Na místě dnešní tvrze stála tvrz starší, postavená ve 13. stol. Byla v majetku Drslaviců, později Chotěšovského kláštera. Od pol. 16. stol. byl majitelem Jetřich Valečský z Vřesovic. Vřesovci postavili v 16. stol. novou tvrz. Koncem 17. stol. v majetku J. H. Černína. V 18. stol. přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
© Luděk Pitter 07/2005
V obci Křenice (dříve Kšenice) stávala tvrz snad již ve 13. století. Do dnes zachovaná tvrz je pravděpodobně novější z poloviny 16. stol. Najdete ji v areálu dnešního zemědělského podniku při západním okraji obce. Dnešní tvrz si zachovala pouze obvodové zdivo na ploše přibližně 30 x 15 m. Vnitřní prostory byly zcela vybourány v 18. stol. při přestavbě na sýpku a dnes uvnitř najdeme tři dřevěná patra typická právě pro sýpku. Na jižní stěně se dochovaly zbytky sgrafitové výzdoby.
L.P., 25.7. 2005
historie

Křenice byla nejspíše od počátku v majetku rodu Drslaviců. Tvrz zde stála snad již ve 13. stol., písemně však byla potvrzena až ve 14. stol. Od poloviny 14. stol. byl vlastníkem Chotěšovský klášter, který v 15. století statek prodal. Od poloviny 16. stol. byl majitelem Jetřich Valečský z Vřesovic. Za Vřesovců byla ve druhé polovině 16. stol. v místě poplužního dvora postavena nová tvrz, snad na místě staré. Koncem 17. stol. se majitelem stal Jan Heřman Černín a připojil Křenice k Ježovům. V 18. stol. byla tvrze přestavěna na sýpku. Dnes je budova tvrze v soukromých rukou.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.7. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Křenice

Místa v okolí

 Ježovy
 Ptenín
 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Roupov
 Lázeň
 kaple sv. Anny
 Merklín
 U Žižků
 Chocomyšl
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Kokšín
 Červené Poříčí
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Pušperk
 Komošín
 kostel sv. Markéty
 Lacembok
 Květkovice
 kostel sv. Prokopa
 Svrčovec
 Drslavice
 Kanice
 Netřeby
 Ruchomperk
 Skočice
 Lužany
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
 Osvračín
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Tupadly
 Osvračín
 Přestavlky
 Lštění
 Tupadelské skály
 Příchovice
 Chotiměř
 Úsilov
 Koryta
 Skála
 Předslav
 kostel sv. Martina
 Křížový vrch
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Michala
 Beňovy
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Sohostov
 Nový Herštejn
 kostel sv. Václava
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Bezděkov
 boží muka
 Přívozec
 Puclice
 kostel sv. Matěje
 Měcholupy
 Příkopy
 Koráb
 Stará pošta
 Blížejov
 Měčín
 Nahošice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lomec
 Újezd
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 židovský hřbitov
 Luby
 Rýzmberk
 kostel sv. Barbory
 Chlumčany
 Sobětice
 Bukovec
 Obytce
 gloriet Klobouk
Základní informace místa
ID místa: 3336
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama