Raně středověké slovanské hradiště Tuhošť v sousedství Domažlic bylo podle malého průzkumu z r. 1959 osídleno v 10.-12. stol., pravděpodobně však i dříve. Některými badateli považováno za možný Wogastisburg, dějiště bitvy Sámovy říše s franským králem Dagobertem v letech 631 nebo 632.
Hlavní obrázek místa
Tuhošť
© Alexej Kokorev 09/2018
Tuhošť je raně středověké slovanské hradiště severně od Smolova (část obce Mrákov) v sousedství Domažlic. Nachází se v lokalitě Na Kopci mezi severním okrajem vesnice a Smolovským rybníkem. Nevede na ně žádná značená cesta, plocha návrší je zemědělsky obdělávána. Návrší a přilehlý rybník obchází velkým obloukem železniční trať z Domažlic do Janovic nad Úhlavou.
Jiří Špaček, 8.8. 2022
historie

Hradiště je spojováno s názvem Tuhošť uvedeným v listině Jindřicha IV. z r. 1086, která vymezuje hranice pražské diecéze. Bylo správním centrem kraje a nejspíše nahradilo starší hradiště, které stávalo asi o 700 metrů dále na severovýchod poblíž Bořic. V r. 1959 na hradišti proběhl malý archeologický výzkum vedený Rudolfem Turkem. Ve výkopu na severovýchodním okraji byl odkryt pozůstatek hradby. Další nálezy umožnily datovat vznik hradiště do 2. poloviny 10. století. V 11. století snad vyhořelo, ale podle novějších nálezů získaných povrchovými sběry zaniklo až v průběhu 12. století. Je možné, že hradiště využil kníže Břetislav I. jako zázemí v době, kdy se odehrála bitva u Brůdku. Staveništěm hradiště s rozlohou 1,83 hektaru se stala plochá ostrožna chráněná na severu a západě strmými svahy s převýšením až 23 metrů nade dnem údolí Smolovského potoka. Zbývající strany mají svahy mírné. Celý obvod hradiště chránila hradba…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Smolov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 Domažlická věž
 Kubíčkova skála
 Chodský hrad
 kostel sv. Jiří
 fara
 Kout na Šumavě
 venkovská usedlost
 Rýzmberk
 akvadukt u Hadrovce
 synagoga
 Příkopy
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 Nahošice
 kostel sv. Anny
 Trhanov
 Koráb
 Blížejov
 Ždánov
 Lštění
 Přívozec
 Netřeby
 Kanice
 Chotiměř
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Šibeniční vrch
 Květkovice
 Ruchomperk
 Výhledy
 kostel sv. Apolináře
 Osvračín
 Osvračín
 Horšovský Týn
 Úsilov
 Vdovský dům
 Čerchovské hvozdy
 Chocomyšl
 židovský hřbitov
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 Pušperk
 Kurzova věž
 Dobrá Voda
 Zichov
 U Žižků
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Mikuláše
 Puclice
 Poběžovice
 Markéta
 židovský hřbitov
 Běhařov
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Bystřice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 16592
Typ místa: hradiště
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama