Zámek ve stylu saské renesance přestaven v r. 1611 Mikulášem Šicem z Drahenic ze starší tvrze Mladoty z Jimanic. V 1. čtvrtině 19. st. patřil rakouským císařům a po vzniku ČSR připadl státu. Zámek není znehodnocen žádnou pozdější přestavbou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Zámek Červené Poříčí naleznete na dohled od vodního hradu Švihova ve stejnojmenné vesnici. Červené se mu říkalo proto, že jeho červená střešní krytina byla velmi výrazná.
28.5. 2002
historie

Ves Červené Poříčí (dříve Poříčí) se připomíná poprvé r. 1318, kdy se zde uvádí Jaroslav z Poříčí (1318 - 1352), který se psával od r. 1321 také ze Skočic, a jeho bratr Drslav (1320 - 1339), píšící se současně z Jinína. Byli to příslušníci mocného rodu, majícího stejný erb jako Černínové, Švihovští a pod. Z pozdějších držitelů vsi známe v r. 1411 Radslava z Kočova, který přesídlil na Měšín a Poříčí prodal kolem r. 1446 Petru Bradovi zz Nekmíře; v r. 1473 se uvádí jako majitel Jan z Rýzmberka a na Rábí. Poříčí bylo připojeno k Švihovu. Další člen této rodiny, Jindřich z Rýzmberka, prodal r. 1547 Poříčí Jindřichovi Mladotovi z Jimanic. Nový majitel si ve vsi postavil tvrz, která přiléhala k řece Úhlavě. Části těchto staveb jsou dosud zachovány. Roku 1569 prodal Jindřich Mladota tvrz, která se tehdy poprvé uvádí, dvůr a ves Poříčí Mikuláši Šicovi z Drahenic za 2300 kop grošů míšeňských. Po jeho smrti…  číst dále

22.1. 2003

Půdorys místa

Plán přízemí, Křížkované značeno zdivo vzniklé po roce 1606, přerušované křížky označují jižní část zámku připojenou zřejmě dodatečné k jeho jádru, šrafovaně je značeno zdivo pozdně renesančních přístaveb věže a východního křídla, mladší zdivo neznačeno.
S použitím zaměření Jana Anderleho nakreslil Jiří Úlovec. in Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 44
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Červené Poříčí

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Švihov
 kostel sv. Prokopa
 Kokšín
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Lužany
 Skočice
 Skála
 Předslav
 Křenice
 Dolany
 Příchovice
 Komošín
 kostel sv. Matěje
 Měčín
 Štěpánovice
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 Měcholupy
 Újezd
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Drslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Michala
 Petrovice
 U Žižků
 Zichov
 synagoga
 Přestavlky
 Tupadly
 Bílá věž
 městské opevnění
 Dolní Lukavice
 radnice
 boží muka
 Černá věž
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Němčice
 Tupadelské skály
 Lázně Letiny
 Řenče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Beňovy
 Chocomyšl
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Pušperk
 vyhlídková plošina
 Obytce
 Kožich
 Koryta
 Luby
 Sobětice
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Hluboká
 Chlumčany
 Habartice
 Křížový vrch
 Ruchomperk
 Lacembok
 Žinkovy
 Sohostov
 Netunice
 Úsilov
 Kratice
 Nebílovy
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
Marcel Čermák, kastelán
Státní zámek Červené Poříčí
Červené Poříčí 1
340 12 Švihov
Tel: 376 393 022, 606 666 432 (kastelán)
http://www.cervene-porici.cz/
cerveneporici@plzen.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 875
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama