V barokní jednoposchoďový zámek byla v polovině 18. stol. přestavěna Dohalskými z Dohalic starší tvrz. Kolem byla vybudována velká ovocná a okrasná zahrada. V dnešní době je zámek zchátralý a opuštěný.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Obec Přívozec leží při silnici mezi Staňkovem a Blížejovem. Zámek snadno přehlédnete, zejména pokud jsou zavřená vrata do dvora. Upozorní Vás na něj jen informační tabule vedle vrat.
18.5. 2004
turistické

Stav zámečku je hrozný

Zámeček je v hrozném stavu, stropy opadávají, na zemi haldy suti a zříceného materiálu, okna v přízemí nemají rámy. Do poschodí jsme se báli jít, i když kamenné schody jsou zdá se v pořádku. Báli jsme se zřícení podlah a stropů. Z naprosto zarostlého okolí (bývalé zahrady) vám přiběhnou naproti dva velcí divoce vyhlížející a štěkající psi. K návštěvě raději nedoporučuji.

Oldřiška Samková , 18.7. 2013

historie

Přívozec - zámek

Nejstarší zprávy o Přívozci jsou ve dvou listinách z 23. července 1366, kde se uvádí Sezema z Přívozce. Lze předpokládat, že zde již tehdy stála tvrz, i když nejstarší písemná zpráva o ní je až z r.1417. Po Sezemovi byl pánem na Přívozci Bohuš z Rožďalovic, kterému v r.1379 patřila také ves Jikavče. Bohuš se připomíná naposledy v r.1404. Před r. 1412 patřila k Přívozci i vzdálená ves Libosváry u Hostouně, kterou Aleš z Přívozce zanechal po své smrti v témže roce spolu s Přívozem nezletilému synu Hynkovi. Oba statky však zřejmě spravoval jako poručník jeho strýc Jan, který již před r.1414 prodal ves Přívozec s dvorem a tvrzí Hynkovi staršímu z Rabštejna a Prohoře za 260 kop grošů. Hynkovi synové Hynek a Racek zemřeli bez dědiců, takže přívozecký statek připadl jako odúmrť králi Ladislavovi. Ten jej v r.1453 daroval Janu Caltovi z Kamenné Hory, avšak ves Přívozec byla zpustošena…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku – kolektiv autorů pod vedením dr. Miloslava Bělohlávka, 12.2. 2004

Komentáře

25.8.2005 00:00
Bohužel se doposu nic nezměnilo a zámek je stále ve velmi špatném stavu.
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Blížejov
 Chotiměř
 Nahošice
 Osvračín
 Lštění
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Květkovice
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Kanice
 Puclice
 Netřeby
 Annaburg
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Lacembok
 Tuhošť
 vyhlídková plošina
 Čečovice
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 Zichov
 gloriet Klobouk
 Příkopy
 Nový Herštejn
 Rýzmberk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 fara
 venkovská usedlost
 Ruchomperk
 kostel sv. Vavřince
 Ždánov
 kostel sv. Barbory
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 rozhledna Bolfánek
 Koráb
 Lázeň
 Pušperk
 U Žižků
 akvadukt u Hadrovce
 Ptenín
 Křenice
 Úsilov
 Trhanov
 Tasnovice
 Poběžovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Tasnovické hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Isidora
 Výhledy
 Tetětice
 Markéta
 Sohostov
 Březinka
 Čerchovské hvozdy
 Křížový vrch
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 2119
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama