Kostel pochází ze 14.st. Přestavěn na konci 17.st. V r.1817 požárem poškozen. V r.1818 opraven. Loď kostela s polygonálním závěrem, v jihozápadním nároží věž. K presbyteriu je přistavěna kaple. U schodiště sochy sv. Floriána a sv. Notburgy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Mikuláš
Závěr kostela
© Pavel Vítek 11/2006
Obec Merklín leží jihozápadně od Přeštic. První písemné zprávy o osadě Merklín pocházejí z poloviny 14. století. Tehdy již byl Merklín zmiňován jako městečko s kostelem a tvrzí. Kostel sv. Mikuláše pochází již ze 14. století. Přestavěn byl na konci 17. století. V r. 1817 při požáru města byl kostel značně poškozen. V r. 1818 však již byl opraven. Loď kostela s polygonálním závěrem je obdélně klenutá a v jihozápadním nároží stavby opatřena věží. K presbyteriu je přistavěna kaple sklenutá eliptickou klenbou. U schodiště, které směřuje ke kostelu, stojí sochy sv. Floriána a sv. Notburgy z roku 1765. Byly zhotoveny nákladem rodu Morzínů pro výzdobu Merklínského zámeckého areálu, odkud byly v pozdějších letech přeneseny před kostel.
Pavel Vítek, 23.11. 2006
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Merklín

Místa v okolí

 Merklín
 Ptenín
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 vyhlídková plošina
 Křenice
 Křížový vrch
 Lacembok
 Skočice
 Ježovy
 Stará pošta
 Lužany
 kostel sv. Prokopa
 Zichov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Příchovice
 kostel sv. Václava
 fara
 radnice
 židovský hřbitov
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 Chlumčany
 Dolní Lukavice
 boží muka
 rozhledna Bolfánek
 Chocomyšl
 Lázeň
 židovský hřbitov
 Osvračín
 Květkovice
 Kokšín
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Osvračín
 U Žižků
 Skála
 Puclice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Kanice
 Čečovice
 Dolany
 Netřeby
 Komošín
 kostel sv. Matěje
 Lštění
 Chotiměř
 Pušperk
 Bukovec
 kostel sv. Markéty
 Újezd
 Ruchomperk
 Svrčovec
 Újezd u Štěpánovic
 Přívozec
 Štěpánovice
 Nedražice
 Předslav
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Alfrédov
 Měcholupy
 Litice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 4770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama