Barokní trojkřídlý zámek byl postaven na místě původní tvrze z první pol. 14. stol. Kolem r. 1546 pravděpodobně zpustla. Na poč. 18. stol. na tomto místě postavili majitelé jednopatrový zámek. Ještě v 19. stol. zde bydleli správce a zámecký kaplan.
Hlavní obrázek místa
Budova zámku
© Petr Nožička 09/2013
Ves Čečovice se připomíná poprvé v r. 1355. Tvrz si zde postavil pravděpodobně již v první polovině 14. století jeden z neznámých potomků Jaroslava z Bukovce, připomínaného r. 1298. Ten zdědil sousední ves Bukovec, odkud přenesl své sídlo do Čečovic, po nichž se pak psal jeho vladycký rod. V l. 1355 - 1358 vlastnil obě vsi i tvrz, která se tehdy připomíná poprvé, Jaroslav z Čečovic a kolem r. 1364 je prodal bratrům Janu Buškovi a Václavovi z Velhartic. Později byl jediným držitelem zboží Jan Bušek, který je spravoval ze svého hradu Velhartic. Janovy statky zdědily jeho dvě dcery Anna a Kateřina, které si je v r. 1395 vyměnily, takže celé Čečovice získala Anna. Na držbě Čečovic se podílel i druhý Annin manžel Václav z Vartemberka, připomínaný r. 1401. R. 1409 postoupila Anna, potřetí provdaná za Hynka staršího z Náchoda, Čečovice jednomu z nejvýznamnějších českých feudálů, Jindřichovi z Rožmberka. Ten spravoval čečovický statek prostřednictvím svých purkrabí. V jeho službách byl již po r. 1390 i Přibík z Janovic, jenž se však postavil proti Jindřichovi z Rožmberka, tehdy ještě poručníkovi Anny z Velhartic, a byl proto na Čečovicích zajat a popraven. To dalo podnět k dlouhým válečným půtkám Jindřicha z Rožmberka s Přibíkovými strýci Rýzmburskými z Janovic, které trvaly až do Jindřichovy smrti v r. 1412. Rožmberkové drželi Čečovice až do poloviny 15. století, kdy je prodali Dobšovi Snopoušovskému z Čečovic. Po něm se zde vystřídala řada majitelů. V roce 1546 koupil Čečovice Jan mladší Popel z Lobkovic, který je natrvalo připojil k horšovskotýnskému panství. Čečovická tvrz přestala plnit funkci feudálního sídla a pravděpodobně zpustla. Někdy v 17. nebo na počátku 18. století postavili majitelé horšovskotýnského panství na jejím místě trojkřídlý barokní jednopatrový zámek, takže tvrz dnes připomíná…  číst dále
22.1. 2003
historie

Čečovická tvrz, která stála na místě dnešního zámku, byla vystavěna v 1. polovině 14. století. Jejím stavitelem byl pravděpodobně Jaroslav z Čečovic, který byl jedním z potomků Jaroslava z Bukovce. Je více než pravděpodobné, že Jaroslav z Čečovic přenesl rodové sídlo z Bukovce právě do Čečovic. Ke změně vlastníka Čečovic dochází velmi záhy. Na počátku 60. let 14. století rozprodává Jaroslav z Čečovic některé své majetky. Novými vlastníky Čečovic a Bukovce se tak stávají bratři Bušek, Václav a Jan z Velhartic. Tito bratři zastávali v českém království významné světské i církevní funkce. Je pravděpodobné, že Bušek z Velhartic, působící ve službách císaře Karla IV., využíval zázemí čečovické tvrze při svých služebních cestách do Bavorska. Roku 1409 získává Čečovice jeden z nejvýznamnějších českých feudálů té doby, Jindřich z Rožmberka, který spravoval zdejší statek prostřednictvím svých purkrabí. V polovině…  číst dále

kol. Autorů: Čečovice, vydal Český svaz ochránců památek Plzeň v roce 2002, 24.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav r. 1991, černě gotické zdivo, křížkovaně renesanční, šrafovaně barokní
© Jan Anderle (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čečovice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 kostel sv. Barbory
 Puclice
 Lacembok
 Nedražice
 Osvračín
 Vdovský dům
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Horšovský Týn
 Chotiměř
 Hradec u Stoda
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Jiří
 Přívozec
 Annaburg
 Blížejov
 židovský hřbitov
 Nahošice
 Alfrédov
 Prostiboř
 Lštění
 Květkovice
 Stará pošta
 Kanice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Ptenín
 Tasnovice
 Žďár
 Netřeby
 Zichov
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Křížový vrch
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Chocomyšl
 Křenice
 rozhledna Bolfánek
 Janovský mokřad
 Lázeň
 U Žižků
 Ždánov
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Český svaz ochránců památek
2. ZO Klub Ladislava Lábka
Mandlova 6
320 03 Plzeň
Tel: předseda: 603 473737
http://www.csopa.info
info@csopa.info
Základní informace místa
ID místa: 884
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama