Tvrz patrně postavil poč. 15. stol. vladyka Bušek Bohuchval z Hrádku. V 15. stol. tvrz renesančně přestavěli Šlovičtí ze Šlovic. V 17. stol. ji Jaroslav Hora z Ocelovic upravil na barokní zámeček. R. 1765 byla koupena Trauttmannsdorfy a připojena k Horšovskému Týnu. V l. 1998–2004 zrekonsturována.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz přes rybník
© Filip Matoušek 08/2005
Ves Puclice leží 4 km z. od Staňkova v mělkém údolí potoka Laškova. Jméno Puclice vzniklo údajně od puclíků - lidí buclatých. Nejvýznamnější památku vsi tvoří pozdně středověká tvrz založená na skalisku uprostřed vsi. Obec vznikla patrně v průběhu 13. stol. a stala se příslušenstvím nedalekého Hrádku zvaného též Lacembok. Ještě v r. 1379 náležely Puclice spolu s obcemi Krchleby, Čermná, Poděhusy, Chřenov a částí Kamenice majiteli Lacemboku Janu Bohuchvalovi z Hrádku. Krátce poté získala ves samostatnost a stala se zemanským statkem, na němž se rychle vystřídala řada drobných vladyckých rodů. Od počátku 16. stol. vlastnili ves rytíři ze Šlovic. Členové rodu, který se psal po sousedních Šlovicích, se živili vojenskou službou a na štítu nosili 3 stříbrné makovice. Puclice vlastnili až do pol. 17. stol., kdy se na Puclicích opět vystřídalo několik majitelů. K nejznámějším z nich náležel hejtman Plzeňského kraje Jaroslav Hora z Ocelovic. Posledním rodem, který samostatné puclické zboží složené ze tří vsí vlastnil, byli Širntingárové. V r. 1765 prodal Antonín Širntingár Puclice Trauttmansdorffům, kteří je připojili k horšovskotýnskému statku. Poddaní si jistě oddychli, vždyť Antonín proslul jako krutá vrchnost, po které zbývaly ještě v 19. stol. na tvrzi různé mučící nástroje -jmenovitě dřevěný osel k trestání poddaných. Puclická tvrz ztratila odprodejem funkci rezidence a byla používána jako skladovací a obytné prostory velkostatku. V pól. 17. stol. tvořilo ves 22 hospodářských usedlostí. R. 1757 se ves skládala ze 26 hospodářství. V r. 1930 tvořilo Puclice 80 chalup se 427 obyvateli. R. 1991 zde stálo 85 domů obydlených 250 obyvateli. Za první Československé republiky tvořily Puclice jazykovou hranici mezi německými vesnicemi Horšovskotýnska a českými obcemi na Staňkovsku a Kdyňsku. Střed obce tvoří nepravidelná náves s rybníkem, nad nímž se vypíná skalka…  číst dále
Publikace Horšovskotýnsko, 4.7. 2003
historie

Nejstarší zprávy o Puclicích pocházejí z druhé poloviny 14. století, kdy patřily k hrádku Lacemboku. Jako jeho příslušenství (spolu s pěti jinými vesnicemi) se připomínají ještě v r. 1379, kdy je držel Bohuchval z Hrádku. Puclice se pravděpodobně osamostatnily na počátku 15. století, protože před r. 1407 patřily Buškovi z rodu hornolukavických zemanů. O tři roky později je vlastnil Kuník z Křenov a můžeme předpokládat, že v té době zde již byla tvrz. Po smrti dalšího držitele statku Zicharta z Křenov (asi r. 1411), který nezanechal žádné dědice, připadly Puclice jako odúmrť králi Václavu IV. Pak zprávy o vsi téměř 90 let chybějí, až v r. 1499 se připomíná na Puclicích Dobeš ze Šlovic, jehož potomci je drželi do r. 1666 (s jedinou přestávkou v l. 1644 – 1664). Tento vladycký rod pocházel z blízkých Šlovic, které však byly již v 16. Století pusté. Dobešovi patřily tedy vedle tvrze, dvora a vsi Puclic pusté Šlovice a pustá ves Strachotín (nyní les…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Záp. Čechy); Bělohlávek, M., Dr., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1985, 3.10. 2003

Půdorys místa

plán přízemí
© V. Švábek, Z. Procházka (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

13.8.2005 00:00
Opravdu. I když není žádná velká propagace, od roku 2004 tam v sobotu a v neděli najdete dvě čekající holčiny, které vám rády povědí vše o historii krásného místa. Dostanete letáček o historii s černobílými foty a nákresem histrorické zrekonstruované podoby tvrze. To je zdarma, vstup stojí 10,- Kč na člověka a pohlednice je za 4,- Kč. Krásná. Slečna (také krásná, byť velmi mladá) s vámi vyjde na dvorek, kde vypráví o historii místa a okolí, ukazuje okolní památky, zmíní další památky v obci. Pak v chodbičce vypráví o rodech, co tvrz vlastnily. Pak odemkne místnost s knihovnou, kde jsou v místě po něčem starším (Krb? Pec?) krásné kachláče typu radyně. Také se dozvíte o tom, že se tam každý pátek scházejí občané a čtou si z kroniky. Do kronik můžete nahlédnout i vy. Pak projdete do společenského sálu, kde se scházejí občané a mohou tu být i svatby. Originální malovaný dřevěný strop. Nad zatděným vchodem do bývalé kaple freska - alianční erb. V sousední místnosti taktéž malovaný strop, fotky z rekonstrukce, etc. Schody nevedoucí nikam, představují to, že tvrz byla kdysi o patro vyšší. A pak poslední místnost, bonbónek a unikát: Okolo obvodu velké barevné fresky z 1. 1/2 18.stol. Představují tehdejší císařské granátníky a vedle nich jsou i stany. Jsou tam i dva červené stany turecké, s půlměsícem. Na dvěma vchody jsou bubny a trubky, nad třetím vchodem jsou děla, koule a koš s hořícím ohněm. Také sem přestěhovali z kaple na návsi dvě historické sochy. Stojí to za návštěvu. Jo, akrorát, nikde to není značeno, že se tam provádí. Musíte vejít do dvora, pak do otevřených dveří naproti, jako do knihovny, ale v chodbě pak odbočíte doprava, kol veřejných WC a tam jsou neoznačené dveře, ale občas je slyšet dívčí hlahol a povídání, tak tam to je. O víkendech od 10ti do 16ti (v sezóně), mimo vás tam také pustí, ale bez výkladu, a to od 8 do 15hod., krom pátku, kdy na obecním úřadě v tvrzi nikdo není. Tož, hezkou návštěvu! STojí to za to!
9.8.2005 00:00
Od letoška je prý trvz v Puclicích přístupná veřejnosti. Je tam obecní úřad, knihovna, školka, ale také pár místností udělaných jako jakési muzeum. Paní z úřadu, když jsem tam volal, mi doporučila zajet tam o víkendu, kdy tam chodí "holky" s odborným výkladem a to od 10 do 16hod. Je tam snad k vidění nějaká místnost s granátníky z 18.století. Můžete tam jet i ve všední den, prý vás tam z úřadu pustí nakouknout, ale bude to bez výkladu a je to od 8 do 13 hod. Kromě pátku, na pátek zapomeňte, to tam prý nikdo není. Tož asi tak.Teď bych tam rád jel, tak to prověřím.
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Puclice

Místa v okolí

 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 Osvračín
 Osvračín
 Chotiměř
 kostel sv. Barbory
 Šibeniční vrch
 Lacembok
 Přívozec
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Blížejov
 vyhlídková plošina
 Nahošice
 Lštění
 Annaburg
 Květkovice
 Kanice
 Netřeby
 Nedražice
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Zichov
 Ptenín
 Chocomyšl
 židovský hřbitov
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Tasnovice
 Prostiboř
 Křenice
 Domažlická věž
 Stará pošta
 kostel sv. Vavřince
 Chodský hrad
 Tasnovické hradiště
 Alfrédov
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Lázeň
 Tuhošť
 U Žižků
 Ždánov
 Křížový vrch
 Pušperk
 kostel sv. Markéty
 Trhanov
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Drslavice
Základní informace místa
ID místa: 1554
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama