Skanzen byl založen r. 2002. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Jsou zde původní stavby lidové architektury, přenesené z jiných lokalit i kopie pův. staveb. Součástí expozice jsou ukázky dobových řemesel, nástrojů atp.
Hlavní obrázek místa
Vstup do skanzenu
Ekocentrum Orlice - rekonstrukce zájezdního hostince "Na Špici" z Hradce Králové - zanikl 1926
© Václav Záruba, 04/2008

Turistická sezóna 2018

Podorlický skanzen Krňovice je již otevřený od roku 2002 a každý rok se snažíme, aby do areálu přibyly nové stavby nebo exponáty. Zakladateli skanzenu jsou Dřevozpracující družstvo a ZO ČSOP Orlice, které při skanzenu zřídilo Centrum ekologické výchovy Orlice. Vedle toho je skanzen dílo nadšenců s hlubokou láskou a citem pro historii. V Podorlickém skanzenu v Krňovicích postupně rostou zajímavé stavby z našeho regionu, v kterých jsou zařízené expozice jednotlivých řemesel a činností a nechybějí ani ukázky dobových strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací. Příkladem může být jeden z mála funkčních žentourů, stabilní motory, mlátičky a další zemědělské a řemeslnické nástroje, které ukazují průvodci návštěvníkům v chodu. V okolí venkovských staveb v areálu jsou zakládány sady původních a krajových odrůd ovocných dřevin. Při skanzenu vznikl statek s hospodářskými zvířaty typickými pro český venkov. Naší snahou je chovat stará plemena jako jsou české husy, kropenky anebo koně slezského norika. V průběhu roku je k výběhům přístup v rámci prohlídkové trasy. V roce 2016 jsme plně zprovoznili roubený vodní mlýn z Bělče nad Orlicí. Ukázky mlecího zařízení v chodu budou i letos součástí prohlídek, na které opět budou navazovat tématické dny včetně tzv. Mlynářského a řemeslnického dnu 8.září. Rok 2018 bude především o údržbě a rekonstrukci areálu, jistě bude mít ale co nabídnou návštěvníkům tak jako v letech minulých. Letos máme v plánu zrestaurovat a zařadit do expozic starou pilu tzv. jednušku z Kosteleckých horek, která tak doplní nově otevřenou expozici truhlárny z loňského roku. Další novinkou, která nás čeká, bude nová akce pro veřejnost a to pálení milíře od jeho založení po rozebírání. Akce se bude konat v létě a více se o ní dozvíte v sekci…  číst dále
Petra Zárubová, 2017, 16.2. 2010
turistické

Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Objekty jsou přenášené z původních lokalit, kde jim hrozil zánik, ale vznikají i rekonstrukce nedochovaných staveb (dle původní dokumentace, historického zaměření či fotodokumentace apod.). Návštěvníkům se tak nabízí srovnání historických staveb po staletích užívání a staveb tak, jak vypadaly v době svého vzniku. Používané stavební materiály jsou typické pro regionální stavitelství – dřevo, opuka a cihly v nejrůznějších kombinacích. Dřevo se používalo nejen pro výstavbu roubených domů, ale bylo i základním stavebním materiálem pro konstrukci stodol, krovů i celých technologických zařízení (například mlýny, pily apod.). Opuka byla po staletí typickým regionálním stavebním materiálem pro zdění. Je v okolí hojně rozšířená – opukové stavby,…  číst dále

Petra Zárubová, 5.4. 2012

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Krňovice

Místa v okolí

 kostel Božího Těla
 kostel sv. Jakuba
 Libníkovice
 Bolehošťská Lhota
 Očelice
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Vranov
 Chvojenec
 Přepychy
 Kalthaus
 zvonice
 Moravský jez
 Újezd
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Osičina
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 jez Hučák
 kostel sv. Zikmunda
 sbor kněze Ambrože
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
 Uhřínovice
 kostel sv. Václava
 Borohrádek
 pivovar
 Holice
 Hoděčín
 Lično
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Veliny
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Vavřince
 Holohlavy
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Stanislava
 Velký akvadukt
 mariánský sloup
 radnice
 Neděliště
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Kunětická Hora
 židovský hřbitov
 Rodov
 Ráby
 kostel sv. Ducha
 Ráby
 Habřina
 Těšnov
Kontaktní informace
Podorlický skanzen Krňovice
Krňovice 33
503 46 Třebechovice pod Orebem
Tel: +420 725838039
http://www.krnovice.cz
info@krnovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7657
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama