Hrad poprvé připomínán r. 1289, postaven snad za Zdeslava z Osvračína. Poč. 14. stol. patřil Nachvalovi z Ostračína a později jeho synům. Byl vypálen a pobořen zřejmě poč. 20. let 15. stol. Ještě v 19. stol. zde stávaly vysoké zdi, průzkum v l. 1997–98 objevil zbytky paláce z konce 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Zbytky hradeb
© Luděk Pitter 07/2004
Hrad stával na kopci nazývaném Na zámku východně od Osvračína nad Dravým potokem. Jednalo se spíše o hrádek s věží a malým stavením. Dnes na místě najdeme jen neptrné zbytky hradeb a náznaky příkopu a náspu. K hradu se dostanete po silnici z Osvračína, po žluté ve směru na Mimov. Ještě v Osvračíně odbočíte na cestu k fotbalovému hřišti. Pokračujete stále rovně a asi na úrovní první fotbalové branky začíná po levu prudce stoupající plošina. Asi v jedné čtvrtině výstupu minete jednu ze skal a pěšinou dojdete až na vrchol, kde je malá plošina. Pokud z této plošiny sestoupíte jinou krátkou pěšinkou několik metrů dolů, dostanete se k náznaku příkopu a valu. Zde najdete množství zbytků zdiva, snad zbytků původních hradeb.
L.P., 27.7. 2004
historie

Hrad Osvračín stával na kopci, který se dodnes nazývá Na zámku, východně od vsi Osvračína. Měl výhodnou strategickou polohu na konci strmého ostrohu. Postavili ho příslušníci rodu, majícího ve znaku berana ve skoku a držícího některé statky v Plzeňském kraji, někdy ve druhé polovině 13. století. Snad to byl Zdeslav z Osvračina, který se poprvé připomíná r. 1289; to je také první zpráva o vsi Osvračíně. Tehdy šlo zřejmě o první panské sídlo na lokalitě, které záhy zpustlo. V l. 1321–1331 patřilo panství Nachvalovi z Osvračina, jemuž král Jan Lucemburský zastavil některé vsi v okolí Zbiroha a jenž vlastnil statky na Mirošovsku. Kolem r. 1342 získal zboží jeden z Nachvalových synů, Zbyněk, který v r. 1331 zastával úřad purkrabího na Horšovském Týně a Starém Herštejné; zřejmě však nebyl na Osvračíně až do své smrti, neboť od r. 1366 se označuje jako pán na Bukové. Po Zbyňkovi držel Osvračín jeho bratr Dobrohost z Ronšperka,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985 - aktualizováno, 10.3. 2011

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Osvračín

Místa v okolí

 Osvračín
 Chotiměř
 Květkovice
 Lštění
 Přívozec
 Kanice
 Blížejov
 Puclice
 Nahošice
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 Netřeby
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Chocomyšl
 Horšovský Týn
 Čečovice
 Vdovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Ptenín
 Lázeň
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 U Žižků
 Křenice
 Nový Herštejn
 Příkopy
 Pušperk
 Rýzmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Domažlická věž
 Tuhošť
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 Ježovy
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Úsilov
 kostel sv. Vavřince
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Kubíčkova skála
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Ždánov
 Drslavice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Stará pošta
 Dolany
 akvadukt u Hadrovce
 Křížový vrch
 Komošín
 Přestavlky
 Svrčovec
 Tupadly
 Halter Valley
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Trhanov
 Koryta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 471
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama