Na vrchu Křemel naleznete 2,5m vysokou vyhlídkovou plošinu nazývanou výhledna a ocelový stožár mobilního operátora. Plošina s odpočívadlem byla instalována v r. 2012 v rámci společného projektu deseti obcí.
Hlavní obrázek místa
Křemel
Nádherný výhled, ticho prostě užasné a při západu slunce je atmosféra neopakovatelná
© Michal Černý, 02/2015

Vyhlídková plošina

Na návrší Křemel můžete objevit kromě vysokého kovového stožáru mobilního operátora a turistického odpočívadla také skromnou vyhlídkovou plošinu. Její výška je 2,5 m a i se zastřešením měří 5 m. Plošina byla tu instalována v roce 2012 v rámci společné iniciativy asi deseti obcí. Město Bělá nad Radbuzou stejnou stavbu označuje nezvyklým, ale hezkým slovem "výhledna", protože i slovo "rozhledna" se jeho radním zdálo přehnané. Pod vyhlídkou se můžete vidět obec Čermná, která byla údajně založena již ve 12. století. V Srbickém potoce se zde rýžovalo zlato. Obec je prvně zmiňována až r. 1233. Můžete zde nalézt pozoruhodný soubor přízemních objektů z přelomu 19. a 20. století. Původní osídlení zdejšího okolí bylo již ve střední a pozdní době kamenné (8000 – 2500 l. př. n.l.) a z počátku doby bronzové (1700 – 1500 l. př. n.l.). Lid česko – falcké mohylové kultury se ve zdejším území usadil natrvalo, což dokládají mnohá mohylová pohřebiště v okolí. Velká intenzita osídlení je dávána do souvislosti s výskytem cínových rud používaných pro výrobu bronzu. V tomto období byla zdejší oblast pod vlivem tzv. milavečské kultury (pojmenované po významném mohylovém pohřebišti poblíž Milavčí u Domažlic). Další trvalé osídlení v okolí je známo z doby raného neolitu. Ze zdejší zdejší vyhlídky můžete spatřit vrch „Křemel“, který je strategickým místem s nádherným otevřeným výhledem, především na Chráněnou krajinnou oblast Českého lesa a část Šumavy, s vrcholky na straně české i bavorské. Západnímu směru dominuje pás příhraničních hor CHKO Český les se svým nejvyšším výškovým bodem – vrcholem Čerchov. Poznáme jej podle dvou staveb – menší Kurzovy rozhledny, přístupné pro turisty a větší veřejnosti zapovězené vojenské věže. Jižním směrem můžete nalézt obec Čermná a za ní Srbice. Ješte o kus dále je Koloveč, kde najdeme muzeum techniky a řemesel. Mírně vlevo za lesem je obec…  číst dále
Michal Černý, red. upr. JC podle http://www.cermna.cz/, 18.2. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Čermná

Místa v okolí

 Lacembok
 Ptenín
 Osvračín
 Zichov
 Květkovice
 Osvračín
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Křenice
 Kanice
 Chocomyšl
 Puclice
 Chotiměř
 Lštění
 Netřeby
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Lázeň
 Čečovice
 Přívozec
 U Žižků
 Roupov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Blížejov
 Bukovec
 Nahošice
 Hradec u Stoda
 Ruchomperk
 Pušperk
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Šibeniční vrch
 Stará pošta
 Halter Valley
 kostel sv. Markéty
 Horšovský Týn
 kostel sv. Václava
 fara
 Červené Poříčí
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Švihov
 radnice
 Skočice
 Kokšín
 Dolany
 Nový Herštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Komošín
 Příkopy
 Lužany
 Drslavice
 Nedražice
 kostel Všech svatých
 Svrčovec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Rýzmberk
 Tupadly
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Tupadelské skály
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 venkovská usedlost
 fara
 Tuhošť
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Chlumčany
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kubíčkova skála
Základní informace místa
ID místa: 12022
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama