Tvrz patrně postavil poč. 15. stol. vladyka Bušek Bohuchval z Hrádku. V 15. stol. tvrz renesančně přestavěli Šlovičtí ze Šlovic. V 17. stol. ji Jaroslav Hora z Ocelovic upravil na barokní zámeček. R. 1765 byla koupena Trauttmannsdorfy a připojena k Horšovskému Týnu. V l. 1998–2004 zrekonsturována.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz přes rybník
© Filip Matoušek 08/2005
Ves Puclice leží 4 km z. od Staňkova v mělkém údolí potoka Laškova. Jméno Puclice vzniklo údajně od puclíků - lidí buclatých. Nejvýznamnější památku vsi tvoří pozdně středověká tvrz založená na skalisku uprostřed vsi. Obec vznikla patrně v průběhu 13. stol. a stala se příslušenstvím nedalekého Hrádku zvaného též Lacembok. Ještě v r. 1379 náležely Puclice spolu s obcemi Krchleby, Čermná, Poděhusy, Chřenov a částí Kamenice majiteli Lacemboku Janu Bohuchvalovi z Hrádku. Krátce poté získala ves samostatnost a stala se zemanským statkem, na němž se rychle vystřídala řada drobných vladyckých rodů. Od počátku 16. stol. vlastnili ves rytíři ze Šlovic. Členové rodu, který se psal po sousedních Šlovicích, se živili vojenskou službou a na štítu nosili 3 stříbrné makovice. Puclice vlastnili až do pol. 17. stol., kdy se na Puclicích opět vystřídalo několik majitelů. K nejznámějším z nich náležel hejtman Plzeňského kraje Jaroslav Hora z Ocelovic. Posledním rodem, který samostatné puclické zboží složené ze tří vsí vlastnil, byli Širntingárové. V r. 1765 prodal Antonín Širntingár Puclice Trauttmansdorffům, kteří je připojili k horšovskotýnskému statku. Poddaní si jistě oddychli, vždyť Antonín proslul jako krutá vrchnost, po které zbývaly ještě v 19. stol. na tvrzi různé mučící nástroje -jmenovitě dřevěný osel k trestání poddaných. Puclická tvrz ztratila odprodejem funkci rezidence a byla používána jako skladovací a obytné prostory velkostatku. V pól. 17. stol. tvořilo ves 22 hospodářských usedlostí. R. 1757 se ves skládala ze 26 hospodářství. V r. 1930 tvořilo Puclice 80 chalup se 427 obyvateli. R. 1991 zde stálo 85 domů obydlených 250 obyvateli. Za první Československé republiky tvořily Puclice jazykovou hranici mezi německými vesnicemi Horšovskotýnska a českými obcemi na Staňkovsku a Kdyňsku. Střed obce tvoří nepravidelná náves s rybníkem, nad nímž se vypíná skalka…  číst dále
Publikace Horšovskotýnsko, 4.7. 2003
historie

Nejstarší zprávy o Puclicích pocházejí z druhé poloviny 14. století, kdy patřily k hrádku Lacemboku. Jako jeho příslušenství (spolu s pěti jinými vesnicemi) se připomínají ještě v r. 1379, kdy je držel Bohuchval z Hrádku. Puclice se pravděpodobně osamostatnily na počátku 15. století, protože před r. 1407 patřily Buškovi z rodu hornolukavických zemanů. O tři roky později je vlastnil Kuník z Křenov a můžeme předpokládat, že v té době zde již byla tvrz. Po smrti dalšího držitele statku Zicharta z Křenov (asi r. 1411), který nezanechal žádné dědice, připadly Puclice jako odúmrť králi Václavu IV. Pak zprávy o vsi téměř 90 let chybějí, až v r. 1499 se připomíná na Puclicích Dobeš ze Šlovic, jehož potomci je drželi do r. 1666 (s jedinou přestávkou v l. 1644 – 1664). Tento vladycký rod pocházel z blízkých Šlovic, které však byly již v 16. Století pusté. Dobešovi patřily tedy vedle tvrze, dvora a vsi Puclic pusté Šlovice a pustá ves Strachotín (nyní les…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Záp. Čechy); Bělohlávek, M., Dr., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1985, 3.10. 2003

Půdorys místa

plán přízemí
© V. Švábek, Z. Procházka (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Puclice

Místa v okolí

 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 Osvračín
 Osvračín
 Chotiměř
 kostel sv. Barbory
 Šibeniční vrch
 Lacembok
 Přívozec
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Blížejov
 vyhlídková plošina
 Nahošice
 Lštění
 Annaburg
 Květkovice
 Kanice
 Netřeby
 Nedražice
 Hradec u Stoda
 Zichov
 kostel sv. Jiří
 Ptenín
 Chocomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Tasnovice
 Prostiboř
 Křenice
 Domažlická věž
 Stará pošta
 Chodský hrad
 Alfrédov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Ruchomperk
 U Žižků
 Ždánov
 Křížový vrch
 Pušperk
 kostel sv. Markéty
 Trhanov
 Drslavice
Základní informace místa
ID místa: 1554
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama