Místo zaniklé kamenné tvrze na jz. okraji intravilánu obce, v zahradě domu čp. 75. Založena před pol. 14. stol. pány z Količína. Později majetkem Šternberků a Prusinovských. Zaniká v době 30leté války či po připojení Količína k Holešovu r. 1654.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled do míst již téměř zaniklé tvrze v Količíně se znatelnou terénní hranou vyvýšené plochy
v pozadí dům čp. 75
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Místo zaniklé tvrze na jihozápadním okraji intravilánu obce Količín ležící 4 km západně od centra města Holešova a 5 km svv. od Hulína. Tvrziště leželo v zahradách za usedlostí čp. 75 a částečně čp. 29 a dnes na něj upomíná pouze necelý metr vyvýšená plošina a na povrch vystupující lomový kámen, který se jinak v místě nevyskytuje. K místu samému vede po hranici polí a zahrad rodinných domů samostatná polní cesta.
Jan P. Štěpánek, 23.11. 2008
popis

popis lokalizace tvrze

Lokalizace zaniklé količínské tvrze byla učiněna regionálním badatelem Daliborem Kolbingerem na základě mapy holešovského panství z roku 1763, kde je na okraji vsi zakreslen svahovým šrafováním znatelný oválný útvar s obdélnou stavbou v jeho středu. Zdá se, že toto je skutečné vyobrazení količínské tvrze jako oválu okružního příkopu a centrální budovy tvrze, kterou chránil. Dle přibližného měřítka měla budova tvrze rozměry cca 35 x 25 m a obklopoval ji příkop šířky cca 20 m. Další indicií pro lokalizaci tvrze je mapa stabilního katastru ze třetiny 19. století. Na ní je zobrazeno místo tvrziště jako podlouhlý elipsovitý útvar severojižního směřování s rovným severním čelem směrem k obci. Je označen parcelním číslem 19 a nachází se v zahradě za domem na parcele 51. Oproti ploše zahrady pč. 18, která je zaznačena zeleně, je plocha tvrziště pč. 19 vyznačena okrovou barvou. Čili ještě ve třetině 19. století toto místo bylo zaznačeno jako…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 23.11. 2008

historie

Historie količínské tvrze

První písemná zmínka o vsi Količín pochází z roku 1348 z predikátu Vavřince z Količína. Osada ve starém sídelním území při říčce Rusavě byla však patrně založena již dříve. V roce 1349 náležela Štěpánu ze Šternberka. O tom, že ves mohla být již dříve samostatným statkem svědčí skutečnost, že v roce 1397, kdy převzali dědictví po Petru ze Šternberka lukovští Šternberkové Ješek a Zdeněk se v Količíně zmiňuje i tvrz. Tvrz i s polovinou města Holešova zůstala Ješku ze Šternberka, ale již roku 1409 musel tyto majetky pro vekou zadluženost postoupit svému synovci Albrechtovi, který držel Zlín. Količín však byl využit pro Ješkovy věřitele. V roce 1437 se činí zápis, kterým Bareš z Čechovi zapisuje Milotovi z Mozkovic ves Količín se dvorem, tvrzištěm a dvořištěm (pustým dvorem). Tvrz patrně utrpěla velké škody za husitských válek a byla obnovena v roce 1464 Vaňkem z Bařic. Takto zhodnocený statek…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle D. Kolbinger, J. Janál in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 23.11. 2008

Půdorys místa

mapa současné zástavby Količína s vyznačením lokality tvrze, černým vytečkováním je zachyceno odhadované umístění tvrze dle M. Plačka, červeně je vyznačena plocha tvrziště zachycená ještě na mapě ze 30. let 19. století
© Jan P. Štěpánek 11/2008s využitím M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Rymice
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 kostel sv. Václava
 Hulín
 pivovar
 Holešov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Kostelec u Holešova
 Přílepy
 smírčí kříž
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Kasařov
 kostel sv. Floriána
 Žeranovice
 Zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Dobrčice
 Hrádek u Přílep
 Žeranovice
 Tlumačov
 Mysločovice
 Štulbach
 židovská radnice
 Horní Moštěnice
 Kroměříž
 Vrchnostenský dům
 Kyselovice
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Starý pivovar
 Vávrův mlýn
 biskupská mincovna
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Kvasice
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 Prusy
 Těšnovice
 vrchnostenská sýpka
 Čechy
 Panský mlýn
 Domaželice
 Švédské šance
 Křídlo
 Chropyně
 Květná zahrada
 Chlum
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Postoupky
 Dřevohostice
 kostel sv. Floriána
 Želatovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Nahošovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 Tečovice
 zvonice
 Hradisko
 Velké Těšany
 kostel sv. Mikuláše
 Záříčí
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Otrokovice
 zvonice
 kaple
 Louky
 Hostýn
 Hostýn
 Skalný
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Přerov
 Městský dům
 kostel sv. Jiří
 Korvínský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Jiří
 bratrská škola
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vendelína
 Hradčany
 Kojetín
 Malenovice
 Chvalčov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Zlín
 pozorovatelna CO
 Baťův mrakodrap
 Šišma
 Lhotsko
 Chvalčov
 Troubky
 kostel sv. Markéty
 Zlín
 Rokytnice
 Libosváry
 Loukov
 Zdounky
 Zdounky
 statek Světlá
 Citov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2174
Typ místa: tvrz
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama