V barokní jednoposchoďový zámek byla v polovině 18. stol. přestavěna Dohalskými z Dohalic starší tvrz. Kolem byla vybudována velká ovocná a okrasná zahrada. V dnešní době je zámek zchátralý a opuštěný.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Obec Přívozec leží při silnici mezi Staňkovem a Blížejovem. Zámek snadno přehlédnete, zejména pokud jsou zavřená vrata do dvora. Upozorní Vás na něj jen informační tabule vedle vrat.
18.5. 2004
turistické

Stav zámečku je hrozný

Zámeček je v hrozném stavu, stropy opadávají, na zemi haldy suti a zříceného materiálu, okna v přízemí nemají rámy. Do poschodí jsme se báli jít, i když kamenné schody jsou zdá se v pořádku. Báli jsme se zřícení podlah a stropů. Z naprosto zarostlého okolí (bývalé zahrady) vám přiběhnou naproti dva velcí divoce vyhlížející a štěkající psi. K návštěvě raději nedoporučuji.

Oldřiška Samková , 18.7. 2013

historie

Přívozec - zámek

Nejstarší zprávy o Přívozci jsou ve dvou listinách z 23. července 1366, kde se uvádí Sezema z Přívozce. Lze předpokládat, že zde již tehdy stála tvrz, i když nejstarší písemná zpráva o ní je až z r.1417. Po Sezemovi byl pánem na Přívozci Bohuš z Rožďalovic, kterému v r.1379 patřila také ves Jikavče. Bohuš se připomíná naposledy v r.1404. Před r. 1412 patřila k Přívozci i vzdálená ves Libosváry u Hostouně, kterou Aleš z Přívozce zanechal po své smrti v témže roce spolu s Přívozem nezletilému synu Hynkovi. Oba statky však zřejmě spravoval jako poručník jeho strýc Jan, který již před r.1414 prodal ves Přívozec s dvorem a tvrzí Hynkovi staršímu z Rabštejna a Prohoře za 260 kop grošů. Hynkovi synové Hynek a Racek zemřeli bez dědiců, takže přívozecký statek připadl jako odúmrť králi Ladislavovi. Ten jej v r.1453 daroval Janu Caltovi z Kamenné Hory, avšak ves Přívozec byla zpustošena…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku – kolektiv autorů pod vedením dr. Miloslava Bělohlávka, 12.2. 2004

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Blížejov
 Chotiměř
 Nahošice
 Osvračín
 Lštění
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Květkovice
 Vdovský dům
 Kanice
 Horšovský Týn
 Puclice
 Netřeby
 Annaburg
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Lacembok
 Tuhošť
 vyhlídková plošina
 Čečovice
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 Příkopy
 gloriet Klobouk
 Zichov
 Nový Herštejn
 Rýzmberk
 Kout na Šumavě
 fara
 kostel sv. Jiří
 venkovská usedlost
 Ruchomperk
 kostel sv. Vavřince
 Ždánov
 kostel sv. Barbory
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 synagoga
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Koráb
 Pušperk
 U Žižků
 akvadukt u Hadrovce
 Ptenín
 Křenice
 Trhanov
 Úsilov
 Tasnovice
 Poběžovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Výhledy
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Markéta
 Sohostov
 Březinka
 Čerchovské hvozdy
 Křížový vrch
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 2119
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama