Barokní kostel na místě svatyně z r. 1385 nechal postavit v l. 1741–47 Rudolf Josef hrabě Colloredo. Po zřícení klenby novorenesančně obnoven r. 1901. Jednolodní obdélný s hranolovou věží před jižním průčelím, pravoúhlým závěrem a čtvercovou sakristií v ose. U kostela památné lípy z l. 1849 a 1918.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 10/2013
Příjezd po silnici č. 11 z Hradce Králové (výpadovka směr Ostrava), po 11 km odbočit na Třebechovice pod Orebem a dále na obec Jeníkovice (vzdálenost od Třebechovic 3 km).
Zbyšek Suchý, 24.3. 2013
popis

Jednolodní obdélný kostel s hranolovou věží před jižním průčelím, s pravoúhlým presbytářem a čtvercovou sakristií v ose. Fasáda lodi je členěna novorenesančními pilastry, v průčelí věže zachován původní barokní portál, průčelí je rámováno pilastry nesoucími trojúhelníkový tympanon. V průčelí kostela je také zazděný náhrobník s reliéfem kříže (zřejmě z 15. století). Loď kostela je plochostropá, do nového kostela byl ze starého přenesen barokní oltář sv. Petra a Pavla, sochy sv. Prokopa a Vojtěcha, jež stojí nad průchody za oltář, lavice a kostelní dveře. Oltář byl r. 1901 opraven, též obraz sv. Petra na něm od Antonína Müllera. Kazatelna, varhany a zpovědnice jsou nové. Novorenesanční boční oltář a kazatelna jsou bohatě zdobeny řezbami. V kostele je také kamenná křtitelnice z 15. stol. (či starší). Ve věži visí zvon z r. 1528 (zvonař Jan Hlaváč z Hradce Králové).

E.H. podle Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., Academia 1977; http://www.mistopisy.cz/, 18.4. 2013

historie

Kostel v Jeníkovicích je prvně zmiňován roku 1385, kdy je uváděn v soupise církevního majetku jako filiální kostel ke kostelu a faře třebechovické. Roku 1542 se uvádí, že byl zasvěcen sv. Mikuláši. Sv. Petru a Pavlovi byl zasvěcen asi až nový zděný kostel, který byl v l. 1741–1745 vystavěn namísto původního. Kostel dal postavit Rudolf Josef hrabě Colloredo. Pro válku s Pruskem byl kostel definitivně dokončen teprve r. 1747. Kolem kostela se rozkládal hřbitov (zrušen), původně obehnaný opukovou zdí (později rozebrána). V roce 1901 se zbortila klenba lodi, stát zůstala pouze věž. Kostel byl následně pseudorenesančně obnoven (V. Reichl z Hradce Králové), základní kámen nové lodi kostela byl položen 5. 5. 1901. Dne 6. 10. 1901 byl nový kostel slavnostně vysvěcen biskupem královéhradeckým Eduardem Brynychem. Pod kazatelnou je pamětní nápis. Při budování byla v základě oltáře nalezena skleněná miska, na okraji ozdobená dvojím páskem ze stříbrného…  číst dále

Zbyšek Suchý podle jenikovice.webpark.cz/pamatky/kostel.htm (doplněno redakcí dle http://www.mistopisy.cz, Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., 1977), 24.3. 2013

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Jeníkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Libníkovice
 kostel Božího Těla
 Vranov
 Podorlický skanzen
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Zikmunda
 Přepychy
 Kalthaus
 palmový skleník
 letohrádek
 Opočno
 Osičina
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Újezd
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Uhřínovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Jiří
 Hradec Králové
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Veselice
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 pevnost Josefov
 Holohlavy
 mariánský sloup
 radnice
 sbor kněze Ambrože
 Lično
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 Černčice
 pivovar
 zvonice
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 Chvojenec
 kostel sv. Ducha
 Chábory
 Zvole
 Wenkeův dům
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Borohrádek
 Rodov
 pivovar
 městské opevnění
 Habřina
 Výrov
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Vražba
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Kostelec nad Orlicí
 Dubenec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebechovice pod Orebem
Flesarova 48
503 46 Třebechovice pod Orebem
Tel: 495 592 422
Základní informace místa
ID místa: 11174
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama