Zaniklá vodní tvrz. R. 1428 seděl na tvrzi Nykl z Labouně, r. 1500 potom Vilém z Veselice. Později tvrz připojena k panství Smiřickému, poté tvrz zpustla. Dnes na místě terénní nerovnosti a býv. vodní příkop.
Hlavní obrázek místa
Centrální pahorek s příkopem
© Petr Nožička 03/2012
Kalthaus je dnes v podstatě jen malá část lesa uprostřed polí. Když jsme se tam snažili na kolech dostat, tak jsme narazili pouze na jednu dobře vyhlížející cestu, která byla však soukromá (nejspíš ale vedla k hájovně). Samotný hrad nebo zdi jsme nenašli, protože jsou nejspíš uprostřed neprostupného lesa. Někde jsem četl, že na hradu je dnes postavená hájovna, takže nevím. My se tam pokusíme ještě jednou dostat a dodat i fotky.
Hanz-cyklista, záhadolog a metloš, 7.2. 2006
turistické

V lesíku Kaltouz, který se nachází mezi obcemi Černilov, Libřice a Smržov (okres HK), můžeme i dnes dobře najít místo, kde stávala vodní tvrz Kalthaus. (Jméno pro chladné sídlo uprostřed vod je to opravdu přiléhavé). Tvrziště je samozřejmě celé porostlé, ale i tak lze rozeznat pravidelný pahrbek, vodní příkop a krátký vtokový kanál z blízkého potoka. Přístup: od myslivny, v již zmíněném lese, vede jižním směrem cesta, po které dojdeme na mostek. Z tohoto místa, po pravé ruce, již tvrziště snadno uvidíme.

A. Prokeš, 1.5. 2006

historie

... Asi čtvrt hodiny západně od Libřic nalézá se myslivna Kalthaus, která jméno své po bývalé tvrzi zdědila. V bývalé bažantnici, kteráž se rozkládá okolo myslivny, mezi myslivnou a bažantnicí se nalézají skrovné památky základních zdí, ale se zemí již srovnaných a mechem porostlých. Nykl z Labouně sed. v Kalthúzu svědčil r. 1428, když prodal Jan ze Žampachu dědictví své v Přepyších. (...) Roku 1500 byla ves při Kalthausu, jíž se říkalo Předboří, již pusta, ale na tvrzi seděl ještě Vilém z Veselice. Nějaký čas potom dostal se Kalthaus k panství Smiřickému a tvrz spustla. V urbáři dotčeného panství r. 1588 sepsaném připomínají se rybníky Velký a Malý Kalthauský a dokládá se: Pod těmi rybníky jest tvrziště pusté, kteréž slove Předboří, ...

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (Hradecko), 3.5. 2006

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© J. Slavík, L. Svoboda, J. Svobodová, 1994 (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Černilov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 1267
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama