Zámek byl přestavěn v r. 1553 ze starší, dřevěné tvrze. Počátkem 19. stol. byl barokně upraven. V r. 1886 koupil zámek Josef Hlávka. Dnes se na zámku konají vědecké konference a semináře, jednají zde i kolegia rektorů Univerzity Karlovy.
Hlavní obrázek místa
© Zbyněk Michálek 10/2004
Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, vedení vysokých škol, fakult a pracovišť. Odborné veřejnosti je zámek výjmečně přístupný po dohodě s prezidentem a správním radou Nadání. Veřejnosti bývá zámek přístupný v posledních letech vždy v září na Den evropského dědictví. Prohlídka s průvodcem (v r. 2010 za 50 Kč) zahrnuje obytné místnosti, malé Hlávkovo muzeum a kapli.
29.10. 2004
historie

Lužany patří k nejstarším vesnicím Plzeňského kraje. První dochovaná písemná zpráva, potvrzující její existenci, je z roku 1175. Na místě dnešního zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1553 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl renesanční zámek barokně přestavěn. Lužanský zámek, k němuž patřilo panství s několika vesnicemi a dvory, měnil během staletí často majitele. V roce 1886 koupil zámek i panství Josef Hlávka pro svou matku Annu a později se sám stal jeho majitelem. Když byl Josef Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou první manželkou Marií trávil v lužanském zámku, jehož tehdejší podobu zachytil Leopold Schmidt v několika akvarelech, které je možno na zámku vidět. Po svém uzdravení a úmrtí milované Marie začíná počátkem 80. let 19. století Josef Hlávka uvažovat o přestavbě zámku. Zámek je situován v rovině na…  číst dále

Leták k propagaci zámku Lužany, 21.8. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Lužany

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Skočice
 Příchovice
 Skála
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Červené Poříčí
 kostel sv. Matěje
 Dolní Lukavice
 Újezd
 boží muka
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Řenče
 Švihov
 Přestavlky
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Ježovy
 Kokšín
 Měčín
 Chlumčany
 Kožich
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Křenice
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Hluboká
 Netunice
 Předslav
 Křížový vrch
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Nebílovy
 Měcholupy
 Dolany
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Štěpánovice
 vyhlídková plošina
 Svrčovec
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Zichov
 Chocenice
 Němčice
 Džbánek
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Stará pošta
 Vlčtejn
 synagoga
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Žinkovy
 U Žižků
 kostel sv. Martina
 Potenštejn
 Drslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 kostel sv. Markéty
 Pokonice
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Pušperk
 kostel Všech svatých
 Radyně
 Ruchomperk
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Lovčice
Kontaktní informace
Lužany,zámek-Památník arch.J.Hlávky
Lužany u Přeštic
334 54
Tel: 377 982 452, 377 980 600
Základní informace místa
ID místa: 907
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama