Zámek byl přestavěn v r. 1553 ze starší, dřevěné tvrze. Počátkem 19. stol. byl barokně upraven. V r. 1886 koupil zámek Josef Hlávka. Dnes se na zámku konají vědecké konference a semináře, jednají zde i kolegia rektorů Univerzity Karlovy.
Hlavní obrázek místa
© Zbyněk Michálek 10/2004
Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, vedení vysokých škol, fakult a pracovišť. Odborné veřejnosti je zámek výjmečně přístupný po dohodě s prezidentem a správním radou Nadání. Veřejnosti bývá zámek přístupný v posledních letech vždy v září na Den evropského dědictví. Prohlídka s průvodcem (v r. 2010 za 50 Kč) zahrnuje obytné místnosti, malé Hlávkovo muzeum a kapli.
29.10. 2004
historie

Lužany patří k nejstarším vesnicím Plzeňského kraje. První dochovaná písemná zpráva, potvrzující její existenci, je z roku 1175. Na místě dnešního zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1553 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl renesanční zámek barokně přestavěn. Lužanský zámek, k němuž patřilo panství s několika vesnicemi a dvory, měnil během staletí často majitele. V roce 1886 koupil zámek i panství Josef Hlávka pro svou matku Annu a později se sám stal jeho majitelem. Když byl Josef Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou první manželkou Marií trávil v lužanském zámku, jehož tehdejší podobu zachytil Leopold Schmidt v několika akvarelech, které je možno na zámku vidět. Po svém uzdravení a úmrtí milované Marie začíná počátkem 80. let 19. století Josef Hlávka uvažovat o přestavbě zámku. Zámek je situován v rovině na…  číst dále

Leták k propagaci zámku Lužany, 21.8. 2004

Komentáře

29.10.2004 00:00
Velmi udržovaný zámeček, ale asi nepřístupný. 2004 však měl normální přístup v červenci a v srpnu, v dobách obvyklých. Pondělí bylo zavřeno.
23.10.2004 00:00
Zámek v nadaci.
Nadace " Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ".
Zámeka jeho areál slouží představitelům ceské vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, vedení vysokých škol, fakult a pracovišť. Odborné veřejnosti je výjmečně přístupný po dohodě s prezidentem a správní radou Nadání.
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Lužany

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Skočice
 Příchovice
 Skála
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Matěje
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Újezd
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Řenče
 Přestavlky
 Švihov
 Halter Valley
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Kokšín
 Měčín
 Chlumčany
 Kožich
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 kostel sv. Prokopa
 Křenice
 Lázně Letiny
 Hluboká
 Předslav
 Netunice
 Křížový vrch
 kostel sv. Víta
 Nebílovy
 kamenný most
 Měcholupy
 Dolany
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Štěpánovice
 vyhlídková plošina
 Svrčovec
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Zichov
 Chocenice
 Džbánek
 Němčice
 rozhledna Bolfánek
 Stará pošta
 Vlčtejn
 Lázeň
 synagoga
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Žinkovy
 U Žižků
 kostel sv. Martina
 Potenštejn
 Drslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 kostel sv. Markéty
 Pokonice
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Radyně
 Ruchomperk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Lovčice
Kontaktní informace
Lužany,zámek-Památník arch.J.Hlávky
Lužany u Přeštic
334 54
Tel: 377 982 452, 377 980 600
Základní informace místa
ID místa: 907
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama