Barokní zámek byl postaven v l. 1718–1719 na místě starší tvrze, kterou dal strhnout Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Ve 20. stol. se zámek stal majetkem státu a využívala jej armáda. Dnes je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2005
V Příchovicích, při jižním okraji náměstíčka stojí pro veřejnost uzavřený zámek. Zámek z 1. poloviny 18. stol. stojí na místě bývalé tvrze ze 14. stol. Jedná se o obdélníkovou, jednopatrovou budovu. Hlavní průčelí s jednoduchým balkónovým portálem, nad kterým je erb Schönbornů. Balkon podepírají sochy atlantů od Lazara Widmanna. Zahradní průčelí s navenek vystupujícím centrálním sálem v patře s pětibokým pavilónově převýšeným rizalitem. Přízemí je valeně sklenuto s koutovými lunetami.
19.4. 2005
historie

Roku 1716 koupil Příchovice Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Nový majitel potřeboval důstojné sídlo, kterým v té době již zdejší stará tvrz nemohla být. Proto ji Jindřich Antonín nechal strhnout a v letech 1718-19 na jejím místě postavit nový barokní zámek. Z novostavby je znát typický rukopis plzeňského architekta Jakuba Augustona ml. Stavba typu maison de plaisance, menší stavby určené jen k občasnému pobytu, byla později jen málo upravovaná a podržela si tak téměř svůj povodní vzhled. Jednokřídlá budova má ve středním rizalitu hlavní sál, jehož pavilónová nástavba přesahuje přes mansardovou střechu. V rizalitu je typický augustonovský portál s balkonem nesený sochami atlantů. Jindřichův syn Jan Václav prodal roku 1784 Příchovice Hugovi Damiánovi hraběti ze Schönbornu, který si v tomto kraji budoval rozsáhlé panství. Schönbornové drželi Příchovice až do 20. století, kdy přešel do státního majetku. Dlouhá desetiletí jej užívala armáda,…  číst dále

Zany, 19.4. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Příchovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Lužany
 Skočice
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Lukavice
 boží muka
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Újezd
 Řenče
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 Kožich
 Přestavlky
 Chlumčany
 Halter Valley
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Netunice
 Lázně Letiny
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Měčín
 Švihov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Nebílovy
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kokšín
 Křížový vrch
 Ptenín
 Křenice
 Předslav
 Džbánek
 Vlčtejn
 Chocenice
 synagoga
 Chocenice
 Štěnovice
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Komošín
 synagoga
 Žinkovy
 Pokonice
 Hradiště
 Štěpánovice
 Potenštejn
 Stará pošta
 Němčice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel Všech svatých
 Prádlo
 Radyně
 Nezvěstice
 Svrčovec
 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 U Žižků
 Kozel
 kostel sv. Markéty
 Pušperk
Základní informace místa
ID místa: 3020
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama