Renesanční zámek byl postaven jako pozdně barokní, pravděpodobně na místě zaniklé tvrze z počátku 15. stol. Je to menší, jednoposchoďová budova s valbovou střechou která byla kolem r. 1800 novorenesančně upravena. Zámek dnes slouží jako knihovna.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Chotiměři
© Vlky, Jirka Čížek
Ves Chotiměř, jejíž jméno jazykovědci odvozují od nedoloženého zakladatele Chotimíra, se v pramenech uvádí poprvé v r. 1379, kdy ji držel vladyka Hněvek z Chotiměře, kterému r. 1381 patřilo i podací právo k farnímu kostelu v sousedním Blížejově. Hněvkův nástupce Racek se připomíná r. 1382 a počátkem 15. století zde byli pány bratři Vilém a Sezema, z nichž Sezema žil ještě v r. 1423. Chotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností některý z nich. Další zprávy o Chotiměři jsou až z r. 1540, kdy tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa z Peruce Kašpar Gottfried, řečený Bernášek ze Žebnice, a jeho první manželka Barbora z Chotiměře. To je také první zpráva o Chotiměřské tvrzi. Nový majitel žil ještě v r. 1559 a v r. 1556 dal v Blížejově znovu postavit farní kostel sv. Martina, ve kterém se dal vyobrazit spolu s manželkou na dřevěných tabulích, jež byly původně součástí křídlové archy a jsou v kostele dosud. Kašpar neměl mužské potomky ani se svou druhou manželkou Annou z Witenfelsu, a proto již v r. 1548 sepsal závěť, podle níž postoupil statek dceři Dorotě. Již v Kašparově závěti se však chotiměřská tvrz označuje jako pustá. Je pravděpodobné, že nebyla nikdy obnovena, alespoň o ní nenalézáme žádné zprávy v písemných pramenech a také po ní nezůstaly žádné zbytky. Dokonce ani nevíme, kde stála. Pouze se dohadujeme, že to bylo v místech pozdějšího zámku. Kašparova dcera Dorota vládla v Chotiměři až do své smrti v r. 1596 a statek odkázala svému vnuku Václavovi mladšímu Kocovi z Dobrše na Tešetinech a Borovech. Na počátku 17. století se dostala Chotiměř k osvračínskému panství, krátce patřila Černínům z Chudenic a v r. 1652 ji koupil nejvyšší lajtnant Lorenc Hybner ze Streitenfeldu (†…  číst dále
Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Západní Čechy); Bělohlávek, Miloslav, Dr., Fiala, Zdeněk, prof. Dr. DrSc., Hosák, Ladislav, prof. Dr. DrSc., Pavel, Jakub, Doc. Dr. DrSc., Janáček, Josef, Dr. DrSc., Kotek, Ludvík, prom., 29.9. 2003

Vývoj událostí místa

 • 1423

  hotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností Vilém nebo Sezema z Chotiměře.

 • 1540

  Tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa z Peruce Kašpar Gottfried, řečený Bernášek ze Žebnice, a jeho první manželka Barbora z Chotiměře.

 • ve druhé polovině 18. století

  Dali tehdejší majitelé Chotiměře postavit ve vsi, pravděpodobně na místech původní tvrze, menší jednoposchoďový pozdně barokní zámek.

 • 1800

  Zámek byl novorenesančně upraven. Kolem zámku byl založen park , v němž stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.

 • po roce 1945

  Zámek je majetkem MNV Blížejova a slouží potřebám místní lidové knihovny, osvětové besedy a je v něm umístěn i hostinec horšovskotýnské Jednoty.

 • 2002

  Zámek má od roku 2002 nového majitele a to firmu Bohemia Trade Company H + S, s.r.o.

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chotiměř

Místa v okolí

 Přívozec
 Osvračín
 Osvračín
 Blížejov
 Lštění
 Nahošice
 Květkovice
 Šibeniční vrch
 Kanice
 Puclice
 Netřeby
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 Annaburg
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Zichov
 Chocomyšl
 Bukovec
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Příkopy
 Ruchomperk
 Nový Herštejn
 kostel sv. Barbory
 Rýzmberk
 gloriet Klobouk
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Pušperk
 Ptenín
 Koráb
 Křenice
 Ždánov
 Lomeček
 Úsilov
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Ježovy
 Tasnovice
 Hradec u Stoda
 Trhanov
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Drslavice
 Stará pošta
 Tupadly
 Křížový vrch
 Sohostov
 Tupadelské skály
 Koryta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 891
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama