Hlavní obrázek místa
©2001Jirka Čížek
Kostel sv. Mikuláše je postaven v originálním rýnsko-bavorském slohu v roce 1388. Barokní věž byla přistavěna v letech 1717–1724. V západním průčelí je kruhové okno s gotickou vitráží. Hranaté okno umožňuje polemizovat, že kostel sloužil původně jako kaple. Na dohled od kostela naleznete čečovický zámek.
28.5. 2002

Půdorys místa

Půdorys
Kolektiv autorů, Umělecké památky Čech 1, Academia Praha 1977, str. 177
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

12.7.2005 00:00
Čečovice - kostel sv. Mikuláše. Jedna z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších gotických staveb domažlického okresu. Bývá označována za záhadu české venkovské architektury 14. století. Architektura a zejména kamenická výzdoba vnějšího pláště i interiéru kostelíka v celkem nevýznamné vsi je totiž ztvárněna podobně, jako architektura velkých katedrál. V interiéru se dochovaly původní gotické omítky s bohatou lineární kresbou a dvě vrstvy renesančních maleb. Na základě výsledků archeologického průzkumu kostela z. r. 1996 lze usuzovat, že nynější kostel byl ve 14. století postaven na místě, kde se již nejméně dvě století předtím pohřbívalo a kde snad stála i menší hřbitovní kaple. Dosavadní datování vzniku kostela kolísá v rozmezí let 1330 - 1410. Komplexní průzkum stavby, probíhající souběžně s její současnou rozsáhlou opravou, dává, zdá se, za pravdu odborníkům, přiklánějícím se k ranějšímu datu vzniku (asi mezi léty 1340 - 1360). Architektura kostela vykazuje řadu shodných prvků s katedrálou v Řezně (Regensburg) a s kostelem sv. Jana Křtitele v Nabburgu (okres Schwandorf). Všechny tři kostely jsou pravděpodobně dílem jedné stavební huti, ovlivněné architekturou francouzských katedrál. Protože stavební vývoj v Čechách se v té době ubíral jinudy, lze tím vysvětlit ojedinělost a snad dokonce výstřednost této stavby v kontextu domácí architektury první poloviny 14. století. Jinak ale díky za velice pěknou a užitečnou práci. (tata)
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čečovice

Místa v okolí

 Čečovice
 Bukovec
 kostel sv. Barbory
 Puclice
 Lacembok
 Nedražice
 Osvračín
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Chotiměř
 Hradec u Stoda
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Jiří
 Přívozec
 Blížejov
 Annaburg
 židovský hřbitov
 Alfrédov
 Nahošice
 Prostiboř
 Květkovice
 Lštění
 Stará pošta
 Kanice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Ptenín
 Tasnovice
 Žďár
 Zichov
 Netřeby
 Křížový vrch
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Chocomyšl
 Křenice
 rozhledna Bolfánek
 Janovský mokřad
 Lázeň
 U Žižků
 Ježovy
 Ždánov
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 1011
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama