Tvrz ze 14.stol., založená Svatoborem a Markvartem z Nahošic. V 18.stol. přestavěna na barokní zámek a za Petra a Jakuba Prušáků v 19. stol. zámek přestavěn v pseudorenesančním stylu. Později Müllerové z Hömsteinu přistavěli věž a schodiště do parku.
Hlavní obrázek místa
Pohled z parku
© Luděk Pitter 06/2005
Uprostřed obce Nahošice se nachází z roku 1994 – 1995 citlivě rekonstruovaný zámek z 18. stol., jehož interiér byl upraven na 7 nových bytů. Současný vzhled zámku je z posledních úprav z počátku 20. stol. kdy byl zámek rozšířen o obdélný přístavek s polygonální věžičkou a schodiště vedoucí z 1. patra přes ulici do parku. Součástí věže býval vodojem, který byl v roce 1970 stržen. V obci při okraji zámeckého parku stojí bývala zámecká kaple sv. Vavřince z roku 1807.
L.P., 21.7. 2005
historie

V místě zámku stála pravděpodobně již ve 14. stol. tvrz, kterou pravděpodobně vybudovali Svatobor a Markvart z Nahošic. Od roku 1524 držel plných sto let Nahošické panství Václav Henigar ze Seeberka. Na panství se později vystřídala řada majitelů, mezi nimi i Černínové. V 18. stol., byla nahošická tvrz přestavěna na malý barokní zámek. Za Petra a Jakuba Prušáků byl zámek ve druhé polovině 19. stol. přestavěn v pseudorenesančním stylu. Ještě později Müllerové z Hömsteinu v roce 1901 přestavěli přední část zámku a přistavěli polygonální věž a schodiště do parku. Po válce byl zámek v majetku MNV a po roce 1989 byl zakoupen soukromou osobou.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 21.7. 2005

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Blížejov
 Přívozec
 Chotiměř
 Lštění
 Šibeniční vrch
 Osvračín
 Osvračín
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Kanice
 Květkovice
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Netřeby
 Annaburg
 Puclice
 gloriet Klobouk
 Příkopy
 Rýzmberk
 Nový Herštejn
 Ždánov
 Chocomyšl
 Lomeček
 Ruchomperk
 Lacembok
 Zichov
 vyhlídková plošina
 Čečovice
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 Trhanov
 Pušperk
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Poběžovice
 Úsilov
 Tasnovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Ptenín
 Křenice
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Markéta
 Čerchov
 Sohostov
Základní informace místa
ID místa: 3310
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama