Na vrchu Křemel naleznete 2,5m vysokou vyhlídkovou plošinu nazývanou výhledna a ocelový stožár mobilního operátora. Plošina s odpočívadlem byla instalována v r. 2012 v rámci společného projektu deseti obcí.
Hlavní obrázek místa
Křemel
Nádherný výhled, ticho prostě užasné a při západu slunce je atmosféra neopakovatelná
© Michal Černý, 02/2015

Vyhlídková plošina

Na návrší Křemel můžete objevit kromě vysokého kovového stožáru mobilního operátora a turistického odpočívadla také skromnou vyhlídkovou plošinu. Její výška je 2,5 m a i se zastřešením měří 5 m. Plošina byla tu instalována v roce 2012 v rámci společné iniciativy asi deseti obcí. Město Bělá nad Radbuzou stejnou stavbu označuje nezvyklým, ale hezkým slovem "výhledna", protože i slovo "rozhledna" se jeho radním zdálo přehnané. Pod vyhlídkou se můžete vidět obec Čermná, která byla údajně založena již ve 12. století. V Srbickém potoce se zde rýžovalo zlato. Obec je prvně zmiňována až r. 1233. Můžete zde nalézt pozoruhodný soubor přízemních objektů z přelomu 19. a 20. století. Původní osídlení zdejšího okolí bylo již ve střední a pozdní době kamenné (8000 – 2500 l. př. n.l.) a z počátku doby bronzové (1700 – 1500 l. př. n.l.). Lid česko – falcké mohylové kultury se ve zdejším území usadil natrvalo, což dokládají mnohá mohylová pohřebiště v okolí. Velká intenzita osídlení je dávána do souvislosti s výskytem cínových rud používaných pro výrobu bronzu. V tomto období byla zdejší oblast pod vlivem tzv. milavečské kultury (pojmenované po významném mohylovém pohřebišti poblíž Milavčí u Domažlic). Další trvalé osídlení v okolí je známo z doby raného neolitu. Ze zdejší zdejší vyhlídky můžete spatřit vrch „Křemel“, který je strategickým místem s nádherným otevřeným výhledem, především na Chráněnou krajinnou oblast Českého lesa a část Šumavy, s vrcholky na straně české i bavorské. Západnímu směru dominuje pás příhraničních hor CHKO Český les se svým nejvyšším výškovým bodem – vrcholem Čerchov. Poznáme jej podle dvou staveb – menší Kurzovy rozhledny, přístupné pro turisty a větší veřejnosti zapovězené vojenské věže. Jižním směrem můžete nalézt obec Čermná a za ní Srbice. Ješte o kus dále je Koloveč, kde najdeme muzeum techniky a řemesel. Mírně vlevo za lesem je obec…  číst dále
Michal Černý, red. upr. JC podle http://www.cermna.cz/, 18.2. 2015
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Čermná

Místa v okolí

 Lacembok
 Ptenín
 Osvračín
 Zichov
 Květkovice
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Křenice
 Kanice
 Chocomyšl
 Puclice
 Chotiměř
 Lštění
 Netřeby
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Lázeň
 Čečovice
 Přívozec
 U Žižků
 Roupov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Blížejov
 Bukovec
 Hradec u Stoda
 Nahošice
 Pušperk
 Ruchomperk
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Šibeniční vrch
 Stará pošta
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 fara
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Apolináře
 Červené Poříčí
 radnice
 Švihov
 Skočice
 Kokšín
 Dolany
 Nový Herštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Příkopy
 Komošín
 Lužany
 Drslavice
 Nedražice
 kostel Všech svatých
 Svrčovec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Rýzmberk
 Tupadly
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Tupadelské skály
 gloriet Klobouk
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Chlumčany
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12022
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama