Pozdně gotický vodní hrad Půty Švihlovského z Rýzmberka, budovaný zřejmě podle plánů Benedikta Rejta. Po třicetileté válce již neobýván, změněn na sýpku, v 19. stol. opuštěn. Po r. 1950 postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
Švihov večer je krásně osvícený
© Karel Funda, 03/2012
Hrad Švihov se nalézá na okraji stejnojmenného městečka, kam se dá dojet vláčkem. Dále pak po silnici přes most až k hradu. Ve vnitřní části hradu se nesmí fotit ani točit.
28.5. 2002
historie

Feudální sídlo ve Švihově bylo založeno v prvé polovině 14. století. Původně šlo zřejmě o tvrz, která však byla záhy přestavěna na hrad. Za Švihovských z Rýzmberka byl od roku 1480 velkolepě pozdně goticky přestavěn. Roku 1547 se stal jeho majitelem Herolt Kavka z Říčan, od jehož potomků hrad koncem 16. století získali Černínové. Kvalitní opevnění způsobilo, že se Švihov ocitl mezi hrady, které měly být na příkaz císaře Ferdinanda III. z roku 1655 zbořeny. Naštěstí byla realizována pouze demolice části vnějšího opevnění. Hrad se však nacházel ve velmi špatném stavu a byl užíván pouze k hospodářským účelům, zvláště jako sýpka. Částečné rehabilitace se dočkal až ve 20. století. Podobu hradu před pozdně gotickou přestavbou prozatím přiliš neznáme. Jeho součástí byl dnešní severní palác jádra, dále nějaká stavba v prostoru pozdějšího Říčanského paláce a snad i jižní palác jádra. Při pozdně gotické přestavbě byly použity a přestavěny…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Půta Švihovský

Tento český pán může sloužiti za příklad, jaký byl ke konci XV. století poměr mezi vrchností a poddaným lidem. Pan Půta se stal v poměrně mladém věku nejvyšším sudím království Českého a zastával tento úřad po plných dvacet šest let. Zároveň byl hejtmanem kraje Plzeňského a Prácheňského. Byl velmi vzdělaný a osobně statečný, přesvědčením upřímný Čech, takže se za jeho úřadování děly zápisy do zemských desek česky místo latinsky, jakž bylo dosud zvykem. Přitom však byl srdce velmi tvrdého. Neměl porozumění pro útrapy a strádání poddaného lidu, nutil jej neúprosně k těžké robotě, trestal jej krutě a věznil v hladomornách svých hradů a zámků. Měl hlavní podíl na usnesení sněmu, jímž bylo uvaleno na poddaný lid plné nevolnictví. Od té doby nesměl nikdo bez svolení vrchnosti prodati svůj majetek, vystěhovati se, dáti syna do škol anebo do učení, oženiti syna, provdati dceru. Sedlák se stal majetkem svého pána a nebyl ceněn výše, nežli…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Plán hradu (podklad dle D. Meclové, doplněno a upraveno), Nástin stavebního vývoje hradu: 1-zdivo patrně ze 14. století; 2-druhá stavební fáze před pozdně gotickou fází; 3-pozdně gotické zdivo; 4-mladší zdivo
© T. Durdík Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 3, Libri, Praha 2008
Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Švihov

Místa v okolí

 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Kokšín
 Červené Poříčí
 Ježovy
 Dolany
 Komošín
 Štěpánovice
 Předslav
 kostel sv. Prokopa
 Svrčovec
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Křenice
 Měcholupy
 Lužany
 Drslavice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Skála
 Tupadly
 Ptenín
 rozhledna Bolfánek
 synagoga
 Skočice
 Lázeň
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Martina
 Černá věž
 U Žižků
 boží muka
 boží muka
 Tupadelské skály
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Beňovy
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Zichov
 Újezd
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Merklín
 Pušperk
 kostel sv. Mikuláše
 Koryta
 Chocomyšl
 Obytce
 Luby
 Němčice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Sobětice
 Bezděkov
 Lomec
 Sohostov
 Ruchomperk
 Habartice
 vyhlídková plošina
 štola Loreta
 Loreta
 Lázně Letiny
 Přestavlky
 Újezdec
 kostel sv. Prokopa
 Mochtín
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Nový Čestín
 Řenče
 Úsilov
 Týnec
 Srbice
 židovský hřbitov
 Netřeby
 Květkovice
 kostel sv. Václava
 Veselí
 Těšetiny
 Kožich
 Janovice nad Úhlavou
 Lacembok
 synagoga
 Markéta
 židovský hřbitov
 Kratice
 Hluboká
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Dobrá Voda
 Běhařov
Kontaktní informace
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni
Správa státního hradu Švihov
34012 Švihov
Tel: 376393378; 606666419
http://www.hradsvihov.cz
hrad@hradsvihov.cz
Základní informace místa
ID místa: 305
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama