Zámek byl přestavěn v r. 1553 ze starší, dřevěné tvrze. Počátkem 19. stol. byl barokně upraven. V r. 1886 koupil zámek Josef Hlávka. Dnes se na zámku konají vědecké konference a semináře, jednají zde i kolegia rektorů Univerzity Karlovy.
Hlavní obrázek místa
© Zbyněk Michálek 10/2004
Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, vedení vysokých škol, fakult a pracovišť. Odborné veřejnosti je zámek výjmečně přístupný po dohodě s prezidentem a správním radou Nadání. Veřejnosti bývá zámek přístupný v posledních letech vždy v září na Den evropského dědictví. Prohlídka s průvodcem (v r. 2010 za 50 Kč) zahrnuje obytné místnosti, malé Hlávkovo muzeum a kapli.
29.10. 2004
historie

Lužany patří k nejstarším vesnicím Plzeňského kraje. První dochovaná písemná zpráva, potvrzující její existenci, je z roku 1175. Na místě dnešního zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1553 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl renesanční zámek barokně přestavěn. Lužanský zámek, k němuž patřilo panství s několika vesnicemi a dvory, měnil během staletí často majitele. V roce 1886 koupil zámek i panství Josef Hlávka pro svou matku Annu a později se sám stal jeho majitelem. Když byl Josef Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou první manželkou Marií trávil v lužanském zámku, jehož tehdejší podobu zachytil Leopold Schmidt v několika akvarelech, které je možno na zámku vidět. Po svém uzdravení a úmrtí milované Marie začíná počátkem 80. let 19. století Josef Hlávka uvažovat o přestavbě zámku. Zámek je situován v rovině na…  číst dále

Leták k propagaci zámku Lužany, 21.8. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Lužany

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Skočice
 Příchovice
 Skála
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Matěje
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Újezd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Řenče
 Přestavlky
 Švihov
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Kokšín
 Chlumčany
 Měčín
 Kožich
 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 kostel sv. Prokopa
 Křenice
 Lázně Letiny
 Hluboká
 Předslav
 Netunice
 Křížový vrch
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Nebílovy
 Měcholupy
 Dolany
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Štěpánovice
 Svrčovec
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Václava
 Zichov
 Chocenice
 Chocenice
 Džbánek
 Němčice
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Stará pošta
 Vlčtejn
 synagoga
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Žinkovy
 U Žižků
 kostel sv. Martina
 Potenštejn
 Drslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 kostel sv. Markéty
 Pokonice
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Radyně
 Ruchomperk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Lovčice
Kontaktní informace
Lužany,zámek-Památník arch.J.Hlávky
Lužany u Přeštic
334 54
Tel: 377 982 452, 377 980 600
Základní informace místa
ID místa: 907
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama