Barokní zámek byl postaven v l. 1718–1719 na místě starší tvrze, kterou dal strhnout Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Ve 20. stol. se zámek stal majetkem státu a využívala jej armáda. Dnes je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2005
V Příchovicích, při jižním okraji náměstíčka stojí pro veřejnost uzavřený zámek. Zámek z 1. poloviny 18. stol. stojí na místě bývalé tvrze ze 14. stol. Jedná se o obdélníkovou, jednopatrovou budovu. Hlavní průčelí s jednoduchým balkónovým portálem, nad kterým je erb Schönbornů. Balkon podepírají sochy atlantů od Lazara Widmanna. Zahradní průčelí s navenek vystupujícím centrálním sálem v patře s pětibokým pavilónově převýšeným rizalitem. Přízemí je valeně sklenuto s koutovými lunetami.
19.4. 2005
historie

Roku 1716 koupil Příchovice Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Nový majitel potřeboval důstojné sídlo, kterým v té době již zdejší stará tvrz nemohla být. Proto ji Jindřich Antonín nechal strhnout a v letech 1718-19 na jejím místě postavit nový barokní zámek. Z novostavby je znát typický rukopis plzeňského architekta Jakuba Augustona ml. Stavba typu maison de plaisance, menší stavby určené jen k občasnému pobytu, byla později jen málo upravovaná a podržela si tak téměř svůj povodní vzhled. Jednokřídlá budova má ve středním rizalitu hlavní sál, jehož pavilónová nástavba přesahuje přes mansardovou střechu. V rizalitu je typický augustonovský portál s balkonem nesený sochami atlantů. Jindřichův syn Jan Václav prodal roku 1784 Příchovice Hugovi Damiánovi hraběti ze Schönbornu, který si v tomto kraji budoval rozsáhlé panství. Schönbornové drželi Příchovice až do 20. století, kdy přešel do státního majetku. Dlouhá desetiletí jej užívala armáda,…  číst dále

Zany, 19.4. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Příchovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Lužany
 Skočice
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Lukavice
 boží muka
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Újezd
 Řenče
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 Kožich
 Přestavlky
 Chlumčany
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Netunice
 Lázně Letiny
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Měčín
 Švihov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Nebílovy
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kokšín
 Křížový vrch
 Ptenín
 Křenice
 Předslav
 Džbánek
 Vlčtejn
 Chocenice
 synagoga
 Chocenice
 Štěnovice
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Komošín
 synagoga
 Žinkovy
 Pokonice
 Hradiště
 Potenštejn
 Štěpánovice
 Stará pošta
 Němčice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel Všech svatých
 Prádlo
 Radyně
 Nezvěstice
 Svrčovec
 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 U Žižků
 Kozel
 kostel sv. Markéty
 Pušperk
Základní informace místa
ID místa: 3020
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama