Barokní kostel na místě svatyně z r. 1385 nechal postavit v l. 1741–47 Rudolf Josef hrabě Colloredo. Po zřícení klenby novorenesančně obnoven r. 1901. Jednolodní obdélný s hranolovou věží před jižním průčelím, pravoúhlým závěrem a čtvercovou sakristií v ose. U kostela památné lípy z l. 1849 a 1918.
Hlavní obrázek místa
Kostel
Celkový pohled
© Zbyšek Suchý, 04/2013
Příjezd po silnici č. 11 z Hradce Králové (výpadovka směr Ostrava), po 11 km odbočit na Třebechovice pod Orebem a dále na obec Jeníkovice (vzdálenost od Třebechovic 3 km).
Zbyšek Suchý, 24.3. 2013
popis

Jednolodní obdélný kostel s hranolovou věží před jižním průčelím, s pravoúhlým presbytářem a čtvercovou sakristií v ose. Fasáda lodi je členěna novorenesančními pilastry, v průčelí věže zachován původní barokní portál, průčelí je rámováno pilastry nesoucími trojúhelníkový tympanon. V průčelí kostela je také zazděný náhrobník s reliéfem kříže (zřejmě z 15. století). Loď kostela je plochostropá, do nového kostela byl ze starého přenesen barokní oltář sv. Petra a Pavla, sochy sv. Prokopa a Vojtěcha, jež stojí nad průchody za oltář, lavice a kostelní dveře. Oltář byl r. 1901 opraven, též obraz sv. Petra na něm od Antonína Müllera. Kazatelna, varhany a zpovědnice jsou nové. Novorenesanční boční oltář a kazatelna jsou bohatě zdobeny řezbami. V kostele je také kamenná křtitelnice z 15. stol. (či starší). Ve věži visí zvon z r. 1528 (zvonař Jan Hlaváč z Hradce Králové).

E.H. podle Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., Academia 1977; http://www.mistopisy.cz/, 18.4. 2013

historie

Kostel v Jeníkovicích je prvně zmiňován roku 1385, kdy je uváděn v soupise církevního majetku jako filiální kostel ke kostelu a faře třebechovické. Roku 1542 se uvádí, že byl zasvěcen sv. Mikuláši. Sv. Petru a Pavlovi byl zasvěcen asi až nový zděný kostel, který byl v l. 1741–1745 vystavěn namísto původního. Kostel dal postavit Rudolf Josef hrabě Colloredo. Pro válku s Pruskem byl kostel definitivně dokončen teprve r. 1747. Kolem kostela se rozkládal hřbitov (zrušen), původně obehnaný opukovou zdí (později rozebrána). V roce 1901 se zbortila klenba lodi, stát zůstala pouze věž. Kostel byl následně pseudorenesančně obnoven (V. Reichl z Hradce Králové), základní kámen nové lodi kostela byl položen 5. 5. 1901. Dne 6. 10. 1901 byl nový kostel slavnostně vysvěcen biskupem královéhradeckým Eduardem Brynychem. Pod kazatelnou je pamětní nápis. Při budování byla v základě oltáře nalezena skleněná miska, na okraji ozdobená dvojím páskem ze stříbrného…  číst dále

Zbyšek Suchý podle jenikovice.webpark.cz/pamatky/kostel.htm (doplněno redakcí dle http://www.mistopisy.cz, Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., 1977), 24.3. 2013

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Jeníkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Libníkovice
 kostel Božího Těla
 Vranov
 Podorlický skanzen
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Zikmunda
 Přepychy
 Kalthaus
 Opočno
 palmový skleník
 letohrádek
 Osičina
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Újezd
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Uhřínovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Hradec Králové
 kostel sv. Jiří
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Veselice
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 pevnost Josefov
 Holohlavy
 mariánský sloup
 radnice
 sbor kněze Ambrože
 Lično
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 pivovar
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Černčice
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 Chvojenec
 kostel sv. Ducha
 Chábory
 Zvole
 Wenkeův dům
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Rodov
 Borohrádek
 pivovar
 městské opevnění
 Habřina
 Výrov
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Vražba
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Kostelec nad Orlicí
 Dubenec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebechovice pod Orebem
Flesarova 48
503 46 Třebechovice pod Orebem
Tel: 495 592 422
Základní informace místa
ID místa: 11174
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama