Zaniklé místo tvrze u domu č.p.15
Hlavní obrázek místa
Pohled na dům č.p.15, vpravo v zahradě stávala tvrz
© Roman Řezáč 06/2006
Dnes už jen místo tvrze, která stávala v zahradě domu č.p.15 (který částečně stojí na severní části tvrziště), v severovýchodní části obce. Na situačním nákresu uvedeném M.Plačkem v roce 2000 je ještě tvrziště částečně patrné. Podle něj mělo podlouhlý oválný tvar, s centrálním pahorkem o rozměrech asi 13 x 15 m, s okružním příkopem o šířce asi 11 – 16 m lemovaným vnějším valem. V době vzniku nákresu (bohužel rok pořízení není znám), je vidět zachovalý jižní cíp pahorku, tehdy ve znatelné výšce. Podle upřesnění majitele měl asi 2 m výšky a k jeho srovnání mělo dojít už koncem sedmdesátých let minulého století. Znamenalo by to, že uvedený nákres je již nejméně 30 let starý. Je na něm vidět i úsek zachovalého valu na jihovýchodě. Dnes už není z uvedených náznaků patrné nic, jen samotné místo je mírně oble vyvýšené a v klesajícím terénu nepřehledné. Můžeme ho tedy směle označit za zaniklé a potkal ho osud mnoha podobných míst, přeměněných lidskou rukou až v novodobé historii. Jedinou zajímavostí tak zůstává studna ve dvoře usedlosti domu, která je zděná a podle majitele 17 m hluboká a stále plná. Otázkou zůstává její stáří. M.Plaček uvádí, že mohla sloužit zázemí tvrze. Každopádně na její stěně, asi 0.5 m od povrchu je vyrytý letopočet 1792. Pokud jde tedy o letopočet vzniku, je studna mnohem mladší a s tvrzí nesouvisela. Dnes už je překryta betonovým blokem a voda se z ní jen čerpá. Na závěr bych už jen rád poděkoval majiteli pozemku za vstřícnost a poskytnuté informace.
Roman Řezáč, 24.6. 2006
historie

Roku 1368 se po Oprostovicích píše Jezdoň. V roce 1371 je koupil Kojánek z Vacenovic. V roce 1417 se zmiňuje Kojan a po něm jeho syn Blažek. Tvrz se zmiňuje výslovně až v roce 1466, ale to už je pustá.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 24.6. 2006

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 Kladníky
 Lhotsko
 Šišma
 Kladníky
 Hradčany
 Hlinsko
 Nahošovice
 Pavlovice u Přerova
 Týn nad Bečvou
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 Helfštýn
 kostel sv. Havla
 zvonice
 mlýnský náhon
 synagoga
 radnice
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 obecní špitál
 kaple sv. Anny
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 Domaželice
 železniční viadukt
 Čechy
 Libosváry
 Horní Újezd
 Želatovice
 kostel sv. Jiljí
 Rybáře
 Loukov
 Prusy
 Prosenice
 Všechovice
 Chlum
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Malhotice
 Kostelec u Holešova
 Malhotice
 Veselíčko
 kostel sv. Havla
 Chvalčov
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Ústí
 Kasařov
 Drahotuše
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Švédské šance
 Hranická propast
 Hostýn
 městské hradby
 kaple sv. Urbana
 Svrčov
 mariánský sloup
 Hostýn
 radnice
 Nová synagoga
 hradiště Obírka
 Buk
 Hranice
 Kostelec u Holešova
 Panský mlýn
 Štulbach
 Komárno
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 synagoga
 Korvínský dům
 Přerov
 Městský dům
 bratrská škola
 kostel sv. Vavřince
 Dobrčice
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 Horní Moštěnice
 Křídlo
 Přestavlky
 kostel sv. Floriána
 Kunzov
 Přestavlky
 Skalný
 Skalička
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 Lazníčky
 Dobrotice
 Obřany
 Zákřov
 Kelč
 Nový Šaumburk
 kaple Panny Marie
 Šaumburk
 Čekyně
 pozorovatelna CO
 zvonice
 Čekyně I
 kostel sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Čekyně II
 Penčičky
 Soudkova štola
 Rymice
 Šachova synagoga
 Rymice
 Rymice
 kaple sv. Kunhuty
 kostel sv. Josefa
 Rajnochovice
 Hradiště
 Lom Olšovec
 hraniční kameny
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 socha žáby
 Špičky
 Tršice
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Daskabát
 Vlkoš
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Otěhřiby
Základní informace místa
ID místa: 4333
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama