Zámek byl postaven v roce 1894 jako sídlo šlechtičny Charloty z Wenckheimu, jež byla manželkou majitele panství Lešná Františka Seilerna. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma Euroalfa přestavěla v reprezentační hotel, který je tam dodnes.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 01/2018
Velká obec Lukov se 1750 obyvateli se nachází severně od Zlína na silnici II/489 spojující Fryšták s Držkovou. Je doložena od r. 1348 jako podhradí markrabského hradu. Popisovaný objekt leží na východním okraji obce.
18.1. 2021
historie

Zámek má velmi krátkou historii. V roce 1894 byl postaven podle plánů architekta Viktora Siedeka jako obydlí druhé manželky Františka Seilerna Charloty z Wenckheimu, majitele panství Lešná, k němuž Lukov patřil. Byl postaven ve vyvýšené severovýchodní části obce, kam ještě tehdy nezasahovala obecní zástavba. V té době měl zámek dominantní samostatnou polohu. Po smrti Františka Seilerna v roce 1919 se stal zámek hlavním sídlem Charloty. Za 2. světové války v něm byla umístěna fašistická mládežnická organizace Hitlerjugend. Po roce 1945 byl zkonfiskován a většinou v něm byla umístěna mateřská školka. Kolem zámku se rozšířila obecní výstavba rodinných domků. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma zrekonstruovala a zřídila v něm hotel, který je tam dodnes. Rekonstrukce zámku se moc nedotkla jeho historického vzhledu. Je to jednopatrová podélná budova se sedlovou střechou.Vstupní jihovýchodní průčelí je zvýrazněno mohutným…  číst dále

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 16.1. 2021

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lukov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Klečůvka
 Lužkovice
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Žeranovice
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Vavřince
 Panský mlýn
 Přílepy
 smírčí kříž
 Hostýn
 Žeranovice
 Hostýn
 Zlín
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Vizovice
 Chvalčov
 kostel sv. Vavřince
 Hošťálková
 Chlum
 evangelický kostel
 Dobrotice
 Janův hrad
 Louky
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Liptál
 Mysločovice
 Tečovice
 Šaumburk
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Vartovna
 Prusinovice
 Loukov
 kaple sv. Floriána
 Věruška
 kostel sv. Kateřiny
 Engelsberg
 evangelický kostel
 Hradiště
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Pržno
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 zvonice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 15470
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama