Lacembok

Hrádek, Lanzenbach, Krchleby
Lacembok vznikl jako opevněné sídlo pravděpodobně v druhé polovině 13. století. Nejdříve byl dřevěný, zakladatelem kamenného hradu byl zřejmě rytíř Vojslav z Krchleb. Hrádek zanikl mohutným požárem při dobývání sídla husitskými vojsky.
Hlavní obrázek místa
jeden z posledních patrných zbytků zdiva
© Stanislav Drda 10/2005
Nedaleko Staňkova nade dvěma rybníky je možné nalézt skromné zbytky hradu Lacemboka. Dochovala se toliko cisterna, příkopy a valy. Hrad je nejlepší navštívit na podzim až do jara, kdy není vzrostlá vegetace.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Lacembok se nacházejí asi 3 km od obce Staňkov (Plzeňský kraj, býv. okres Domažlice.) Z vlakového nádraží k němu vede turisticky značená cesta. Závěrečná etapa je náročnější a nevhodná pro starší lidi nebo malé děti. Na hrádku je umístěna informační tabule, součást naučné stezky Po stopách Jiráskovy lucerny (začátek v Osvračíně, konec ve Staňkově – trať Plzeň-Domažlice). Cesta vede kolem chovných rybníků Výšek I a Výšek II. Nedaleko hrádku se nacházejí dnes již téměř nepatrné zbytky obranného řopíku.

3.9. 2003

historie

Novodobé archeologické nálezy kladou vznik zdejšího opevněného sídla do druhé poloviny 13. století. Známý český historik A. Sedláček považoval za zakladatele hradu pány z blízkého Staňkova. Do jejich rodu patřil mocný Vitla (Wittelinus) ze Staňkova, který se stal županem (královský úředník spravující určité území – župu) a s jehož jménem se můžeme setkat na panovnických listinách Václava I. a Přemysla Otakara II.

Peregrinn, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Tajná chodba plná zlata

Stará, prastará pověst praví, že z hradní studny, dnes snad nejzachovalejší části hradu, vedla tajná chodba do hlohovského kostela. Stále nezodpovězená otázka "proč?" nedá ani v současné počítačové době spát malým průzkumníkům, kteří s kladívky svých tatínků proklepávají stěny studny. Třeba do ní páni z Lacemboku opravdu stihli před husitskými vojsky ukrýt poklad nedozírné hodnoty... :-)

Peregrinn, 3.9. 2003

Komentáře

11.1.2005 00:00
Nevim,z jakych zdroju čerpali autoři,ale na Hradku Lacembok je opravdu studna,ale chodba nevede na jeji dno,to jen mistni obyvatelstvo studnu zasypalo,aby nedoslo k nejakemu nestesti.Uvnitr studny lze najit dalsi vchod do podzemi o nekolik metru niz,i kdyz je dnes jiz zcela zasypane,je jeste videt zbytky klenby...to co je na fotografiich popsáno jako zaklady věže je ona studna :) a viditelne zbytky zdiva jsou všude kolem :)
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Staňkov

Místa v okolí

 vyhlídková plošina
 Osvračín
 Osvračín
 Puclice
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Květkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Chotiměř
 kostel sv. Barbory
 Zichov
 Kanice
 Bukovec
 Lštění
 Křenice
 Přívozec
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Chocomyšl
 Netřeby
 Blížejov
 Stará pošta
 Šibeniční vrch
 Nahošice
 rozhledna Bolfánek
 Křížový vrch
 Roupov
 Lázeň
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 U Žižků
 kostel sv. Apolináře
 Halter Valley
 Nedražice
 Ruchomperk
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Skočice
 kostel sv. Markéty
 Červené Poříčí
 fara
 Nový Herštejn
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Alfrédov
 Kokšín
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Drslavice
 židovský hřbitov
 Domažlická věž
 Svrčovec
 Tuhošť
 Chodský hrad
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Prostiboř
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
Základní informace místa
ID místa: 360
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama