Lacembok vznikl jako opevněné sídlo pravděpodobně v druhé polovině 13. století. Nejdříve byl dřevěný, zakladatelem kamenného hradu byl zřejmě rytíř Vojslav z Krchleb. Hrádek zanikl mohutným požárem při dobývání sídla husitskými vojsky.
Hlavní obrázek místa
Místo hrádku
© Vlky, Jirka Čížek
Nedaleko Staňkova nade dvěma rybníky je možné nalézt skromné zbytky hradu Lacemboka. Dochovala se toliko cisterna, příkopy a valy.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Lacembok se nacházejí asi 3 km od obce Staňkov (Plzeňský kraj, býv. okres Domažlice.) Z vlakového nádraží k němu vede turisticky značená cesta. Závěrečná etapa je náročnější a nevhodná pro starší lidi nebo malé děti. Na hrádku je umístěna informační tabule, součást naučné stezky Po stopách Jiráskovy lucerny (začátek v Osvračíně, konec ve Staňkově – trať Plzeň-Domažlice). Cesta vede kolem chovných rybníků Výšek I a Výšek II. Nedaleko hrádku se nacházejí dnes již téměř nepatrné zbytky obranného řopíku.

3.9. 2003

historie

Novodobé archeologické nálezy kladou vznik zdejšího opevněného sídla do druhé poloviny 13. století. Známý český historik A. Sedláček považoval za zakladatele hradu pány z blízkého Staňkova. Do jejich rodu patřil mocný Vitla (Wittelinus) ze Staňkova, který se stal županem (královský úředník spravující určité území – župu) a s jehož jménem se můžeme setkat na panovnických listinách Václava I. a Přemysla Otakara II.

Peregrinn, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Tajná chodba plná zlata

Stará, prastará pověst praví, že z hradní studny, dnes snad nejzachovalejší části hradu, vedla tajná chodba do hlohovského kostela. Stále nezodpovězená otázka "proč?" nedá ani v současné počítačové době spát malým průzkumníkům, kteří s kladívky svých tatínků proklepávají stěny studny. Třeba do ní páni z Lacemboku opravdu stihli před husitskými vojsky ukrýt poklad nedozírné hodnoty... :-)

Peregrinn, 3.9. 2003

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Staňkov

Místa v okolí

 vyhlídková plošina
 Osvračín
 Puclice
 Osvračín
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Květkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Chotiměř
 kostel sv. Barbory
 Zichov
 Kanice
 Lštění
 Bukovec
 Křenice
 Přívozec
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Chocomyšl
 Netřeby
 Blížejov
 Stará pošta
 Šibeniční vrch
 Nahošice
 rozhledna Bolfánek
 Křížový vrch
 Roupov
 Lázeň
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Apolináře
 U Žižků
 Nedražice
 Ruchomperk
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Skočice
 kostel sv. Markéty
 Červené Poříčí
 fara
 Nový Herštejn
 kostel sv. Václava
 radnice
 Alfrédov
 Švihov
 Kokšín
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Drslavice
 židovský hřbitov
 Domažlická věž
 Svrčovec
 Chodský hrad
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Prostiboř
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
Základní informace místa
ID místa: 360
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama