Původní gotický kostel ze 2. poloviny 14. stol. byl v polovině 18. stol. přestavěn za účasti architekta F.I. Préea. Kostel má velice zajímavě řešené západní průčelí s konvexně konkávním zvlněním.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Luděk Pitter 10/2005
Kostel sv. Prokopa stojí uprostřed hřbitova v severní části obce dříve v Horních Nezdicích. Dnešní vzhled získal při poslední přestavbě v 18. stol. Kostel je jednolodní, se zajímavým konvexně konkávním zvlnění při západní straně se zvlněnou římsou. V sousedství kostela se nachází zajímavá památkově chráněná budova se sloupkovou arkádou.
L.P., 17.12. 2005
historie

Obec Nezdice je připomínána již roku 1243 a první zmínky o kostele jsou z 2. poloviny 14. stol. Původně gotický kostel byl v pol. 18. stol. přestavěn za účasti architekta F. I. Préea. Dodnes dochovaný původní gotický pětiboký presbytář se sakristií po severní straně byly přestavbou změněny na dnešní sakristii.

Kolektiv autorů, Umělecké památky Čech 2, Academia Praha 1977, 17.12. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nezdice

Místa v okolí

 Lužany
 Skočice
 Příchovice
 Červené Poříčí
 Skála
 kaple sv. Anny
 Roupov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Švihov
 Újezd
 Ježovy
 Kokšín
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Řenče
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Křenice
 Ptenín
 Předslav
 Halter Valley
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Kožich
 Měcholupy
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Komošín
 Chlumčany
 Hluboká
 Štěpánovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Křížový vrch
 Netunice
 Svrčovec
 Němčice
 rozhledna Bolfánek
 Zichov
 Lázeň
 Nebílovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 vyhlídková plošina
 U Žižků
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Drslavice
 Chocenice
 Chocenice
 Žinkovy
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Potenštejn
 radnice
 Černá věž
 Tupadly
 Chocomyšl
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Tupadelské skály
 Vlčtejn
 Stará pošta
 Pušperk
 Džbánek
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Ruchomperk
 Pokonice
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Kratice
 kostel Všech svatých
 Lovčice
 Úsilov
Základní informace místa
ID místa: 1927
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama