Zříceniny got. hradu na protáhlém vrcholovém hřebeni (704 m). Založen kolem r. 1365 Bočkem z Kunštátu. Patrně nebyl nikdy dokončen a v průběhu husitských válek byl opuštěn. Zachováno torzo hradby a válcové věže.
Hlavní obrázek místa
Zachovalé torzo hradní zdi
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Hrad Obřany stával asi 5–7 km od obce Chvalčov u Bystřice pod Hostýnem. Dochovalo obvodové zdivo s okrouhlou věží. Jedná se o jeden z nejvýše umístěný moravský hrad.
1.11. 2002
turistické

Zřícenina hradu na 704 m vysokém kopci 5,5 km jihovýchodně od centra Bystřice pod Hostýnem a 2,5 km východně od poutního místa na Hostýně. Jedná se o druhý nejvýše položený hrad Moravy. Hrad Obřany má velmi netypický protáhlý a úzký tvar, který je dán přizpůsobením dispozice tvaru vrcholového hřebene. Z hradu, na kterém se žilo asi pouze jen sto let, se mnoho nedochovalo. Rozměry dispozice dávají tušit pouze výrazné terénní náznaky a pak ucelený kus původní středověké hradby zakončené přízemním torzem válcové věžice. Na hrad vede červená turistická značka, na kterou se napojuje mnoho turistických tras z okolí. Výlet na hrad Obřany lze krásně spojit s asi 12 km dlouhým okruhem přes Hostýn a hrádek Skalný.

Jan P. Štěpánek, 9.10. 2007

popis

Hrad Obřany má tvar velmi přizpůsobený úzkému a protáhlému vrcholovému hřebeni. Na západním pólu dispozice stojí pozůstatky okrouhlé strážní věžice a na opačném, východním, se rýsují terénní náznaky rozměrného paláce. Hradní válcová věž stojí na nejvíce chráněném místě s širokým výhledem na Hostýn a do údolí říčky Bystřice. K přístupové straně na jihu se hrad otáčel rozepjatým obloukem své dispozice. Na této jižní straně hradu se nacházejí výrazné terénní pozůstatky náznaků příkopu a valu, které však budí dojem značné nedokončenosti. Právě v těchto místech se někde nacházela vstupní brána do jádra hradu, respektive dvora mezi objekty při věži na západě a palácem na východě. Před ní se zřejmě nacházelo menší předbraní či předhradí. Významný badatel PhDr. M. Plaček soudí, že v případě Obřan šlo o kvalitní práci velmi dobrého zedníka (stavitele), ale na nevhodném místě či podle špatného projektu.

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček : Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996, 9.10. 2007

historie

Historie hradu Obřany

Hrad Obřany byl založen patrně někdy před rokem 1365 Bočkem z Kunštátu a Poděbrad, pradědem krále Jiřího z Poděbrad. Název Obřany hrad získal podle zaniklého rodového hradu u Brna. Boček však hrad vystavěl bez svolení moravského markraběte Jana Jindřicha, který se obrátil na bratra, císaře Karla IV., aby prosadil demolici Obřan. Karel IV. opravdu roku 1366 nařídil zboření hradu, avšak došlo patrně jen k zastavení prací na stavbě. Nedokončený hrad byl dále patrně využíván jen provizorně. V roce 1415 se po něm píše Smil z Kunštátu a Obřan, který však trvale sídlil na nedalekém hradě Chlum. Obřany byly definitivně opuštěny v době husitských válek a nahradila je nově zbudovaná tvrz v městečku Bystřice.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček : Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996, 9.10. 2007

Půdorys místa

Obřany
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

23.3.2009 11:45 Ostravák
A o co se tu přete ? Dějiny jsou dány .ty nezměníte a asi ani víc nezprůhledníte.Vždyť i my máme 10 km od polských hranic Moravskou Ostravu s býv. hradem ale i Slezskou Ostravu s hradem. A to by měla redakce vědět. Tak v čem je problém ?
17.2.2009 15:54 Edík
Ještě z té Moravy ukroj Valašsko a Slovácko a čemu pak vládl markrabě moravský ? A když jsem u Karla IV. tak v jedné ze 14 listin vydaných v.r. 1348 člení Moravu na 3 části: - Moravské markrabství, - Olomoucké biskupství a Opavské vévodství.Slezsko jako takové v t é t o době samozřejmě existovalo, ale panovník ho v uspořádání zemí Koruny české v oblasti Moravy nezmiňuje , neboť leželo severně od tehdejšího opav. vévodství a Svídnicka - a z těchto dějin jsem vycházel.
29.8.2005 00:00
Bohužel bude třeba titul „Nejvýše položený moravský hrad“ předat nově objevenému nedalekému hrádku Skalný, který svou plohou v 708 m.n.m. převyšuje Obřany o 4 m.:)

Ondra Štěpánek
6.3.2008 01:29 Pavel Zany Komárek, korektor
A ono snad někdy Slezsko bylo součástí Moravy?
5.3.2008 15:13 edík
teď jsi ale úmyslně oddělil Slezsko od Moravy a tím všechny hrady v Jeseníkách nad 700 m.n.m.
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Chvalčov

Místa v okolí

 Skalný
 hraniční kameny
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Křídlo
 Panský mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Chlum
 Loukov
 Šaumburk
 Lukov
 Libosváry
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Tusculum
 Hrádek u Přílep
 Komárno
 kostel sv. Josefa
 Horní Újezd
 Kasařov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Hošťálková
 Dobrotice
 evangelický kostel
 Přílepy
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Všechovice
 Prusinovice
 Janůvka
 kostel sv. Kateřiny
 Loučka
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 Podolí
 Štípa
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Lhotsko
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Žeranovice
 Žeranovice
 Věruška
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Nahošovice
 Malhotice
 Kelč
 Malhotice
 Oprostovice
 kostel sv. Floriána
 Rymice
 Kostelec u Holešova
 Rymice
 Rymice
 Domaželice
 Šišma
 Branky
 Branky
 Branky
 Čechy
 Hradčany
 Kladníky
 Liptál
 Kladeruby
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Mysločovice
 Vystrkov
 Pavlovice u Přerova
 Hlinsko
 Vartovna
 Choryně
Základní informace místa
ID místa: 230
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama