Zříceniny hradu z 13. stol. s unikátní hradní kuchyní. Přestavěn goticky za Něpra z Roupova (1380–93) a za Jana II. (kon. 15. stol.), renesančně za Jana IV. (1595–98). R. 1704 Roupov ztratil rezidenční funkci, začal chátrat a od r. 1817 zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Zbytky velké válcové věže
2003 ©Luděk Pitter
Hrad byl postaven koncem 14. stol. jako sídlo panského rodu z Roupova. Po husitských válkách rozšířen a přestavěn. Nákladné přestavby probíhaly za Jana II. a Jana V. – posledního držitele rodu z Roupova. Od r. 1607 se na hradě připomínají páni z Klenového. R. 1707 se majitelem Roupova stal hrabě Jan Jiří z Hauben, který jej spojil s panstvím poříčským. Od té doby neobydlený hrad pozvolna chátral. Od r. 1817 je zříceninou.
Z vnitřního hradu situovaného v západní části hradiště se zachovalo východní pozdně gotické křídlo s průjezdem a hradní kuchyní ze 16. stol. Nevelké nádvoří uzavíral palác, ze kterého se dochovaly nepatrné zbytky a klenutá sklepní místnost z 15. stol. Východním směrem bývalo předhradí opevěné v 2. pol 15. stol., z téže osoby pochází mohutná okrouhlá věž při vstupní bráně na jihovýchodě.
28.5. 2002

  historie

  ROUPOV HRAD
  Jihozápadně od Přeštic zdvihá se nad městečkem Roupovem táhlé zelené návrší k severu a severozápadu strmě spadající a na ostatní strany volně se sklánějící, na němž stojí bývalý hrad Roupovský, dílem obydlený, dílem zřícený. Při něm stojí obrovská sýpka, jejíž bílé zdi se z daleka v slunečném svitu skví, poněvadž hradiště okolnímu kraji panuje a jen příchozímu z blízka, dílem lesy, dílem

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002
  Ves Roupov se poprvé připomíná v r. 1250 jako sídlo Držka z Roupova, příslušníka na Plzeňsku a na Klatovsku rozvětveného rodu Drslaviců. Poté se zprávy o Roupovu a o jeho majitelích ztrácejí, až kolem r. 1336 se uvádějí bratři Jaroslav ze Skočic, Drslav z Poříčí a Ota z Roupova, kteří drželi další statky v okolí. Z listinných zpráv nelze genealogii držitelů Roupova s jistotou určit. Zdá se, že Ota z

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.6. 2005

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Roupov

  Místa v okolí

   kaple sv. Anny
   Skočice
   kostel sv. Prokopa
   Merklín
   Lužany
   kostel sv. Mikuláše
   Ptenín
   Červené Poříčí
   Ježovy
   Křenice
   fara
   kostel sv. Václava
   radnice
   Příchovice
   Švihov
   kostel sv. Jiljí
   Přestavlky
   Kokšín
   židovský hřbitov
   Skála
   boží muka
   vyhlídková plošina
   Dolní Lukavice
   Křížový vrch
   kostel sv. Matěje
   Zichov
   židovský hřbitov
   Dolany
   Komošín
   Újezd
   rozhledna Bolfánek
   Lázeň
   Lacembok
   Chlumčany
   U Žižků
   Újezd u Štěpánovic
   Chocomyšl
   Předslav
   Štěpánovice
   Měčín
   Řenče
   Svrčovec
   kostel sv. Mikuláše
   Stará pošta
   kostel sv. Víta
   kamenný most
   Drslavice
   kostel sv. Markéty
   Pušperk
   Měcholupy
   Květkovice
   Kožich
   Hradec u Stoda
   kostel sv. Jiří
   Tupadly
   Lázně Letiny
   kostel sv. Prokopa
   Kanice
   Osvračín
   kaple sv. Isidora
   Netřeby
   Tetětice
   Ruchomperk
   kostel sv. Michala
   židovský hřbitov
   Hluboká
   Netunice
   kaple sv. Vojtěcha
   Petrovice
   Nebílovy
   Němčice
   Štěnovice
   synagoga
   židovský hřbitov
   Džbánek
   Nový Herštejn
   Příkopy
  Základní informace místa
  ID místa: 271
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 12.6.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama