské hradby
 Skalný
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranická propast
 Daskabát
 Svrčov
 Hranice
 Hrádek u Přílep
 kaple sv. Praxedy
 Obřany
 Betlémská kaple
 Kunzov
 Otěhřiby
 kaple Panny Marie
 zvonice
 kostel sv. Floriána
 hraniční kameny
 Chropyně
 Božka
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 4223
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama