Zámek byl v první pol. 18. stol. přestavěn ze starší renesanční tvrze hrabětem Ferdinandem Morzinem. Dnes je zámek majetkem obce, je zčásti užíván k bydlení, a není veřejnosti přístupný.
Hlavní obrázek místa
zámek Ptenín
© Pavel P., 09/2013
Obec Ptenín je vzdálena necelých 5 km od Merklína. Zámek snadno najdete, je dominantou obce. Dnes velice zdevastovaný a zčásti používaný k bydlení. Je majetkem obce. Původně zde stála pouze tvrz, ale v první polovině 18. stol. získal Ptenín hrabě Ferdinand Morzin, majitel Dolní Lukavice, který nechal tvrz přestavět na barokní zámek. Zámek tvoří dvě vývojově odlišné budovy. Původní renesanční tvrz zmiňována již v 16. stol má klenutý průjezd s vystupující baštou a vedle jednopatrové stavení. Nová část je tvořena vícekřídlou jednoposchoďovou budovou. Pod jižním křídlem prochází dlouhý průjezd.
23.7. 2004
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Ptenín

Místa v okolí

 Křenice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 vyhlídková plošina
 Roupov
 Ježovy
 kaple sv. Anny
 Zichov
 Lacembok
 rozhledna Bolfánek
 Chocomyšl
 Lázeň
 Červené Poříčí
 fara
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 U Žižků
 radnice
 Skočice
 Švihov
 Květkovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Kokšín
 Lužany
 Halter Valley
 Osvračín
 Křížový vrch
 Kanice
 Osvračín
 Dolany
 Pušperk
 Netřeby
 Komošín
 Příchovice
 kostel sv. Markéty
 Lštění
 Ruchomperk
 Stará pošta
 Chotiměř
 Svrčovec
 Puclice
 Hradec u Stoda
 Drslavice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Újezd u Štěpánovic
 Skála
 Štěpánovice
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 kaple sv. Isidora
 Přívozec
 Tetětice
 boží muka
 Tupadly
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Chlumčany
 Tupadelské skály
 Blížejov
 kostel sv. Matěje
 Předslav
 Nahošice
 Bukovec
 Úsilov
 Nový Herštejn
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 boží muka
 židovský hřbitov
 Příkopy
 synagoga
 Měcholupy
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Koráb
 boží muka
 Rýzmberk
 Nedražice
 kostel sv. Mikuláše
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 Obytce
Kontaktní informace
Majitel objektu
Obecní úřad
Ptenín č.p. 58
334 52 Merklín
Tel: 377 912 757
Základní informace místa
ID místa: 1969
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama