Místo zaniklé kamenné tvrze na jz. okraji intravilánu obce, v zahradě domu čp. 75. Založena před pol. 14. stol. pány z Količína. Později majetkem Šternberků a Prusinovských. Zaniká v době 30leté války či po připojení Količína k Holešovu r. 1654.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled do míst již téměř zaniklé tvrze v Količíně se znatelnou terénní hranou vyvýšené plochy
v pozadí dům čp. 75
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Místo zaniklé tvrze na jihozápadním okraji intravilánu obce Količín ležící 4 km západně od centra města Holešova a 5 km svv. od Hulína. Tvrziště leželo v zahradách za usedlostí čp. 75 a částečně čp. 29 a dnes na něj upomíná pouze necelý metr vyvýšená plošina a na povrch vystupující lomový kámen, který se jinak v místě nevyskytuje. K místu samému vede po hranici polí a zahrad rodinných domů samostatná polní cesta.
Jan P. Štěpánek, 23.11. 2008
popis

popis lokalizace tvrze

Lokalizace zaniklé količínské tvrze byla učiněna regionálním badatelem Daliborem Kolbingerem na základě mapy holešovského panství z roku 1763, kde je na okraji vsi zakreslen svahovým šrafováním znatelný oválný útvar s obdélnou stavbou v jeho středu. Zdá se, že toto je skutečné vyobrazení količínské tvrze jako oválu okružního příkopu a centrální budovy tvrze, kterou chránil. Dle přibližného měřítka měla budova tvrze rozměry cca 35 x 25 m a obklopoval ji příkop šířky cca 20 m. Další indicií pro lokalizaci tvrze je mapa stabilního katastru ze třetiny 19. století. Na ní je zobrazeno místo tvrziště jako podlouhlý elipsovitý útvar severojižního směřování s rovným severním čelem směrem k obci. Je označen parcelním číslem 19 a nachází se v zahradě za domem na parcele 51. Oproti ploše zahrady pč. 18, která je zaznačena zeleně, je plocha tvrziště pč. 19 vyznačena okrovou barvou. Čili ještě ve třetině 19. století toto místo bylo zaznačeno jako…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 23.11. 2008

historie

Historie količínské tvrze

První písemná zmínka o vsi Količín pochází z roku 1348 z predikátu Vavřince z Količína. Osada ve starém sídelním území při říčce Rusavě byla však patrně založena již dříve. V roce 1349 náležela Štěpánu ze Šternberka. O tom, že ves mohla být již dříve samostatným statkem svědčí skutečnost, že v roce 1397, kdy převzali dědictví po Petru ze Šternberka lukovští Šternberkové Ješek a Zdeněk se v Količíně zmiňuje i tvrz. Tvrz i s polovinou města Holešova zůstala Ješku ze Šternberka, ale již roku 1409 musel tyto majetky pro vekou zadluženost postoupit svému synovci Albrechtovi, který držel Zlín. Količín však byl využit pro Ješkovy věřitele. V roce 1437 se činí zápis, kterým Bareš z Čechovi zapisuje Milotovi z Mozkovic ves Količín se dvorem, tvrzištěm a dvořištěm (pustým dvorem). Tvrz patrně utrpěla velké škody za husitských válek a byla obnovena v roce 1464 Vaňkem z Bařic. Takto zhodnocený statek…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle D. Kolbinger, J. Janál in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 23.11. 2008

Půdorys místa

mapa současné zástavby Količína s vyznačením lokality tvrze, černým vytečkováním je zachyceno odhadované umístění tvrze dle M. Plačka, červeně je vyznačena plocha tvrziště zachycená ještě na mapě ze 30. let 19. století
© Jan P. Štěpánek 11/2008s využitím M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Rymice
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 kostel sv. Václava
 Hulín
 pivovar
 Holešov
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Kostelec u Holešova
 smírčí kříž
 Přílepy
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 kostel sv. Floriána
 Kasařov
 Žeranovice
 Zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Dobrčice
 Hrádek u Přílep
 Tlumačov
 Žeranovice
 Mysločovice
 Štulbach
 židovská radnice
 Horní Moštěnice
 Vrchnostenský dům
 Kroměříž
 Kyselovice
 Starý pivovar
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Vávrův mlýn
 biskupská mincovna
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 Kvasice
 Prusy
 vrchnostenská sýpka
 Čechy
 Domaželice
 Švédské šance
 Křídlo
 Květná zahrada
 Chropyně
 Chlum
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Postoupky
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Dřevohostice
 kostel sv. Floriána
 Želatovice
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel Všech svatých
 Nahošovice
 Tečovice
 Hradisko
 Velké Těšany
 kostel sv. Mikuláše
 Záříčí
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Otrokovice
 Louky
 Hostýn
 Hostýn
 Skalný
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Městský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 Korvínský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 bratrská škola
 Hradčany
 Kojetín
 Malenovice
 Chvalčov
 pozorovatelna CO
 Baťův mrakodrap
 Šišma
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Zlín
 Lhotsko
 Chvalčov
 Troubky
 kostel sv. Markéty
 Zlín
 Libosváry
 Rokytnice
 Loukov
 Zdounky
 Zdounky
 Citov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2174
Typ místa: tvrz
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama