Zámek byl postaven v roce 1894 jako sídlo šlechtičny Charloty z Wenckheimu, jež byla manželkou majitele panství Lešná Františka Seilerna. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma Euroalfa přestavěla v reprezentační hotel, který je tam dodnes.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 01/2018
Velká obec Lukov se 1750 obyvateli se nachází severně od Zlína na silnici II/489 spojující Fryšták s Držkovou. Je doložena od r. 1348 jako podhradí markrabského hradu. Popisovaný objekt leží na východním okraji obce.
18.1. 2021
historie

Zámek má velmi krátkou historii. V roce 1894 byl postaven podle plánů architekta Viktora Siedeka jako obydlí druhé manželky Františka Seilerna Charloty z Wenckheimu, majitele panství Lešná, k němuž Lukov patřil. Byl postaven ve vyvýšené severovýchodní části obce, kam ještě tehdy nezasahovala obecní zástavba. V té době měl zámek dominantní samostatnou polohu. Po smrti Františka Seilerna v roce 1919 se stal zámek hlavním sídlem Charloty. Za 2. světové války v něm byla umístěna fašistická mládežnická organizace Hitlerjugend. Po roce 1945 byl zkonfiskován a většinou v něm byla umístěna mateřská školka. Kolem zámku se rozšířila obecní výstavba rodinných domků. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma zrekonstruovala a zřídila v něm hotel, který je tam dodnes. Rekonstrukce zámku se moc nedotkla jeho historického vzhledu. Je to jednopatrová podélná budova se sedlovou střechou.Vstupní jihovýchodní průčelí je zvýrazněno mohutným…  číst dále

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 16.1. 2021

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lukov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Lukov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Klečůvka
 Lužkovice
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Žeranovice
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Přílepy
 Hostýn
 Žeranovice
 Hostýn
 Zlín
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Vizovice
 Chvalčov
 Hošťálková
 kostel sv. Vavřince
 Chlum
 evangelický kostel
 Dobrotice
 Louky
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 kostel sv. Jiljí
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Liptál
 Mysločovice
 Tečovice
 Šaumburk
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Vartovna
 Loukov
 Prusinovice
 kaple sv. Floriána
 Engelsberg
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Hradiště
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Pržno
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 15470
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama