Na vrchu Křemel naleznete 2,5m vysokou vyhlídkovou plošinu nazývanou výhledna a ocelový stožár mobilního operátora. Plošina s odpočívadlem byla instalována v r. 2012 v rámci společného projektu deseti obcí.
Hlavní obrázek místa
Křemel
Nádherný výhled, ticho prostě užasné a při západu slunce je atmosféra neopakovatelná
© Michal Černý, 02/2015

Vyhlídková plošina

Na návrší Křemel můžete objevit kromě vysokého kovového stožáru mobilního operátora a turistického odpočívadla také skromnou vyhlídkovou plošinu. Její výška je 2,5 m a i se zastřešením měří 5 m. Plošina byla tu instalována v roce 2012 v rámci společné iniciativy asi deseti obcí. Město Bělá nad Radbuzou stejnou stavbu označuje nezvyklým, ale hezkým slovem "výhledna", protože i slovo "rozhledna" se jeho radním zdálo přehnané. Pod vyhlídkou se můžete vidět obec Čermná, která byla údajně založena již ve 12. století. V Srbickém potoce se zde rýžovalo zlato. Obec je prvně zmiňována až r. 1233. Můžete zde nalézt pozoruhodný soubor přízemních objektů z přelomu 19. a 20. století. Původní osídlení zdejšího okolí bylo již ve střední a pozdní době kamenné (8000 – 2500 l. př. n.l.) a z počátku doby bronzové (1700 – 1500 l. př. n.l.). Lid česko – falcké mohylové kultury se ve zdejším území usadil natrvalo, což dokládají mnohá mohylová pohřebiště v okolí. Velká intenzita osídlení je dávána do souvislosti s výskytem cínových rud používaných pro výrobu bronzu. V tomto období byla zdejší oblast pod vlivem tzv. milavečské kultury (pojmenované po významném mohylovém pohřebišti poblíž Milavčí u Domažlic). Další trvalé osídlení v okolí je známo z doby raného neolitu. Ze zdejší zdejší vyhlídky můžete spatřit vrch „Křemel“, který je strategickým místem s nádherným otevřeným výhledem, především na Chráněnou krajinnou oblast Českého lesa a část Šumavy, s vrcholky na straně české i bavorské. Západnímu směru dominuje pás příhraničních hor CHKO Český les se svým nejvyšším výškovým bodem – vrcholem Čerchov. Poznáme jej podle dvou staveb – menší Kurzovy rozhledny, přístupné pro turisty a větší veřejnosti zapovězené vojenské věže. Jižním směrem můžete nalézt obec Čermná a za ní Srbice. Ješte o kus dále je Koloveč, kde najdeme muzeum techniky a řemesel. Mírně vlevo za lesem je obec…  číst dále
Michal Černý, red. upr. JC podle http://www.cermna.cz/, 18.2. 2015
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Čermná

Místa v okolí

 Lacembok
 Ptenín
 Osvračín
 Zichov
 Květkovice
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Křenice
 Kanice
 Chocomyšl
 Puclice
 Chotiměř
 Lštění
 Netřeby
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Lázeň
 Čečovice
 Přívozec
 U Žižků
 Roupov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Blížejov
 Bukovec
 Hradec u Stoda
 Nahošice
 Pušperk
 Ruchomperk
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Šibeniční vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 fara
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Apolináře
 Červené Poříčí
 radnice
 Švihov
 Skočice
 Kokšín
 Dolany
 Nový Herštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Příkopy
 Komošín
 Lužany
 Drslavice
 Nedražice
 kostel Všech svatých
 Svrčovec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Rýzmberk
 Tupadly
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Tupadelské skály
 gloriet Klobouk
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Chlumčany
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12022
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama