Nejvýše položený hrad na Moravě (709 m.n.m). Vznik skalního hrádku datován do 2. pol. 14. stol., s přesahem do 15. stol.. Jižní pískovcové bradlo nese stopy po ukotvení dřevěné věžovité stavby.
Hlavní obrázek místa
© Seycek 10/2004
Nepatrné reliéfní pozůstatky skalního hrádku nalezneme na vrcholcích uskupení pískovcových skal Hostýnských vrchů nesoucích stejné jméno jako hrádek-Skalný. Skály, na kterých hrádek stával, ční do výšky 709 m.n.m, čímž tak předběhl výškový primát nedalekých asi 1,5 km vzdálených Obřan (704 m.n.m) o 5 m a stal se tak nejvýše položeným hradem na Moravě. Na Skalný vede modře značená turistická trasa z Hostýna, v délce necelých 2,5 km. Na lokalitu se lze dostat také po modré od Rusavy, a to přibližně ve stejné vzdálenosti jako z Hostýna.
Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 10.9. 2007
popis

Areál hrádku se nachází zhruba na obdélné plošině (cca 35 x 23 m), ze které trčí skály. Tato plošina je ze dvou stran obehnána náznaky příkopu širokého asi 10 m a náznakem valu. Od dalšího skalního suku na jihovýchodě dělí plošinu asi 12 m široká upravená rozsedlina. Tento skalní suk však stavebníkem nejspíše nebyl, patrně pro svou rozeklanost, využit. Oproti tomu jižní bradlo, které na plošinu navazuje, nese stopy po ukotvení dřevěné věžovité stavby. Jelikož další zástavba (pokud byla) byla také lehké dřevěné konstrukce, není již dnes pouhým okem patrná a je proto vhodné provést na tomto velmi zajímavém místě plošný archeologický průzkum.

Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 10.9. 2007

historie

Podle nálezů ze sondážního průzkumu je lokalita datována do druhé poloviny 14. století. Jižní pískovcové bradlo nese stopy po ukotvení dřevěné věžovité stavby.

20.12. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© Z. Fišera podle J. Kohoutka (in Z. Fišera: Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Obřany
 Hostýn
 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 hraniční kameny
 Chvalčov
 Křídlo
 Chlum
 kostel sv. Jiljí
 Loukov
 Hrádek u Přílep
 Lukov
 Libosváry
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Kasařov
 Šaumburk
 Dobrotice
 Nový Šaumburk
 Přílepy
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Prusinovice
 Komárno
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Újezd
 Rajnochovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 smírčí kříž
 Holešov
 pivovar
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Janůvka
 Hradiště
 Žeranovice
 Hošťálková
 Žeranovice
 Štípa
 Všechovice
 zvonice
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Dřevohostice
 kaple sv. Anny
 Lhotsko
 Kostelec u Holešova
 Loučka
 Nahošovice
 Podolí
 kostel sv. Floriána
 Rymice
 Kostelec u Holešova
 Rymice
 Rymice
 Oprostovice
 Domaželice
 Malhotice
 Količín
 evangelický kostel
 Malhotice
 Šišma
 Čechy
 Kelč
 Hradčany
 Klečůvka
 Zlín
 Kladníky
 Mysločovice
 Prusy
 kostel sv. Kunhuty
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Kurovice
 Pavlovice u Přerova
 Branky
 Branky
 Branky
 Želatovice
 Hlinsko
 Kladeruby
 Vystrkov
 Choryně
Základní informace místa
ID místa: 2745
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama