Původně gotický kostel, který byl v roce 1601 obnoven Arklebem z Víckova a přestavěn v letech 1866-67. V jižní zdi kostela jsou druhotně osazeny pozdně gotické a renesanční náhrobky rodu Prusinovských z Víckova.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny – celkový pohled na východní stranu kostela
© Karel Světlík, 01/2010
Římskokatolický kostel sv. Kateřiny stojí přímo ve středu obce při křižování silnic do Přerova, Bystřice pod Hostýnem a Holešova. Kostel s gotickými základy byl několikrát přestavován. Za nejstarší část staby je považována loď, věž je mladší a nejnovější je zadní partie kostela-presbytář a obě boční kaple. Zajímavé je i vysuté točité schodiště při věži vedoucí na kůr. Roku 1601 dal majitel prusinovického panství protestant Arkleb z Víckova kostel obnovit a přistavěl kostelní věž. Tento Arkleb byl dvakrát ženat, poprvé s Kateřinou ze Zástřizl a podruhé se oženil r. 1599 s bohatou katoličkou Lukrécií Nekšovnou z Landeka, která se po jeho smrti v roce 1608 vdala za budoucího císařského generalissima Albrechta z Valdštejna. Rod Prusinovských z Víckova vlastnil zdejší zboží (ves a tvrz) od roku 1460 až do pobělohorských konfiskací, kdy byly Prusinovice zabaveny Václavu Bítovskému z Bítova, manželu dědičky panství - Bohunky z Víckova. Z rodu Prusinovský z Víckova pocházel i Vilém, v letech 1565-1572 olomoucký biskup, který se zasloužil o založení olomoucké univerzity. Prusinovští z Víckova měli v kostele svou rodinnou hrobku, pozdně gotické a renesanční náhrobky byly při velké přestavbě zasazeny na vnější straně jížní strany kostela. Tato velká přestavba proběhla v letech 1866-67, kdy ze starého kostela zbyly pouze základy a zdi až po okna, věž byla zvýšena na 36 m a byl přistavěn nový presbytář, kostel se tak zvětšil téměř o polovinu. V presbytáři starého kostela byl nalezen váček se stříbrňáky z doby vlády císaře Ferdinanda II. (1620 -1637).
Ondřej Štěpánek, 6.8. 2006
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Prusinovice

Místa v okolí

 Prusinovice
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Chlum
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Holešov
 morový sloup
 pivovar
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Panský mlýn
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Křídlo
 Domaželice
 Nahošovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Čechy
 Přílepy
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Přílep
 Količín
 Prusy
 Přestavlky
 Přestavlky
 smírčí kříž
 Hostýn
 Dobrčice
 Hostýn
 Lhotsko
 Štulbach
 Želatovice
 Chvalčov
 Skalný
 Švédské šance
 Hradčany
 Šišma
 Žeranovice
 Horní Moštěnice
 Chvalčov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Pavlovice u Přerova
 Oprostovice
 Pavlovice u Přerova
 Obřany
 Libosváry
 Žeranovice
 Loukov
 kostel sv. Mikuláše
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Kladníky
 Vávrův mlýn
 Kladníky
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Floriána
 Vlkoš
 kostel sv. Mikuláše
 hraniční kameny
 Hlinsko
 synagoga
 Horní Újezd
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Přerov
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 kostel sv. Floriána
 bratrská škola
 Kyselovice
 Mysločovice
 kaple sv. Anny
 Lukov
 kostel sv. Josefa
 Prosenice
 Zámeček
 mlýnský náhon
 Tusculum
 pozorovatelna CO
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tlumačov
 Týn nad Bečvou
 Komárno
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Buk
 židovská radnice
 Kroměříž
 Vrchnostenský dům
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Starý pivovar
 biskupská mincovna
 radnice
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Štípa
 Kvasice
 kaple Panny Marie
 Rokytnice
 Čekyně
 vrchnostenská sýpka
 Květná zahrada
 Malhotice
 Malhotice
 Čekyně I
 Žeravice
 Čekyně II
 kaple sv. Marka
 Penčičky
 Kokory
Základní informace místa
ID místa: 4492
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama