Zámek byl přestavěn koncem 18. stol. rodinou Hildprantů ze starší tvrze. Později byl zámek v majetku Ondřeje Zieglera, který v rámci pseudogotické přestavby přistavěl patro. V r. 1946 získala zámek TJ Sokol a od r. 1999 je vlastníkem obec.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Obec Osvračín leží nedaleko Staňkova směrem na Blížejov. V obci najdete kromě zámku, kostel a na kopci nazývaném Zámecký kopec nebo vrch, stával hrad. Zámek vznikl přestavbou z tvrze v 18. stol. na zámek. Jedná se o jednoduchou dvoukřídloou jednoposchoďovou budovu, dnes v majetku obce slouží pro její kulturní potřeby. V okolí zámku býval park. Osvračínem prochází naučná stezka "Po stopách Jiráskovy Lucerny", která začíná u železniční zastávky Osvračín a vede mimo jiné přes obec Hlohová. Hlohovský mlýn Paseka byl snad předlohou pro mlýn z Jiráskovy hry Lucerna.
19.5. 2004
historie

Na místě zámku podle některých autorů stávala tvrz, která je poprvé připomínána v písemných pramenech z roku 1585. Jejím držitelem byl v té době Jiřík z Kočova. Později zde vládli Černínové a Jakub z Chudenic, od kterého Osvračín koupil rytíř Josef Jan Hildprant z Ottenhausenu. V držení Hildprantů byl Osvračín až do konce 18. století a někdy v té době také došlo k přestavbě tvrze na jednoduchý pozdně barokní zámek. Do roku 1945 patřil zámek Ondřeji Zieglerovi, který zde provedl další úpravy a v rámci pseudogotické přestavby přistavěl jedno patro. V roce 1946 se zámek stal majetkem TJ Sokol a od poloviny roku 1999 je vlastníkem zámku obec.

19.5. 2004

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Osvračín

Místa v okolí

 Osvračín
 Chotiměř
 Lštění
 Přívozec
 Květkovice
 Blížejov
 Kanice
 Puclice
 Nahošice
 Lacembok
 Netřeby
 vyhlídková plošina
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Chocomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Bukovec
 Annaburg
 Ruchomperk
 kostel sv. Barbory
 rozhledna Bolfánek
 Ptenín
 Lázeň
 U Žižků
 Nový Herštejn
 Příkopy
 Křenice
 Pušperk
 Domažlická věž
 Rýzmberk
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 Ježovy
 kostel sv. Markéty
 Úsilov
 Hradec u Stoda
 Lomeček
 kostel sv. Jiří
 Ždánov
 Drslavice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Stará pošta
 Dolany
 Křížový vrch
 Přestavlky
 Svrčovec
 Trhanov
 Tupadly
 Sohostov
 Tupadelské skály
 Koryta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
OÚ Osvračín 81
345 61 Osvračín
Tel: 379 427 025
http://www.osvracin.cz/
ou.osvracin@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1285
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama