Ve Skočicích stávala původně tři sídla. O tvrzi ze 13. stol. nejsou žádné podrobnější zprávy. Po tvrzi ze 14. stol. se dochovalo jádro tvrziště z valy. Mladší sídlo z 16. stol. beze stopy zaniklo.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
Pohled na tvrziště od východu, vpravo patrné zbytky valu
© Luděk Pitter 11/2006
Obec Skočice se nachází asi 2 km jihozápadně od Přeštič, při silnici I/27 vedoucí z Plzně od Klatov. Obec Skočice je připomínána již ve 13. stol. a již v té době se skládala ze dvou částí. I dnes ji rozděluje na dvě čísti silnice II/183 vedoucí z Přeštic. Jádro, kde dříve stála věžovitá stavba tvrze s dobře patrnými valy se nachází ve východní části Skočic. Ke tvrzišti nevede žádná turistická cesta, ale snadno jej najdete, když odbočíte ze silnice z Přeštic první ulicí vpravo do mírného stoupání a hned za první domem se dáte znovu vpravo šikmo vzhůru. Tvrziště je označeno identifikační tabulí.
L.P., 25.11. 2006
historie

Prvním známým držitele Skočic byl Bořislav ze Skočic, poprvé zmiňovaný již k roku 1250. Snad již ve 13. stol, zde stávala první tvrz, o které se však nic neví. Již v té době byly Skočice rozděleny na dvě části, kdy druhá část patřila kladrubskému klášteru. Později se na šlechtickém statku usadil rod Drslaviců, kteří zde postavili počátkem 14 stol. tvrz, jež je někdy označována jako starší sídlo. Druhá část byla od poloviny 14. stol. v majetku klatovských měšťanů. Začátkem 15. stol. získal statek Zdebora z Příchovic. V držení jeho rodu zůstal statek až do poloviny 17. stol. Předpokládá se, že pravě za tohoto rodu byla Skočická tvrz opuštěna a majitelé statku si postavili východně od staré tvrze nové sídlo. Zatímco mladší sídlo beze stopy zaniklo, o starším sídle se dochovaly jak podrobnější zprávy o jeho vzhledu z let 1753 a 1793, tak se do dnešní doby zachovalo jádro tvrziště obklopené zbytky valů.

L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, III., Argo, 2005), 25.11. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přeštice

Místa v okolí

 Lužany
 Příchovice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Skála
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Matěje
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Chlumčany
 Řenče
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Ptenín
 Švihov
 Ježovy
 Křížový vrch
 Křenice
 Kožich
 kostel sv. Víta
 Kokšín
 kamenný most
 Netunice
 Hluboká
 Měčín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 Nebílovy
 Předslav
 Stará pošta
 vyhlídková plošina
 Dolany
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 Měcholupy
 synagoga
 Štěnovice
 Zichov
 Lacembok
 Džbánek
 židovský hřbitov
 Štěpánovice
 kaple sv. Vojtěcha
 rozhledna Bolfánek
 Petrovice
 Lázeň
 Svrčovec
 Vlčtejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 U Žižků
 kostel sv. Václava
 Chocomyšl
 Němčice
 Žinkovy
 kostel sv. Markéty
 Potenštejn
 Pušperk
 Radyně
 Ruchomperk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 4791
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama