Čtyřkřídlý pozdně barokní zámek s čtyřbokou věží nad hlavním portálem, postavený Antonínem hrabětem Magnisem v druhé pol. 18. století na místě mladší přestavlcké tvrze.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí s věží
© Jan P. Štěpánek 06/2014
Zámek se nachází ve stoupajícím terénu nad obcí a svou polohou a rozlohou je dominantou širokého okolí. Jednopatrový objekt zámku se čtvercovým utváření a dvorem uprostřed stojí na místě bývalé mladší přestavlcké tvrze, na jejíž existenci mohou upozornit snad jen nepatrné zbytky příkopu před západním průčelím zámku. Západní křídlo je ukončeno jeho "slepým" výběžkem, čímž je čtvercová dispozice zámku poněkud narušena. Nad hlavním vstupem zámku vystupuje čtyřboká věž s hodinami, zakončená stanovou střechou s lucernou. Ve východním křídle zámku se nacházela kaple Nanebevzetí Panny Marie. Hlavní průčelí zámku na první pohled upoutá zdobený barokní portál tvořený dvěma sloupy, které nesou kladí. V kartuši nad portálem je zasazen erb stavitelů zámku, hrabat Magnisů. Kolem zámeckých budov se nachází přírodní park, který slouží ke kulturním účelům obce. Při jižním zámeckém křídle stojí u bočního zámeckého vstupního portálu hodnotné sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Vincence z druhé poloviny 18. století, které jsou dílem neznámého umělce. Zámek je z jižní a východní strany obkopen bývalými hospodářskými budovami. Již při prvním pohledu na zámek je patrné, že je bez využití a chátrá. V současné době je zámek na prodej.
Ondřej Štěpánek podle F. Spurný a kol. : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-severní Morava, Svoboda, 1983, 30.10. 2006
historie

Původní renesanční tvrz, která stávala na místě dnešního zámku byla pravděpodobně zpustošena za Třicetileté války. Zkázu tvrze mohly způsobit silné oddíly švédského vojska, které zejména v roce 1643 operovaly v širokém okolí. V této době náleželo místní zboží domácímu rodu Řikovských z Dobrčic, kteří Přestavlky drželi od roku 1448 do roku 1653, kdy zemřel poslední člen přestavlcké větve rodu, Jan Ctibor. Po jeho smrti bylo zboží převedeno na jeho nevlastní matku Magdalénu Pavlínu z Kobylího za 12 000 zlatých. V roce 1676 se Přestavlky dostaly opět do rukou Řikovských z Dobrčic, kupní smlouvou uzavřenou mezi Václavem Bartodějským z Bartoděj a Janem Vilémem Řikovským z Dobrčic a na Řikovicích. Rok 1676 je také poslední zprávou o tvrzi. Roku 1679 koupila statek Sidonie Kateřina ze Scherfenberka, avšak již v roce 1683 jej prodala Ferdinandu hraběti Magnisovi. V tomto rodě přestavlcké zboží zůstalo až do roku 1837.…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle F. Spurný a kol. : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-severní Morava, Svoboda, 1983, 30.10. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Přestavlky

Místa v okolí

 Přestavlky
 Dobrčice
 Štulbach
 Horní Moštěnice
 Říkovice
 kostel sv. Anny
 Kostelec u Holešova
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Prusy
 Vlkoš
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Čechy
 Kyselovice
 Rymice
 Želatovice
 Rymice
 Domaželice
 Rymice
 Količín
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Městský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 Korvínský dům
 městské opevnění
 bratrská škola
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 pozorovatelna CO
 Chropyně
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 boží muka
 Nahošovice
 Kasařov
 židovský hřbitov
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Šachova synagoga
 kaple sv. Floriána
 Záříčí
 morový sloup
 Holešov
 pivovar
 Dobrotice
 Pavlovice u Přerova
 Hradčany
 Troubky
 Pavlovice u Přerova
 Rokytnice
 kostel sv. Markéty
 Prosenice
 Šišma
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Zámeček
 Postoupky
 židovská radnice
 biskupská mincovna
 Kroměříž
 kaple Panny Marie
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Čekyně
 radnice
 kostel sv. Mořice
 Starý pivovar
 Přílepy
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Hradisko
 vrchnostenská sýpka
 Chlum
 kaple sv. Urbana
 Květná zahrada
 Buk
 zvonice
 Žeravice
 Lhotsko
 kaple sv. Marka
 smírčí kříž
 Kojetín
 Hrádek u Přílep
 Panský mlýn
 kaple
 Čekyně I
 Kokory
 Hlinsko
 Oprostovice
 městské opevnění
 Kladníky
 Kladníky
 hotel Pivovar
 Okresní dům
 radnice
 boží muka
 synagoga (Husův sbor)
 Křídlo
 židovský hřbitov
 Čekyně II
 Lobodice
 Cvrčovský mlýn
 Žeranovice
 kostel sv. Jiljí
 Citov
 žudr
 boží muka
 Kokory
 rybník Kolečko
 kamenný kříž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov pod Hostýnem
 Penčičky
 mlýnský náhon
 kaple sv. Anny
 boží muka
 zvonkohra
 kostel sv. Václava
 Tovačov
 dům U Tří králů
 Paní dům
 kašna sv. Václava
 Těšnovice
 synagoga
 radnice
 Lazníky
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 Hanácké muzeum
 kaple sv. Floriána
 Hradecký rybník
 vodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Tlumačov
 Žeranovice
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Hradisko u Popůvek
 Mysločovice
 Kovalovice
 kaple sv. Anny
 Křenovice
 Věrovany
 Rakodavy
 Lipník nad Bečvou
 Majetín
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 Nenakonice
 Týn nad Bečvou
 socha sv. Iva
 kostel sv. Floriána
 Helfštýn
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Věžky
 zvonice
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 4718
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama