Značně přetvořený reliéf tvrze v obci Šišma, na místě zvaném Talířový kopec.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní, dnes nejvyšší část centrálního pahorku. Silnice vede jižním příkopem, v pozadí požární zbrojnice stojící v jihozápadním rohu pahorku
© Roman Řezáč 12/2005
Značně narušený reliéf tvrziště, z velké části poškozený terénními úpravami až na začátku 20.století, se nachází na severozápadním vyvýšeném konci obce, při silnici směrem na Pavlovice u Přerova, v těsné blízkosti hasičské zbrojnice, která se „zakousla“ do jihozápadního rohu centrálního pahorku. Tohle místo patří k těm, které byly postupem času lidskou činností přetvořené k nepoznání. Že tvrz stála ve vyvýšené poloze je znát i teď. Poloha však nebyla nějak výhodná, větší svah se rýsuje na východě a snad i na severozápadě, jinak především směrem k Pavlovicím, tedy na jihozápad, pokračuje stoupající planina a dnes v těchto místech stojí poschoďový obytný dům. Podoba tvrze se dá jen odhadnout, určitě však patřila k těm větším a zděným. Dnes se jeví zřetelně asi šestiboký, velmi nepravidelný centrální pahorek. Případné dělení na části není zřetelné, vzhledem k velikosti však pravděpodobné. Pouze západní třetina je mírně vyvýšena, což může značit polohu hlavní stavby tvrze. Tyto otázky by mohl upřesnit případný výzkum. Celkové rozměry centrálního pahorku jsou v nejdelších osách přibližně 50 m x 40 m, východní část se znatelně svažuje. Přesto právě zde je pahorek oproti okolí nejvyšší, má asi 6 m výšky. V jihozápadním rohu, kde stojí hasičská zbrojnice má výšku asi 2 m, která směrem k severu klesá, dá se říct až k nulové výšce, přesto je znatelný jeho mírně vyvýšený průběh, kopírující průběh plotu. Právě této nejnižší výšky dosahuje vůči severnímu příkopu, který je téměř srovnaný s okolím a dnes v něm stojí vysílač. Má šířku asi 15 m, blížící se snad té původní. Západní příkop, mezi jádrem a obytným domem dosahuje šířky snad 25 m, dnes jím vede asfaltová cesta a je samozřejmě snížen, do největší hlouby 2 m. Jižní příkop, či spíše úval, kterým stoupá vedlejší silnice má šířku největší, dokonce přes 30 m a je také nejhlubší, kolem 6 m jak na straně…  číst dále
Roman Řezáč, 22.12. 2005
historie

Počátky sídla jsou zatím neznámé, první jasná zmínka pochází z roku 1348, kdy se uvádí Dobeš a Beneš, v roce 1373 se po Šišmě píše Lovek. V roce 1437 koupil ves a tvrz Archleb Klepař z Medařic. Roku 1503 získali Tvrz rytíři z Baště. Její zánik zapříčinil patrně po roce 1558 Vilém ze Žerotína, který ji získal a připojil k většímu panství, což vedlo patrně k jejímu opuštění.

Roman Řezáč, 22.12. 2005

Půdorys místa

situační nákres
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Kladníky
 Oprostovice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Hlinsko
 Lhotsko
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 mlýnský náhon
 Domaželice
 Čechy
 Želatovice
 Týn nad Bečvou
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 Helfštýn
 radnice
 Floriánská kašna
 mariánský sloup
 Prusy
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 Prosenice
 železniční viadukt
 Švédské šance
 Kostelec u Holešova
 kaple sv. Anny
 Veselíčko
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Urbana
 Prusinovice
 Štulbach
 Buk
 Libosváry
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Přerov
 bratrská škola
 Korvínský dům
 Ferdinandův tunel
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec u Holešova
 Dobrčice
 Chlum
 Horní Moštěnice
 Horní Újezd
 Kasařov
 Loukov
 Lazníky
 Rybáře
 kaple sv. Floriána
 Přestavlky
 Přestavlky
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Havla
 kaple Panny Marie
 pozorovatelna CO
 Čekyně
 Chvalčov
 Drahotuše
 hradiště Obírka
 Panský mlýn
 Zákřov
 Chvalčov
 Lazníčky
 kostel sv. Floriána
 Všechovice
 Hostýn
 Hostýn
 Čekyně I
 Čekyně II
 Penčičky
 Malhotice
 Dobrotice
 Malhotice
 Křídlo
 kostel sv. Anny
 Ústí
 kaple sv. Peregrina
 Říkovice
 lázně
 Žeravice
 kaple sv. Kunhuty
 Rymice
 městské hradby
 Hranická propast
 Vávrův mlýn
 mariánský sloup
 Rokytnice
 radnice
 Nová synagoga
 Rymice
 Rymice
 Svrčov
 Hranice
 židovský hřbitov
 socha žáby
 kostel sv. Prokopa
 Šachova synagoga
 kaple sv. Marka
 Komárno
 Vlkoš
 Skalný
 Tršice
 morový sloup
 Holešov
 pivovar
 Kokory
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzov
 Obřany
 kaple sv. Floriana
 Količín
 Daskabát
 kostel sv. Václava
 Kyselovice
 zvonice
 kaple sv. Praxedy
 Betlémská kaple
 hraniční kameny
 Otěhřiby
 Lom Olšovec
 kostel sv. Floriána
 Božka
 zvonice
 kaple sv. Rocha
Základní informace místa
ID místa: 3648
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama