Kostel pochází ze 14.st. Přestavěn na konci 17.st. V r.1817 požárem poškozen. V r.1818 opraven. Loď kostela s polygonálním závěrem, v jihozápadním nároží věž. K presbyteriu je přistavěna kaple. U schodiště sochy sv. Floriána a sv. Notburgy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Mikuláš
Závěr kostela
© Pavel Vítek 11/2006
Obec Merklín leží jihozápadně od Přeštic. První písemné zprávy o osadě Merklín pocházejí z poloviny 14. století. Tehdy již byl Merklín zmiňován jako městečko s kostelem a tvrzí. Kostel sv. Mikuláše pochází již ze 14. století. Přestavěn byl na konci 17. století. V r. 1817 při požáru města byl kostel značně poškozen. V r. 1818 však již byl opraven. Loď kostela s polygonálním závěrem je obdélně klenutá a v jihozápadním nároží stavby opatřena věží. K presbyteriu je přistavěna kaple sklenutá eliptickou klenbou. U schodiště, které směřuje ke kostelu, stojí sochy sv. Floriána a sv. Notburgy z roku 1765. Byly zhotoveny nákladem rodu Morzínů pro výzdobu Merklínského zámeckého areálu, odkud byly v pozdějších letech přeneseny před kostel.
Pavel Vítek, 23.11. 2006
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Merklín

Místa v okolí

 Merklín
 Ptenín
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 vyhlídková plošina
 Křenice
 Křížový vrch
 Lacembok
 Skočice
 Ježovy
 Stará pošta
 Lužany
 kostel sv. Prokopa
 Zichov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Příchovice
 kostel sv. Václava
 fara
 radnice
 židovský hřbitov
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 Chlumčany
 Dolní Lukavice
 boží muka
 rozhledna Bolfánek
 Chocomyšl
 Lázeň
 židovský hřbitov
 Osvračín
 Květkovice
 Kokšín
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Osvračín
 U Žižků
 Skála
 Puclice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Kanice
 Čečovice
 Dolany
 Netřeby
 Komošín
 kostel sv. Matěje
 Lštění
 Chotiměř
 Pušperk
 Bukovec
 kostel sv. Markéty
 Újezd
 Ruchomperk
 Svrčovec
 Újezd u Štěpánovic
 Přívozec
 Štěpánovice
 Nedražice
 Předslav
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Alfrédov
 Měcholupy
 Litice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 4770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama