Zámek ve stylu saské renesance přestaven v r. 1611 Mikulášem Šicem z Drahenic ze starší tvrze Mladoty z Jimanic. V 1. čtvrtině 19. st. patřil rakouským císařům a po vzniku ČSR připadl státu. Zámek není znehodnocen žádnou pozdější přestavbou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Zámek Červené Poříčí naleznete na dohled od vodního hradu Švihova ve stejnojmenné vesnici. Červené se mu říkalo proto, že jeho červená střešní krytina byla velmi výrazná.
28.5. 2002
historie

Ves Červené Poříčí (dříve Poříčí) se připomíná poprvé r. 1318, kdy se zde uvádí Jaroslav z Poříčí (1318 - 1352), který se psával od r. 1321 také ze Skočic, a jeho bratr Drslav (1320 - 1339), píšící se současně z Jinína. Byli to příslušníci mocného rodu, majícího stejný erb jako Černínové, Švihovští a pod. Z pozdějších držitelů vsi známe v r. 1411 Radslava z Kočova, který přesídlil na Měšín a Poříčí prodal kolem r. 1446 Petru Bradovi zz Nekmíře; v r. 1473 se uvádí jako majitel Jan z Rýzmberka a na Rábí. Poříčí bylo připojeno k Švihovu. Další člen této rodiny, Jindřich z Rýzmberka, prodal r. 1547 Poříčí Jindřichovi Mladotovi z Jimanic. Nový majitel si ve vsi postavil tvrz, která přiléhala k řece Úhlavě. Části těchto staveb jsou dosud zachovány. Roku 1569 prodal Jindřich Mladota tvrz, která se tehdy poprvé uvádí, dvůr a ves Poříčí Mikuláši Šicovi z Drahenic za 2300 kop grošů míšeňských. Po jeho smrti…  číst dále

22.1. 2003

Půdorys místa

Plán přízemí, Křížkované značeno zdivo vzniklé po roce 1606, přerušované křížky označují jižní část zámku připojenou zřejmě dodatečné k jeho jádru, šrafovaně je značeno zdivo pozdně renesančních přístaveb věže a východního křídla, mladší zdivo neznačeno.
S použitím zaměření Jana Anderleho nakreslil Jiří Úlovec. in Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 44
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Červené Poříčí

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Švihov
 kostel sv. Prokopa
 Kokšín
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Lužany
 Skočice
 Skála
 Předslav
 Křenice
 Dolany
 Příchovice
 Komošín
 kostel sv. Matěje
 Měčín
 Štěpánovice
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 Měcholupy
 Újezd
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Drslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Michala
 Petrovice
 U Žižků
 Zichov
 synagoga
 Přestavlky
 Tupadly
 Bílá věž
 městské opevnění
 Dolní Lukavice
 radnice
 boží muka
 Černá věž
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Němčice
 Tupadelské skály
 Lázně Letiny
 Řenče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Beňovy
 Chocomyšl
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Pušperk
 vyhlídková plošina
 Obytce
 Kožich
 Koryta
 Luby
 Sobětice
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Hluboká
 Chlumčany
 Habartice
 Křížový vrch
 Ruchomperk
 Lacembok
 Žinkovy
 Sohostov
 Netunice
 Úsilov
 Kratice
 Nebílovy
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
Marcel Čermák, kastelán
Státní zámek Červené Poříčí
Červené Poříčí 1
340 12 Švihov
Tel: 376 393 022, 606 666 432 (kastelán)
http://www.cervene-porici.cz/
cerveneporici@plzen.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 875
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama