Na místě dnešní tvrze stála tvrz starší, postavená ve 13. stol. Byla v majetku Drslaviců, později Chotěšovského kláštera. Od pol. 16. stol. byl majitelem Jetřich Valečský z Vřesovic. Vřesovci postavili v 16. stol. novou tvrz. Koncem 17. stol. v majetku J. H. Černína. V 18. stol. přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
© Luděk Pitter 07/2005
V obci Křenice (dříve Kšenice) stávala tvrz snad již ve 13. století. Do dnes zachovaná tvrz je pravděpodobně novější z poloviny 16. stol. Najdete ji v areálu dnešního zemědělského podniku při západním okraji obce. Dnešní tvrz si zachovala pouze obvodové zdivo na ploše přibližně 30 x 15 m. Vnitřní prostory byly zcela vybourány v 18. stol. při přestavbě na sýpku a dnes uvnitř najdeme tři dřevěná patra typická právě pro sýpku. Na jižní stěně se dochovaly zbytky sgrafitové výzdoby.
L.P., 25.7. 2005
historie

Křenice byla nejspíše od počátku v majetku rodu Drslaviců. Tvrz zde stála snad již ve 13. stol., písemně však byla potvrzena až ve 14. stol. Od poloviny 14. stol. byl vlastníkem Chotěšovský klášter, který v 15. století statek prodal. Od poloviny 16. stol. byl majitelem Jetřich Valečský z Vřesovic. Za Vřesovců byla ve druhé polovině 16. stol. v místě poplužního dvora postavena nová tvrz, snad na místě staré. Koncem 17. stol. se majitelem stal Jan Heřman Černín a připojil Křenice k Ježovům. V 18. stol. byla tvrze přestavěna na sýpku. Dnes je budova tvrze v soukromých rukou.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.7. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Křenice

Místa v okolí

 Ježovy
 Ptenín
 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Roupov
 Lázeň
 kaple sv. Anny
 Merklín
 U Žižků
 Chocomyšl
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Červené Poříčí
 Kokšín
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Pušperk
 Komošín
 kostel sv. Markéty
 Květkovice
 Lacembok
 kostel sv. Prokopa
 Svrčovec
 Drslavice
 Kanice
 Netřeby
 Ruchomperk
 Skočice
 Lužany
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
 Osvračín
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Tupadly
 Osvračín
 Přestavlky
 Lštění
 Tupadelské skály
 Příchovice
 Chotiměř
 Koryta
 Úsilov
 Předslav
 Skála
 kostel sv. Martina
 Křížový vrch
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Michala
 Beňovy
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Sohostov
 Nový Herštejn
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Bezděkov
 boží muka
 Přívozec
 Puclice
 kostel sv. Matěje
 Měcholupy
 Příkopy
 Koráb
 Stará pošta
 Blížejov
 Měčín
 Nahošice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lomec
 Újezd
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 židovský hřbitov
 Luby
 Rýzmberk
 kostel sv. Barbory
 Chlumčany
 Sobětice
 Bukovec
 Obytce
 gloriet Klobouk
Základní informace místa
ID místa: 3336
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama