Přírodní památka Králky byla vyhlášena r. 1987 k ochraně pískovcových a slepencových skalních útvarů, nacházejících se asi 1 km severovýchodně od obce Lukov ve Zlínském kraji. V 19. stol. byly oblíbeným výletním místem šlechtického rodu Seilernů.
Hlavní obrázek místa
vytesané sedačky a schody
© Luděk Vláčil 06/2015
Přírodní památka Králky je poměrně známá a hojně navštěvovaná turisty díky blízkosti hradu Lukov. Nejkratší cesta k památce je z nedaleké obce Lukov, na jejímž konci je parkoviště k hradu. Králky tvoří pískovcové a slepencové skalní útvary s vytesanými sedačkami, které zde zřejmě nechal v 19. století vytvořit šlechtický rod Seilernů ze zámku Lešná pro své zdejší časté výlety. Podle lidové pověsi na nich zasedalo takzvané valašské lovčí právo. Přes Králky prochází skalní rozsedlinou zeleně značená naučná stezka Lukov vedoucí od přírodní památky Brzová k hradu Lukov, k němuž je to odtud asi 200m.
Luděk Vláčil - Zdroj: http://nature.hyperlink.cz, a další., 23.6. 2015
popis

Přírodní památka Králky se nachází na vrcholu hřebenu v jižním úbočí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 400 až 478 m asi 1km od obce Lukov. Památka byla vyhlášena 16. 4. 1987 na ploše 2,5329 ha z důvodu ochrany skalních útvarů tvořených pískovcovými a slepencovými paleogenními lavicemi lukovských vrstev. Největší ze skalních útvarů Králek má při dolním okraji délku okolo 38 m a dosahuje výšky 10 m. V horní části slepencových skal se nachází drobná rozsedlinová jeskyně. Skály jsou obklopeny smíšeným lesem.

Luděk Vláčil - Zdroj: http://nature.hyperlink.cz, a další., 23.6. 2015

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lukov

Místa v okolí

 Lukov
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Klečůvka
 Lužkovice
 Hostýn
 Žeranovice
 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Přílepy
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Zlín
 Žeranovice
 Chvalčov
 Chvalčov
 Baťův mrakodrap
 Hošťálková
 Chlum
 Zlín
 evangelický kostel
 Dobrotice
 Vizovice
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Holešov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Louky
 Šaumburk
 Liptál
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Loukov
 Mysločovice
 kaple sv. Floriána
 Prusinovice
 Tečovice
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Libosváry
 Vartovna
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Komárno
 Hradiště
 Engelsberg
 Rymice
 Podolí
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Pržno
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Nahošovice
 Domaželice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 12274
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama