Kostel sv. Vavřince v Mrákově byl na návsi vybudován v letech 1811–1813 na místě starší, patrně gotické stavby kostela či kaple. Nyní je kostelem farním s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Mrákov-kostel
© Tomáš Husák 01/2004
Obec Mrákov (německy Mraken) se nachází asi 5 km jihovýchodně od Domažlic a žije zde přes tisíc obyvatel. Je to jedna z 11 původních privilegovaných chodských vsí, jejichž obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně hranic a k bezpečnosti obchodních stezek vedoucích do města Domažlice na jedné a bavorského městečka Furth im Wald na druhé straně. Privilegia těchto obcí potvrzuje listina českého krále Jana Lucemburského z roku 1325 a je to zároveň první písemná zmínka o Mrákovu. V letech 1811–1813 byl na místě dřívější kaple na návsi vybudován kostel zasvěcený sv. Vavřinci. Nyní je to kostel farní s pravidelnými bohoslužbami.
Jiří Špaček, 4.8. 2022
popis

Kostel sv. Vavřince je trojlodní obdélná síňová stavba s presbytářem uvnitř polokruhovitě, zvnějšku trojboce zakončeným. Po jeho severní straně je obdélná sakristie, nad bočními loděmi empory. Nad západní fasádou se středním rizalitem stojí hranolová věž. Presbytář je sklenut valeně s lunetami, závěr konchou, hlavní loď pak valeně s lunetami, boční lodi a podvěží křížově a empory plackami. Z převážně novodobého zařízení vynikají sochy archanděla Michaela a Anděla strážce z 2. pol. 18. stol. a rokoková kazatelna a varhany z počátku 19. stol. Lavice a trojdílná zpovědnice z 1. pol. 18. stol. byly převezeny z kláštera v Chotěšově. Z počátku 19. stol. pochází také kamenná křtitelnice. Trojlodí je osvětleno třemi páry klenutých oken a menšími polokruhovými okny.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 5.8. 2022

historie

Kostel sv. Vavřince v Mrákově byl na návsi vybudován v letech 1811–1813 byl na místě starší, patrně gotické stavby. V r. 1997 byla vyměněna krytina kostela. Střecha věže byla pokryta novým měděným plechem, provedlo se pozlacení koule a renovace kříže spolu s novou fasádou. Kostel sv. Vavřince je nyní kostelem farním s pravidelnými bohoslužbami.

Jiří Špaček, 5.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Mrákov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama