Venkovská usedlost - pozdně barokní přízemní roubená chalupa zřejmě z konce 18. století. Chlévy z 19. a stodoly z počátku 20. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2022
Obec Kout na Šumavě (německy Kauth) je obec, která se nachází v okrese Domažlice. Přes svůj název leží na rozhraní Všerubské vrchoviny a Podčeskoleské pahorkatiny. První písemná zmínka o ní je z roku 1515, kdy byl majitelem panství Mikuláš Bojslav z Branišova. Z pamětihodností se v obci nachází dále barokní zámek, bývalá tvrz, kostel sv. Jiří s farou, kaple Nejsvětější Trojice, socha sv. Jana Nepomuckého, hřbitovní kaple - kolumbárium, kaple U tří křížů, další obdobná kaple na konci obce směrem na Mlýneček, areál barokního zemědělského dvora, sýpka, pivovar a několik památkově chráněných venkovských usedlostí; v nejbližším okolí pak gloriet Klobouk a hrad Rýzmberk. Nedaleko odtud se odehrála slavná bitva u Domažlic, kde se husitům pod vedením Prokopa Velikého 14. srpna 1431 podařilo odrazit 4. křížovou výpravu (viz gloriet Klobouk). Obcí prochází silnice I/22 z Domažlic do Klatov a železniční trať Domažlice-Janovice nad Úhlavou-Klatovy. Autobusové spojení má s Kdyní a Domažlicemi. Prochází tudy zelená a žlutá turistická značka a cyklotrasy č. 2014 a 2194.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.10. 2022
popis

Uzavřený areál venkovské usedlosti čp. 82 se nachází naproti kapli Nejsvětější Trojice. Chalupa byla postavena zřejmě na konci 18. století, chlévy jsou z 19. a stodoly z počátku 20. století. Je to přízemní pozdně barokní roubená chalupa s polovalbovou střechou a omítanými stěnami. Hladká fasáda, v průčelí šestitablová dvoukřídlá ona v malovaných rámech (v souladu s vnitřním členěním), v průčelí v rytmu 2 + 1; lichoběžníkový štít se dvěma otvory pobit svisle řezanými prkny a při okraji zdoben vyřezávanou lištou. Boční průčelí do dvora je opatřeno 4 okny a pravoúhlým vstupem s nadsvětlíkem, doplněný malovaným rámováním. Interiér je neklenutý, s běžnou dispozicí: světnice a přilehlá světnička, přístupná ze síně, k níž přiléhá stará černá kuchyně a na protilehlé straně zadní světnice. Součástí areálu jsou pak ještě chlévy a stodoly. Vjezd do dvora je jednoduchou brankou s vrátky pro pěší,…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kout na Šumavě

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 fara
 Kout na Šumavě
 gloriet Klobouk
 Rýzmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Tuhošť
 Příkopy
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Kubíčkova skála
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Netřeby
 Ruchomperk
 Úsilov
 akvadukt u Hadrovce
 Nahošice
 Lštění
 židovský hřbitov
 Kanice
 Přívozec
 Blížejov
 Dobrá Voda
 Květkovice
 Pušperk
 Chocomyšl
 Chotiměř
 Trhanov
 Markéta
 Osvračín
 Ždánov
 Osvračín
 U Žižků
 Běhařov
 kostel sv. Markéty
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Sohostov
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Apolináře
 Výhledy
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Čerchovské hvozdy
 Bystřice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Annaburg
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Pajrek
 vyhlídková plošina
 Křenice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Dešenice
 Poběžovice
 Ptenín
Základní informace místa
ID místa: 16797
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama