Na novodobém zděném podstavci polychromovaná socha světce v klasickém pojetí. Pozdně barokní socha z poslední čtvrtiny 18. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2022
Obec Kout na Šumavě (německy Kauth) je obec, která se nachází v okrese Domažlice. Přes svůj název leží na rozhraní Všerubské vrchoviny a Podčeskoleské pahorkatiny. První písemná zmínka o ní je z roku 1515, kdy byl majitelem panství Mikuláš Bojslav z Branišova. Z pamětihodností se v obci nachází dále barokní zámek, bývalá tvrz, kostel sv. Jiří s farou, kaple Nejsvětější Trojice, hřbitovní kaple - kolumbárium, kaple u Tří křížů, další obdobná kaple na konci obce směrem na Mlýneček, barokní areál zemědělského dvora, sýpka, pivovar a několik památkově chráněných venkovských usedlostí; v nejbližším okolí gloriet Klobouk a hrad Rýzmberk. Nedaleko odtud se odehrála slavná bitva u Domažlic, kde se husitům pod vedením Prokopa Velikého 14. srpna 1431 podařilo odrazit 4. křížovou výpravu (viz gloriet Klobouk). Prochází jí silnice I/22 z Domažlic do Klatov a železniční trať Domažlice-Janovice nad Úhlavou-Klatovy. Autobusové spojení má s Kdyní a Domažlicemi. Prochází tudy zelená a žlutá turistická značka a cyklotrasy č. 2014 a 2194.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.10. 2022
popis

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí u můstku přes Koutský potok, nedaleko vjezdu do pivovaru. Stojí na novodobém zděném hladce omítaném hranolovém podstavci; spodní polovina má vyžlabené hrany, horní polovina má konkávně probrané stěny. Na podstavci je umístěna pískovcová (hrubozrnný okrového zabarvení) polychromovaná socha světce v mírně podživotní velikosti. Je znázorněn v tradičním pojetí - oděv tvoří klerika, rocheta a mozeta, na hlavě má biret a nad hlavou kovovou svatozář s pěticí hvězd; na pravé ruce mu spočívá palmová ratolest s krucifixem, spodní okraj kříže přidržuje levou rukou. Památkově chráněná od 19. 12. 1995.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kout na Šumavě

Místa v okolí

 Kout na Šumavě
 fara
 kostel sv. Jiří
 venkovská usedlost
 gloriet Klobouk
 Rýzmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Tuhošť
 Kdyně
 kostel sv. Vavřince
 Příkopy
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Kubíčkova skála
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Netřeby
 Ruchomperk
 Úsilov
 akvadukt u Hadrovce
 Nahošice
 Lštění
 Kanice
 židovský hřbitov
 Přívozec
 Blížejov
 Květkovice
 Dobrá Voda
 Pušperk
 Chotiměř
 Trhanov
 Chocomyšl
 Markéta
 Osvračín
 Ždánov
 Osvračín
 U Žižků
 kostel sv. Markéty
 Běhařov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Apolináře
 Sohostov
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Výhledy
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Čerchovské hvozdy
 Bystřice nad Úhlavou
 synagoga
 Annaburg
 Veselí
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Pajrek
 Křenice
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 synagoga
 Poběžovice
 Ptenín
Základní informace místa
ID místa: 16799
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama