Skanzen byl založen r. 2002. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Jsou zde původní stavby lidové architektury, přenesené z jiných lokalit i kopie pův. staveb. Součástí expozice jsou ukázky dobových řemesel, nástrojů atp.
Hlavní obrázek místa
Vstup do skanzenu
Ekocentrum Orlice - rekonstrukce zájezdního hostince "Na Špici" z Hradce Králové - zanikl 1926
© Václav Záruba, 04/2008
Podorlický skanzen Krňovice je již otevřený od r. 2002 a každý rok se snažíme, aby do areálu přibyly nové stavby nebo exponáty. Zakladateli skanzenu jsou Dřevozpracující družstvo a ZO ČSOP Orlice, které při skanzenu zřídilo Centrum ekologické výchovy Orlice. Vedle toho je skanzen dílo nadšenců s hlubokou láskou a citem pro historii. V Podorlickém skanzenu v Krňovicích postupně rostou zajímavé stavby z našeho regionu, v kterých jsou zařízené expozice jednotlivých řemesel a činností a nechybějí ani ukázky dobových strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací. Příkladem může být jeden z mála funkčních žentourů, stabilní motory, mlátičky a další zemědělské a řemeslnické nástroje, které ukazují průvodci návštěvníkům v chodu. V okolí venkovských staveb v areálu jsou zakládány sady původních a krajových odrůd ovocných dřevin. Při skanzenu vznikl statek s hospodářskými zvířaty typickými pro český venkov. Naší snahou je chovat stará plemena jako jsou české husy, kropenky anebo koně slezského norika. Při skanzenu jsou chované i masné krávy. V průběhu roku je k výběhům přístup v rámci prohlídkové trasy. Nejzajímavějšími stavbami ve skanzenu jsou nepochybně mlýny. V roce 2016 jsme plně zprovoznili roubený vodní mlýn z Bělče nad Orlicí a od roku 2021 stojí ve skanzenu i plně funkční větrný mlýn z Librantic. Za teplého počasí se pouští voda a vodní mlýn bývá v chodu. V letošním roce (2022) se chystáme na výstavbu volné kopie historické pece na pálení vápna.
Petra Zárubová, 2022, 16.2. 2010
turistické

Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Objekty jsou přenášené z původních lokalit, kde jim hrozil zánik, ale vznikají i rekonstrukce nedochovaných staveb (dle původní dokumentace, historického zaměření či fotodokumentace apod.). Návštěvníkům se tak nabízí srovnání historických staveb po staletích užívání a staveb tak, jak vypadaly v době svého vzniku. Používané stavební materiály jsou typické pro regionální stavitelství – dřevo, opuka a cihly v nejrůznějších kombinacích. Dřevo se používalo nejen pro výstavbu roubených domů, ale bylo i základním stavebním materiálem pro konstrukci stodol, krovů i celých technologických zařízení (například mlýny, pily apod.). Opuka byla po staletí typickým regionálním stavebním materiálem pro zdění. Je v okolí hojně rozšířená – opukové stavby,…  číst dále

Petra Zárubová, 5.4. 2012

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Krňovice

Místa v okolí

 kostel Božího Těla
 kostel sv. Jakuba
 Libníkovice
 Bolehošťská Lhota
 Očelice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Vranov
 Chvojenec
 Přepychy
 Kalthaus
 zvonice
 Moravský jez
 Újezd
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Osičina
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 jez Hučák
 kostel sv. Zikmunda
 sbor kněze Ambrože
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
 Uhřínovice
 kostel sv. Václava
 Borohrádek
 pivovar
 Holice
 kostel sv. Martina
 Hoděčín
 Lično
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Veliny
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Vavřince
 Holohlavy
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Stanislava
 Velký akvadukt
 mariánský sloup
 radnice
 Neděliště
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Kunětická Hora
 židovský hřbitov
 Rodov
 Ráby
 kostel sv. Ducha
 Ráby
 Habřina
 Těšnov
Kontaktní informace
Podorlický skanzen Krňovice
Krňovice 33
503 46 Třebechovice pod Orebem
Tel: +420 725838039
http://www.krnovice.cz
info@krnovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7657
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama