Renesanční zámek vybudovali z gotické tvrze páni z Nebítova zřejmě koncem 15. stol. V pol. 17.stol. nový majitel Jindřich Černín z Chudenic nechal přistavět šestibokou kapli, což dalo zámku dnešní podobu. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí
V popředí šestiboká kaple
© Luděk Pitter 07/2005
Zámek v obci Ježovy stojí téměř uprostřed obce. Jeho dnešní raně barokní vzhled pochází z posledních úprav z poloviny 17. stol. Jedná se o jednopatrovou budovu obdélníkového půdorysu s vysokou valbovou střechou. Nad okny ploché baldachýnové štítky zakončené piniovou šiškou. Západní průčelí má sedm okenních os, jižní čtyři. Při východním průčelí je šestiboká kaple spojena s budovou zámku chodbou. Kaple má jednoduchou jehlancovou střechu.
L.P., 24.7. 2005
historie

Ježovy byly od 13. stol. až do poloviny 15. stol. v držení jedné z větví Drslaviců. Zřejmě již ve 14. stol. zde stávala tvrz, její místo však nelze přesně určit. Později vnikla mladší tvrz severně od návsi. V 15. stol. drželi statek rytíři z Damnic a koncem 15. století přešly Ježovy do majetku Nebílovských. Ti je drželi až do počátku 17. stol. Zřejmě koncem 15. století byla mladší tvrz upravena v gotické panské sídlo a za Nebílovských prošla renesanční přestavbou. Dalším majitelem byl Jindřich Černín z Chudenic, pán na Švihově. Černínové vlastnili Ježovy až téměř do poloviny 18. století. Oni vtiskli zámku dnešní podobu přístavbou šestiboké kaple v polovině 17. stol. Dnes je zámek v soukromých rukou.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.7. 2005

Půdorys místa

Ježovy, plán přízemí zámku, Kresba Jiřího Úlovce podle návrhu Jana Muka
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 101
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Ježovy

Místa v okolí

 Křenice
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Kokšín
 kostel sv. Jiljí
 Červené Poříčí
 Ptenín
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Dolany
 rozhledna Bolfánek
 Komošín
 Lázeň
 Zichov
 U Žižků
 Svrčovec
 kostel sv. Prokopa
 Chocomyšl
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánovice
 Drslavice
 kostel sv. Markéty
 Pušperk
 Lužany
 vyhlídková plošina
 Skočice
 Tupadly
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Tupadelské skály
 Předslav
 Ruchomperk
 Květkovice
 Příchovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Skála
 boží muka
 Netřeby
 Lacembok
 synagoga
 Beňovy
 Koryta
 Kanice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 boží muka
 radnice
 Měcholupy
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kostel sv. Matěje
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Sohostov
 židovský hřbitov
 Úsilov
 Osvračín
 Halter Valley
 Lštění
 Lomec
 Osvračín
 Újezd
 Luby
 Sobětice
 Křížový vrch
 Dolní Lukavice
 Nový Herštejn
 boží muka
 Chotiměř
 kaple sv. Vojtěcha
 Obytce
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Markéta
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 Koráb
 Příkopy
 Němčice
 Řenče
 Dobrá Voda
 Újezdec
 Habartice
 Rýzmberk
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Netunice
Kontaktní informace
Zámek Ježovy
Jan Beran
Ježovy 1
340 12 Švihov
Tel: +420 376 393 630
Základní informace místa
ID místa: 3333
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama