Hrad poprvé připomínán r. 1289, postaven snad za Zdeslava z Osvračína. Poč. 14. stol. patřil Nachvalovi z Ostračína a později jeho synům. Byl vypálen a pobořen zřejmě poč. 20. let 15. stol. Ještě v 19. stol. zde stávaly vysoké zdi, průzkum v l. 1997–98 objevil zbytky paláce z konce 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Zbytky hradeb
© Luděk Pitter 07/2004
Hrad stával na kopci nazývaném Na zámku východně od Osvračína nad Dravým potokem. Jednalo se spíše o hrádek s věží a malým stavením. Dnes na místě najdeme jen neptrné zbytky hradeb a náznaky příkopu a náspu. K hradu se dostanete po silnici z Osvračína, po žluté ve směru na Mimov. Ještě v Osvračíně odbočíte na cestu k fotbalovému hřišti. Pokračujete stále rovně a asi na úrovní první fotbalové branky začíná po levu prudce stoupající plošina. Asi v jedné čtvrtině výstupu minete jednu ze skal a pěšinou dojdete až na vrchol, kde je malá plošina. Pokud z této plošiny sestoupíte jinou krátkou pěšinkou několik metrů dolů, dostanete se k náznaku příkopu a valu. Zde najdete množství zbytků zdiva, snad zbytků původních hradeb.
L.P., 27.7. 2004
historie

Hrad Osvračín stával na kopci, který se dodnes nazývá Na zámku, východně od vsi Osvračína. Měl výhodnou strategickou polohu na konci strmého ostrohu. Postavili ho příslušníci rodu, majícího ve znaku berana ve skoku a držícího některé statky v Plzeňském kraji, někdy ve druhé polovině 13. století. Snad to byl Zdeslav z Osvračina, který se poprvé připomíná r. 1289; to je také první zpráva o vsi Osvračíně. Tehdy šlo zřejmě o první panské sídlo na lokalitě, které záhy zpustlo. V l. 1321–1331 patřilo panství Nachvalovi z Osvračina, jemuž král Jan Lucemburský zastavil některé vsi v okolí Zbiroha a jenž vlastnil statky na Mirošovsku. Kolem r. 1342 získal zboží jeden z Nachvalových synů, Zbyněk, který v r. 1331 zastával úřad purkrabího na Horšovském Týně a Starém Herštejné; zřejmě však nebyl na Osvračíně až do své smrti, neboť od r. 1366 se označuje jako pán na Bukové. Po Zbyňkovi držel Osvračín jeho bratr Dobrohost z Ronšperka,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985 - aktualizováno, 10.3. 2011

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Osvračín

Místa v okolí

 Osvračín
 Chotiměř
 Květkovice
 Lštění
 Přívozec
 Kanice
 Blížejov
 Puclice
 Nahošice
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Netřeby
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Chocomyšl
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Bukovec
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Ptenín
 Lázeň
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 U Žižků
 Křenice
 Nový Herštejn
 Příkopy
 Pušperk
 Rýzmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Domažlická věž
 Tuhošť
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 fara
 venkovská usedlost
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Koráb
 Kdyně
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Úsilov
 kostel sv. Vavřince
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Kubíčkova skála
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Ždánov
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Tetětice
 Stará pošta
 Dolany
 akvadukt u Hadrovce
 Křížový vrch
 Komošín
 Přestavlky
 Svrčovec
 Tupadly
 Halter Valley
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Trhanov
 Koryta
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 471
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama