Na vrchu Křemel naleznete 2,5m vysokou vyhlídkovou plošinu nazývanou výhledna a ocelový stožár mobilního operátora. Plošina s odpočívadlem byla instalována v r. 2012 v rámci společného projektu deseti obcí.
Hlavní obrázek místa
Křemel
Nádherný výhled, ticho prostě užasné a při západu slunce je atmosféra neopakovatelná
© Michal Černý, 02/2015

Vyhlídková plošina

Na návrší Křemel můžete objevit kromě vysokého kovového stožáru mobilního operátora a turistického odpočívadla také skromnou vyhlídkovou plošinu. Její výška je 2,5 m a i se zastřešením měří 5 m. Plošina byla tu instalována v roce 2012 v rámci společné iniciativy asi deseti obcí. Město Bělá nad Radbuzou stejnou stavbu označuje nezvyklým, ale hezkým slovem "výhledna", protože i slovo "rozhledna" se jeho radním zdálo přehnané. Pod vyhlídkou se můžete vidět obec Čermná, která byla údajně založena již ve 12. století. V Srbickém potoce se zde rýžovalo zlato. Obec je prvně zmiňována až r. 1233. Můžete zde nalézt pozoruhodný soubor přízemních objektů z přelomu 19. a 20. století. Původní osídlení zdejšího okolí bylo již ve střední a pozdní době kamenné (8000 – 2500 l. př. n.l.) a z počátku doby bronzové (1700 – 1500 l. př. n.l.). Lid česko – falcké mohylové kultury se ve zdejším území usadil natrvalo, což dokládají mnohá mohylová pohřebiště v okolí. Velká intenzita osídlení je dávána do souvislosti s výskytem cínových rud používaných pro výrobu bronzu. V tomto období byla zdejší oblast pod vlivem tzv. milavečské kultury (pojmenované po významném mohylovém pohřebišti poblíž Milavčí u Domažlic). Další trvalé osídlení v okolí je známo z doby raného neolitu. Ze zdejší zdejší vyhlídky můžete spatřit vrch „Křemel“, který je strategickým místem s nádherným otevřeným výhledem, především na Chráněnou krajinnou oblast Českého lesa a část Šumavy, s vrcholky na straně české i bavorské. Západnímu směru dominuje pás příhraničních hor CHKO Český les se svým nejvyšším výškovým bodem – vrcholem Čerchov. Poznáme jej podle dvou staveb – menší Kurzovy rozhledny, přístupné pro turisty a větší veřejnosti zapovězené vojenské věže. Jižním směrem můžete nalézt obec Čermná a za ní Srbice. Ješte o kus dále je Koloveč, kde najdeme muzeum techniky a řemesel. Mírně vlevo za lesem je obec…  číst dále
Michal Černý, red. upr. JC podle http://www.cermna.cz/, 18.2. 2015
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Čermná

Místa v okolí

 Lacembok
 Ptenín
 Osvračín
 Zichov
 Květkovice
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Křenice
 Kanice
 Chocomyšl
 Puclice
 Chotiměř
 Lštění
 Netřeby
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Lázeň
 Čečovice
 Přívozec
 U Žižků
 Roupov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Blížejov
 Bukovec
 Hradec u Stoda
 Nahošice
 Pušperk
 Ruchomperk
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Šibeniční vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 fara
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Apolináře
 Červené Poříčí
 radnice
 Švihov
 Skočice
 Kokšín
 Dolany
 Nový Herštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Příkopy
 Komošín
 Lužany
 Drslavice
 Nedražice
 kostel Všech svatých
 Svrčovec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Rýzmberk
 Tupadly
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Tupadelské skály
 gloriet Klobouk
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Chlumčany
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12022
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama