Zříceniny hradu z 13. stol. s unikátní hradní kuchyní. Přestavěn goticky za Něpra z Roupova (1380–93) a za Jana II. (kon. 15. stol.), renesančně za Jana IV. (1595–98). R. 1704 Roupov ztratil rezidenční funkci, začal chátrat a od r. 1817 zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Zbytky velké válcové věže
2003 ©Luděk Pitter
Hrad byl postaven koncem 14. stol. jako sídlo panského rodu z Roupova. Po husitských válkách rozšířen a přestavěn. Nákladné přestavby probíhaly za Jana II. a Jana V. – posledního držitele rodu z Roupova. Od r. 1607 se na hradě připomínají páni z Klenového. R. 1707 se majitelem Roupova stal hrabě Jan Jiří z Hauben, který jej spojil s panstvím poříčským. Od té doby neobydlený hrad pozvolna chátral. Od r. 1817 je zříceninou. Z vnitřního hradu situovaného v západní části hradiště se zachovalo východní pozdně gotické křídlo s průjezdem a hradní kuchyní ze 16. stol. Nevelké nádvoří uzavíral palác, ze kterého se dochovaly nepatrné zbytky a klenutá sklepní místnost z 15. stol. Východním směrem bývalo předhradí opevěné v 2. pol 15. stol., z téže osoby pochází mohutná okrouhlá věž při vstupní bráně na jihovýchodě.
28.5. 2002
historie

ROUPOV HRAD

Jihozápadně od Přeštic zdvihá se nad městečkem Roupovem táhlé zelené návrší k severu a severozápadu strmě spadající a na ostatní strany volně se sklánějící, na němž stojí bývalý hrad Roupovský, dílem obydlený, dílem zřícený. Při něm stojí obrovská sýpka, jejíž bílé zdi se z daleka v slunečném svitu skví, poněvadž hradiště okolnímu kraji panuje a jen příchozímu z blízka, dílem lesy, dílem návrším, které je od údolí Vřeskovského dělí, se zakrývá. Proto také dí spisovatel staré pamětní knihy panství Pořičského: „Roupov jest prastarý veliký hrad, kterýž leží na velikém vrchu a skále nad okolní hory vynikajících. Jede se tam od východu; k jihu stojí vysoko nad městečkem. Vyhlídka odtud jest veselá, z některých míst až na 10 mil. Má hrad ten velikou rozsáhlosť, obsahuje mnohé a přehluboké příkopy s mnohými baštami, parkány a hradbami, též věžemi, odkud na jevo jde, že před časy pevností býval a k obraně znamenitě mosty…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Roupov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Skočice
 kostel sv. Prokopa
 Merklín
 Lužany
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 Červené Poříčí
 Ježovy
 Křenice
 kostel sv. Václava
 fara
 Příchovice
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Přestavlky
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Halter Valley
 Skála
 Dolní Lukavice
 boží muka
 vyhlídková plošina
 Křížový vrch
 kostel sv. Matěje
 Zichov
 židovský hřbitov
 Dolany
 Újezd
 Komošín
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Chlumčany
 Lacembok
 U Žižků
 Újezd u Štěpánovic
 Chocomyšl
 Předslav
 Štěpánovice
 Řenče
 Měčín
 Svrčovec
 kostel sv. Mikuláše
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Drslavice
 kostel sv. Markéty
 Měcholupy
 Pušperk
 Květkovice
 Kožich
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Tupadly
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Kanice
 Osvračín
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Netřeby
 Ruchomperk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Hluboká
 Netunice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nebílovy
 Němčice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Džbánek
 Nový Herštejn
 Příkopy
Základní informace místa
ID místa: 271
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama