Barokní zámek byl postaven v l. 1718–1719 na místě starší tvrze, kterou dal strhnout Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Ve 20. stol. se zámek stal majetkem státu a využívala jej armáda. Dnes je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2005
V Příchovicích, při jižním okraji náměstíčka stojí pro veřejnost uzavřený zámek. Zámek z 1. poloviny 18. stol. stojí na místě bývalé tvrze ze 14. stol. Jedná se o obdélníkovou, jednopatrovou budovu. Hlavní průčelí s jednoduchým balkónovým portálem, nad kterým je erb Schönbornů. Balkon podepírají sochy atlantů od Lazara Widmanna. Zahradní průčelí s navenek vystupujícím centrálním sálem v patře s pětibokým pavilónově převýšeným rizalitem. Přízemí je valeně sklenuto s koutovými lunetami.
19.4. 2005
historie

Roku 1716 koupil Příchovice Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Nový majitel potřeboval důstojné sídlo, kterým v té době již zdejší stará tvrz nemohla být. Proto ji Jindřich Antonín nechal strhnout a v letech 1718-19 na jejím místě postavit nový barokní zámek. Z novostavby je znát typický rukopis plzeňského architekta Jakuba Augustona ml. Stavba typu maison de plaisance, menší stavby určené jen k občasnému pobytu, byla později jen málo upravovaná a podržela si tak téměř svůj povodní vzhled. Jednokřídlá budova má ve středním rizalitu hlavní sál, jehož pavilónová nástavba přesahuje přes mansardovou střechu. V rizalitu je typický augustonovský portál s balkonem nesený sochami atlantů. Jindřichův syn Jan Václav prodal roku 1784 Příchovice Hugovi Damiánovi hraběti ze Schönbornu, který si v tomto kraji budoval rozsáhlé panství. Schönbornové drželi Příchovice až do 20. století, kdy přešel do státního majetku. Dlouhá desetiletí jej užívala armáda,…  číst dále

Zany, 19.4. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Příchovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Lužany
 Skočice
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Lukavice
 boží muka
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Újezd
 Řenče
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 Kožich
 Přestavlky
 Chlumčany
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Netunice
 Lázně Letiny
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Měčín
 Švihov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Nebílovy
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kokšín
 Křížový vrch
 Ptenín
 Křenice
 Předslav
 Džbánek
 Vlčtejn
 Chocenice
 synagoga
 Chocenice
 Štěnovice
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Komošín
 synagoga
 Žinkovy
 Pokonice
 Hradiště
 Štěpánovice
 Potenštejn
 Stará pošta
 Němčice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel Všech svatých
 Prádlo
 Radyně
 Nezvěstice
 Svrčovec
 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 U Žižků
 Kozel
 kostel sv. Markéty
 Pušperk
Základní informace místa
ID místa: 3020
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama