Raně středověké slovanské hradiště Tuhošť v sousedství Domažlic bylo podle malého průzkumu z r. 1959 osídleno v 10.-12. stol., pravděpodobně však i dříve. Některými badateli považováno za možný Wogastisburg, dějiště bitvy Sámovy říše s franským králem Dagobertem v letech 631 nebo 632.
Hlavní obrázek místa
Tuhošť
© Alexej Kokorev 09/2018
Tuhošť je raně středověké slovanské hradiště severně od Smolova (část obce Mrákov) v sousedství Domažlic. Nachází se v lokalitě Na Kopci mezi severním okrajem vesnice a Smolovským rybníkem. Nevede na ně žádná značená cesta, plocha návrší je zemědělsky obdělávána. Návrší a přilehlý rybník obchází velkým obloukem železniční trať z Domažlic do Janovic nad Úhlavou.
Jiří Špaček, 8.8. 2022
historie

Hradiště je spojováno s názvem Tuhošť uvedeným v listině Jindřicha IV. z r. 1086, která vymezuje hranice pražské diecéze. Bylo správním centrem kraje a nejspíše nahradilo starší hradiště, které stávalo asi o 700 metrů dále na severovýchod poblíž Bořic. V r. 1959 na hradišti proběhl malý archeologický výzkum vedený Rudolfem Turkem. Ve výkopu na severovýchodním okraji byl odkryt pozůstatek hradby. Další nálezy umožnily datovat vznik hradiště do 2. poloviny 10. století. V 11. století snad vyhořelo, ale podle novějších nálezů získaných povrchovými sběry zaniklo až v průběhu 12. století. Je možné, že hradiště využil kníže Břetislav I. jako zázemí v době, kdy se odehrála bitva u Brůdku. Staveništěm hradiště s rozlohou 1,83 hektaru se stala plochá ostrožna chráněná na severu a západě strmými svahy s převýšením až 23 metrů nade dnem údolí Smolovského potoka. Zbývající strany mají svahy mírné. Celý obvod hradiště chránila hradba…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Smolov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16592
Typ místa: hradiště
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama