Tvrz ze 14.stol., založená Svatoborem a Markvartem z Nahošic. V 18.stol. přestavěna na barokní zámek a za Petra a Jakuba Prušáků v 19. stol. zámek přestavěn v pseudorenesančním stylu. Později Müllerové z Hömsteinu přistavěli věž a schodiště do parku.
Hlavní obrázek místa
Pohled z parku
© Luděk Pitter 06/2005
Uprostřed obce Nahošice se nachází z roku 1994 – 1995 citlivě rekonstruovaný zámek z 18. stol., jehož interiér byl upraven na 7 nových bytů. Současný vzhled zámku je z posledních úprav z počátku 20. stol. kdy byl zámek rozšířen o obdélný přístavek s polygonální věžičkou a schodiště vedoucí z 1. patra přes ulici do parku. Součástí věže býval vodojem, který byl v roce 1970 stržen. V obci při okraji zámeckého parku stojí bývala zámecká kaple sv. Vavřince z roku 1807.
L.P., 21.7. 2005
historie

V místě zámku stála pravděpodobně již ve 14. stol. tvrz, kterou pravděpodobně vybudovali Svatobor a Markvart z Nahošic. Od roku 1524 držel plných sto let Nahošické panství Václav Henigar ze Seeberka. Na panství se později vystřídala řada majitelů, mezi nimi i Černínové. V 18. stol., byla nahošická tvrz přestavěna na malý barokní zámek. Za Petra a Jakuba Prušáků byl zámek ve druhé polovině 19. stol. přestavěn v pseudorenesančním stylu. Ještě později Müllerové z Hömsteinu v roce 1901 přestavěli přední část zámku a přistavěli polygonální věž a schodiště do parku. Po válce byl zámek v majetku MNV a po roce 1989 byl zakoupen soukromou osobou.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 21.7. 2005

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Blížejov
 Přívozec
 Chotiměř
 Lštění
 Šibeniční vrch
 Osvračín
 Osvračín
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Kanice
 Květkovice
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Netřeby
 Tuhošť
 Annaburg
 Puclice
 gloriet Klobouk
 Kout na Šumavě
 Rýzmberk
 Příkopy
 kostel sv. Jiří
 Nový Herštejn
 kostel sv. Vavřince
 Kubíčkova skála
 Ždánov
 Chocomyšl
 Lacembok
 Ruchomperk
 kostel sv. Mikuláše
 Zichov
 vyhlídková plošina
 akvadukt u Hadrovce
 synagoga
 Čečovice
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 Trhanov
 Pušperk
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Stará pošta
 Poběžovice
 kostel sv. Martina
 Úsilov
 Tasnovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tasnovické hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Ptenín
 Křenice
 Výhledy
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Markéta
 Čerchovské hvozdy
 Kurzova věž
 Sohostov
Základní informace místa
ID místa: 3310
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama