V barokní jednoposchoďový zámek byla v polovině 18. stol. přestavěna Dohalskými z Dohalic starší tvrz. Kolem byla vybudována velká ovocná a okrasná zahrada. V dnešní době je zámek zchátralý a opuštěný.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Obec Přívozec leží při silnici mezi Staňkovem a Blížejovem. Zámek snadno přehlédnete, zejména pokud jsou zavřená vrata do dvora. Upozorní Vás na něj jen informační tabule vedle vrat.
18.5. 2004
turistické

Stav zámečku je hrozný

Zámeček je v hrozném stavu, stropy opadávají, na zemi haldy suti a zříceného materiálu, okna v přízemí nemají rámy. Do poschodí jsme se báli jít, i když kamenné schody jsou zdá se v pořádku. Báli jsme se zřícení podlah a stropů. Z naprosto zarostlého okolí (bývalé zahrady) vám přiběhnou naproti dva velcí divoce vyhlížející a štěkající psi. K návštěvě raději nedoporučuji.

Oldřiška Samková , 18.7. 2013

historie

Přívozec - zámek

Nejstarší zprávy o Přívozci jsou ve dvou listinách z 23. července 1366, kde se uvádí Sezema z Přívozce. Lze předpokládat, že zde již tehdy stála tvrz, i když nejstarší písemná zpráva o ní je až z r.1417. Po Sezemovi byl pánem na Přívozci Bohuš z Rožďalovic, kterému v r.1379 patřila také ves Jikavče. Bohuš se připomíná naposledy v r.1404. Před r. 1412 patřila k Přívozci i vzdálená ves Libosváry u Hostouně, kterou Aleš z Přívozce zanechal po své smrti v témže roce spolu s Přívozem nezletilému synu Hynkovi. Oba statky však zřejmě spravoval jako poručník jeho strýc Jan, který již před r.1414 prodal ves Přívozec s dvorem a tvrzí Hynkovi staršímu z Rabštejna a Prohoře za 260 kop grošů. Hynkovi synové Hynek a Racek zemřeli bez dědiců, takže přívozecký statek připadl jako odúmrť králi Ladislavovi. Ten jej v r.1453 daroval Janu Caltovi z Kamenné Hory, avšak ves Přívozec byla zpustošena…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku – kolektiv autorů pod vedením dr. Miloslava Bělohlávka, 12.2. 2004

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Blížejov
 Chotiměř
 Nahošice
 Osvračín
 Lštění
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Květkovice
 Kanice
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Puclice
 Netřeby
 Annaburg
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 Chocomyšl
 Příkopy
 gloriet Klobouk
 Zichov
 Nový Herštejn
 Rýzmberk
 Ruchomperk
 Ždánov
 kostel sv. Barbory
 Lomeček
 rozhledna Bolfánek
 Koráb
 Lázeň
 Pušperk
 U Žižků
 Ptenín
 Křenice
 Tasnovice
 Úsilov
 Trhanov
 Poběžovice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Markéta
 Sohostov
 Březinka
 Křížový vrch
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 2119
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama