Lacembok

Hrádek, Lanzenbach, Krchleby
Lacembok vznikl jako opevněné sídlo pravděpodobně v druhé polovině 13. století. Nejdříve byl dřevěný, zakladatelem kamenného hradu byl zřejmě rytíř Vojslav z Krchleb. Hrádek zanikl mohutným požárem při dobývání sídla husitskými vojsky.
Hlavní obrázek místa
jeden z posledních patrných zbytků zdiva
© Stanislav Drda 10/2005
Nedaleko Staňkova nade dvěma rybníky je možné nalézt skromné zbytky hradu Lacemboka. Dochovala se toliko cisterna, příkopy a valy. Hrad je nejlepší navštívit na podzim až do jara, kdy není vzrostlá vegetace.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Lacembok se nacházejí asi 3 km od obce Staňkov (Plzeňský kraj, býv. okres Domažlice.) Z vlakového nádraží k němu vede turisticky značená cesta. Závěrečná etapa je náročnější a nevhodná pro starší lidi nebo malé děti. Na hrádku je umístěna informační tabule, součást naučné stezky Po stopách Jiráskovy lucerny (začátek v Osvračíně, konec ve Staňkově – trať Plzeň-Domažlice). Cesta vede kolem chovných rybníků Výšek I a Výšek II. Nedaleko hrádku se nacházejí dnes již téměř nepatrné zbytky obranného řopíku.

3.9. 2003

historie

Novodobé archeologické nálezy kladou vznik zdejšího opevněného sídla do druhé poloviny 13. století. Známý český historik A. Sedláček považoval za zakladatele hradu pány z blízkého Staňkova. Do jejich rodu patřil mocný Vitla (Wittelinus) ze Staňkova, který se stal županem (královský úředník spravující určité území – župu) a s jehož jménem se můžeme setkat na panovnických listinách Václava I. a Přemysla Otakara II.

Peregrinn, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Tajná chodba plná zlata

Stará, prastará pověst praví, že z hradní studny, dnes snad nejzachovalejší části hradu, vedla tajná chodba do hlohovského kostela. Stále nezodpovězená otázka "proč?" nedá ani v současné počítačové době spát malým průzkumníkům, kteří s kladívky svých tatínků proklepávají stěny studny. Třeba do ní páni z Lacemboku opravdu stihli před husitskými vojsky ukrýt poklad nedozírné hodnoty... :-)

Peregrinn, 3.9. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Staňkov

Místa v okolí

 vyhlídková plošina
 Osvračín
 Osvračín
 Puclice
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Květkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Chotiměř
 kostel sv. Barbory
 Zichov
 Kanice
 Bukovec
 Lštění
 Křenice
 Přívozec
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Chocomyšl
 Netřeby
 Blížejov
 Stará pošta
 Šibeniční vrch
 Nahošice
 rozhledna Bolfánek
 Křížový vrch
 Roupov
 Lázeň
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 U Žižků
 kostel sv. Apolináře
 Halter Valley
 Nedražice
 Ruchomperk
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Skočice
 kostel sv. Markéty
 Červené Poříčí
 fara
 Nový Herštejn
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Alfrédov
 Kokšín
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Drslavice
 židovský hřbitov
 Domažlická věž
 Svrčovec
 Tuhošť
 Chodský hrad
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Prostiboř
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
Základní informace místa
ID místa: 360
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama