Ve Skočicích stávala původně tři sídla. O tvrzi ze 13. stol. nejsou žádné podrobnější zprávy. Po tvrzi ze 14. stol. se dochovalo jádro tvrziště z valy. Mladší sídlo z 16. stol. beze stopy zaniklo.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
Pohled na tvrziště od východu, vpravo patrné zbytky valu
© Luděk Pitter 11/2006
Obec Skočice se nachází asi 2 km jihozápadně od Přeštič, při silnici I/27 vedoucí z Plzně od Klatov. Obec Skočice je připomínána již ve 13. stol. a již v té době se skládala ze dvou částí. I dnes ji rozděluje na dvě čísti silnice II/183 vedoucí z Přeštic. Jádro, kde dříve stála věžovitá stavba tvrze s dobře patrnými valy se nachází ve východní části Skočic. Ke tvrzišti nevede žádná turistická cesta, ale snadno jej najdete, když odbočíte ze silnice z Přeštic první ulicí vpravo do mírného stoupání a hned za první domem se dáte znovu vpravo šikmo vzhůru. Tvrziště je označeno identifikační tabulí.
L.P., 25.11. 2006
historie

Prvním známým držitele Skočic byl Bořislav ze Skočic, poprvé zmiňovaný již k roku 1250. Snad již ve 13. stol, zde stávala první tvrz, o které se však nic neví. Již v té době byly Skočice rozděleny na dvě části, kdy druhá část patřila kladrubskému klášteru. Později se na šlechtickém statku usadil rod Drslaviců, kteří zde postavili počátkem 14 stol. tvrz, jež je někdy označována jako starší sídlo. Druhá část byla od poloviny 14. stol. v majetku klatovských měšťanů. Začátkem 15. stol. získal statek Zdebora z Příchovic. V držení jeho rodu zůstal statek až do poloviny 17. stol. Předpokládá se, že pravě za tohoto rodu byla Skočická tvrz opuštěna a majitelé statku si postavili východně od staré tvrze nové sídlo. Zatímco mladší sídlo beze stopy zaniklo, o starším sídle se dochovaly jak podrobnější zprávy o jeho vzhledu z let 1753 a 1793, tak se do dnešní doby zachovalo jádro tvrziště obklopené zbytky valů.

L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, III., Argo, 2005), 25.11. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přeštice

Místa v okolí

 Lužany
 Příchovice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Skála
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Červené Poříčí
 Halter Valley
 kostel sv. Matěje
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Chlumčany
 Řenče
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Ptenín
 Švihov
 Ježovy
 Křížový vrch
 Křenice
 Kožich
 Kokšín
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Netunice
 Hluboká
 Měčín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 Nebílovy
 Předslav
 Stará pošta
 vyhlídková plošina
 Dolany
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 Měcholupy
 Štěnovice
 synagoga
 Zichov
 Lacembok
 Džbánek
 Štěpánovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 rozhledna Bolfánek
 Petrovice
 Lázeň
 Svrčovec
 Vlčtejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 U Žižků
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Václava
 Chocomyšl
 Němčice
 Žinkovy
 kostel sv. Markéty
 Potenštejn
 Pušperk
 Radyně
 Ruchomperk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 4791
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama