Tvrze v obci Čechy se nacházely v místech velkého dvora nad potokem Moštěnkou. Starší tvrz není v pramenech zmiňována,předpokládá se však, že byla založena ve 14. století. První zmínka o mladší tvrzi pochází z roku 1561, kdy patřila rytířům z Kokor.
Hlavní obrázek místa
nad gárážemi se nachází stromy porostlý zbytek tvrziště, v pozadí jižní strana dvora (mladší tvrze)
pohled od Moštěnky
© Ondřej Štěpánek 06/2006
Zbytky tvrziště v obci Čechy se nacházejí v místě zahrádek a garáží při jižním konci velikého dvora, a to přímo nad nivou potoka Moštěnky. V době I. republiky zaznamenal významný badatel I. L. Červinka oválný pahorek tvrziště o rozměrech cca 15 x 30 m a cca 15 m široký příkop oddělující tvrziště od přístupové plochy na severu (v místech jižní strany přilehlého dvora). Pahorek tvrziště se na jihu svažoval do nivy Moštěnky, která ho obtékala a tvořila tak součást opevnění tvrze. V současné době je však situace tvrziště úplně jiná. Příkop při jižní straně dvora, který zaznamenal ještě I. L. Červinka, je nyní zasypán (nadále je však rozpoznatelný náběh tohoto příkopu při severozápadním okraji zahrádky). Z pahorku tvrziště, který je i dnes ještě cca 5 m vysoký, se do dnešních časů zachovala jen jeho západní část zaujímající cca 1/2 bývalé plochy tvrziště o rozměrech cca 15 x 15 m. Tato plocha je využívána jako zahrada a je zatravněna. Tato travnatá plocha se na jihozápadě svažuje ke garážím, při jejich stavbě musela část tvrziště ustoupit. I koryto potoka Moštěnky bylo regulováno a teče nyní od tvrziště dále než v dobách, kdy tvrz prvně popsal a zaměřil I. L. Červinka. Podle slov majitelů pozemků nacházejících se na tvrzišti, bylo při zemních pracích pří jejich úpravě na zahradu, odvezeno velké množství kamení. Je tedy možno tvrdit, že tvrz byla alespoň z části kamenná. Z místa tvrziště je daleký výhled směrem k jihu, jihozápadu a jihovýchodu. Z hlediska vývoje panských sídel v obci Čechy je nutno uvést i existenci mladší tvrze. Mladší tvrz převzala po opuštění výše zmiňované starší tvrze funkci panského sídla, či spíše panského obydlí. Toto mladší panské obydlí bylo situováno přímo v přilehlém čtyřkřídlém dvoře obdélníkového půdorysu, jehož jižní křídlo zaujímá hranu bývalého příkopu oddělující tento dvůr od starší tvrze. Dnes jsou budovy dvora…  číst dále
Ondřej Štěpánek, M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, zámků a tvrzí, Libri, 2001, 13.6. 2006
historie

Historie vzniku starší tvrze je nejasná. Prvním možným stavitelem a držitelem tvrze mohl být Václav z Čech, příslušník nižší šlechty, jehož potomci na tvrzi sídlili nejspíše až do roku 1420. Držitelé tvrze se neznámo kdy stali many moravského markraběte a byli povinni vojenskou službou k přerovskému hradu. Roku 1487 přijal many z Čech Vilém II. z Pernštejna, který v tomto roce získal Přerov do dědičného vlastnictví. Počínaje rokem 1487 se tedy z dříve zeměpanských manů stali mani poslušní vyššímu šlechtici, jejich funkce nejspíše ztratila na významu a postupně se rozplynuli v anonymní pernštejnské klientele. V této době, přelomu 15. a 16. století, lze též předpokládat opuštění staršího panského sídla a zřízení nového v přilehlém dvoře, jehož staviteli byli nejspíše rytíři z Kokor. Tvrz se poprvé výslovně připomíná až v roce 1561. Touto tvrzí však bylo míněno mladší panské obydlí rytířů z Kokor,…  číst dále

Ondřej Štěpánek, M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, zámků a tvrzí, Libri, 2001, 13.6. 2006

Půdorys místa

náčrt situace
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Čechy

Místa v okolí

 Domaželice
 Prusy
 Želatovice
 Nahošovice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Švédské šance
 Štulbach
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Dobrčice
 Kostelec u Holešova
 Pavlovice u Přerova
 Horní Moštěnice
 Kostelec u Holešova
 Přestavlky
 Šišma
 Přestavlky
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Prusinovice
 kostel sv. Jiří
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Přerov
 kostel sv. Floriána
 bratrská škola
 Lhotsko
 kostel sv. Floriána
 Oprostovice
 Prosenice
 Kladníky
 Hlinsko
 Kasařov
 Kladníky
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 pozorovatelna CO
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Rymice
 mlýnský náhon
 Vlkoš
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Chlum
 Dobrotice
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Količín
 Čekyně
 Šachova synagoga
 Kyselovice
 morový sloup
 Holešov
 Lipník nad Bečvou
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Rokytnice
 synagoga
 radnice
 Floriánská kašna
 Panský mlýn
 mariánský sloup
 Veselíčko
 kaple sv. Petra
 Týn nad Bečvou
 obecní špitál
 Lazníky
 Slavkov pod Hostýnem
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Čekyně I
 kaple sv. Floriána
 Žeravice
 Helfštýn
 Čekyně II
 Křídlo
 Penčičky
 kaple sv. Marka
 Libosváry
 Kokory
 Přílepy
 Hostýn
 Hostýn
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Zákřov
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Troubky
 Chvalčov
 Loukov
 Chvalčov
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Kunhuty
 Kokory
 železniční viadukt
 Lazníčky
 Záříčí
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 Chropyně
 Horní Újezd
 kostel sv. Jiljí
 Skalný
 Chropyně
 socha žáby
 Tršice
 kaple sv. Floriana
 kostel sv. Václava
 zvonkohra
 Žeranovice
 Obřany
 kostel sv. Vavřince
 Rybáře
 kaple sv. Praxedy
 Majetín
 Betlémská kaple
 Postoupky
 kostel sv. Floriána
 židovská radnice
 biskupská mincovna
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 Muzeum Kroměřížska
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Starý pivovar
 radnice
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 Hradisko
 vrchnostenská sýpka
 zvonice
 Květná zahrada
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 kaple
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Husův sbor
 Velký Týnec
 Lukov
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
Základní informace místa
ID místa: 4305
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama