Dominantní kostel na výšině na jižním okraji města. Dle projektu K. I. Dienzenhofera z roku 1729 postaven 1745–75 (F. I. Preé, A. Lurago, A. Hafenecker). Úpravy F. Ohmann po požáru 1897–8, opravy 1926–34 a v 90. letech 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Radovan Smokoň 03/2010
Kostel stojí v jižní části města, na výšině nad náměstím. Přímo kolem něj vede silnice I/27 (Plzeň - Klatovy), parkování u kostela a na blízkém náměstí. Železniční stanice na trati Plzeň - Železná Ruda asi 600 m severozápadně.
Ivan Grisa, 2.1. 2009
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Původní kostel stál mezi dnešní barokní stavbou a děkanstvím. Připomíná se poprvé k roku 1245. Po znovuzískání Přeštic kladrubským klášterem začali mniši připravovat stavbu nového chrámu. Projekt vypracoval roku 1729 Kilián Ignác Dienzenhofer, základní kámen byl položen 1745, stavba však začala až rok před smrtí architekta (1750) a trvala celých 25 let. Postupně se jako provádějící stavitelé vystřídali František Ignác Preé (1751–56), za něhož byly postaveny zdi do výše asi 5 m a zbořena polovina starého kostela. Po přerušení kvůli sedmileté válce pokračoval ve stavbě Anselmo Lurago (1763–65) a po něm Anton Haffenecker, který ji přivedl k vysvěcení roku 1775. Úplnému dokončení zabránilo zrušení přeštického benediktýnského proboštství. To se projevilo především provisorními stanovými střechami věží, obnovenými roku 1855. Starý kostel byl zcela zbořen po roce 1775. Roku 1892 kostel vyhořel, dostal nové krovy a v letech 1897–98 byl dle projektu…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 6, 2.1. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přeštice

Místa v okolí

 Příchovice
 židovský hřbitov
 Skočice
 Lužany
 Dolní Lukavice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Skála
 kostel sv. Matěje
 kaple sv. Anny
 Řenče
 Roupov
 Újezd
 Přestavlky
 Chlumčany
 Červené Poříčí
 Kožich
 Netunice
 Merklín
 Hluboká
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Nebílovy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 fara
 kostel sv. Václava
 Křížový vrch
 kostel sv. Jiljí
 Lázně Letiny
 radnice
 Švihov
 Měčín
 Ježovy
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Křenice
 Kokšín
 Džbánek
 synagoga
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 kostel sv. Martina
 Předslav
 Chocenice
 Stará pošta
 Chocenice
 Litice
 kostel sv. Mikuláše
 Měcholupy
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 Dolany
 Újezd u Štěpánovic
 Komošín
 Pokonice
 vyhlídková plošina
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Žákava
 Žinkovy
 Potenštejn
 Nezvěstice
 Zichov
 Němčice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 U Žižků
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Kozel
 Chocomyšl
 Pušperk
Základní informace místa
ID místa: 4792
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama