Renesanční zámek byl postaven jako pozdně barokní, pravděpodobně na místě zaniklé tvrze z počátku 15. stol. Je to menší, jednoposchoďová budova s valbovou střechou která byla kolem r. 1800 novorenesančně upravena. Zámek dnes slouží jako knihovna.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Chotiměři
© Vlky, Jirka Čížek
Ves Chotiměř, jejíž jméno jazykovědci odvozují od nedoloženého zakladatele Chotimíra, se v pramenech uvádí poprvé v r. 1379, kdy ji držel vladyka Hněvek z Chotiměře, kterému r. 1381 patřilo i podací právo k farnímu kostelu v sousedním Blížejově. Hněvkův nástupce Racek se připomíná r. 1382 a počátkem 15. století zde byli pány bratři Vilém a Sezema, z nichž Sezema žil ještě v r. 1423. Chotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností některý z nich. Další zprávy o Chotiměři jsou až z r. 1540, kdy tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa z Peruce Kašpar Gottfried, řečený Bernášek ze Žebnice, a jeho první manželka Barbora z Chotiměře. To je také první zpráva o Chotiměřské tvrzi. Nový majitel žil ještě v r. 1559 a v r. ...
Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Západní Čechy); Bělohlávek, Miloslav, Dr., Fiala, Zdeněk, prof. Dr. DrSc., Hosák, Ladislav, prof. Dr. DrSc., Pavel, Jakub, Doc. Dr. DrSc., Janáček, Josef, Dr. DrSc., Kotek, Ludvík, prom., 29.9. 2003

  Vývoj událostí místa

  • 1423

   hotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností Vilém nebo Sezema z Chotiměře.

  • 1540

   Tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa z Peruce Kašpar Gottfried, řečený Bernášek ze Žebnice, a jeho první manželka Barbora z Chotiměře.

  • ve druhé polovině 18. století

   Dali tehdejší majitelé Chotiměře postavit ve vsi, pravděpodobně na místech původní tvrze, menší jednoposchoďový pozdně barokní zámek.

  • 1800

   Zámek byl novorenesančně upraven. Kolem zámku byl založen park , v němž stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.

  • po roce 1945

   Zámek je majetkem MNV Blížejova a slouží potřebám místní lidové knihovny, osvětové besedy a je v něm umístěn i hostinec horšovskotýnské Jednoty.

  • 2002

   Zámek má od roku 2002 nového majitele a to firmu Bohemia Trade Company H + S, s.r.o.

  Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chotiměř

  Místa v okolí

   Přívozec
   Osvračín
   Osvračín
   Blížejov
   Lštění
   Nahošice
   Květkovice
   Šibeniční vrch
   Kanice
   Puclice
   Netřeby
   Horšovský Týn
   Vdovský dům
   Lacembok
   vyhlídková plošina
   Annaburg
   kostel sv. Mikuláše
   Čečovice
   Zichov
   Chocomyšl
   Bukovec
   Domažlická věž
   Chodský hrad
   Příkopy
   Ruchomperk
   Nový Herštejn
   kostel sv. Barbory
   Rýzmberk
   gloriet Klobouk
   rozhledna Bolfánek
   Lázeň
   U Žižků
   Pušperk
   Ptenín
   Koráb
   Křenice
   Ždánov
   Lomeček
   Úsilov
   Merklín
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Markéty
   Ježovy
   Tasnovice
   Hradec u Stoda
   Trhanov
   kostel sv. Jiří
   židovský hřbitov
   kaple sv. Isidora
   Tetětice
   Drslavice
   Stará pošta
   Tupadly
   Křížový vrch
   Sohostov
   Tupadelské skály
   Koryta
   Bezděkov
   kostel sv. Václava
  Základní informace místa
  ID místa: 891
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 12.9.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama