Zámek byl přestavěn kolem roku 1670 ze starší tvrze, která přestavbou zanikla. V 18. století byly zazděny arkády a mezi lety 1824-25 byl zámek znovu přestavěn a také pravděpodobně zbořena původní věž. Zámek je sídlem OÚ Merklín.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
2003 ©Luděk Pitter
Obec Merklín leží mimo hlavní silniční tahy v okrese Plzeň- jih. Ze Stoda, Staňkova nebo Přeštic je to však jen 10 km zajížďka. V obci si kromě řady dalších památek můžete prohlédnout i místní zámek. Zámek je přístupný, neboť je sídlem OÚ Merklín. Jedná se o čtyřkřídlou patrovou budovu s uzavřeným nádvořím, obklopenou parkem. Nádvoří s arkádami, které byly v patře později zazděny. Prostor před zámkem je vyrovnán vysokou tarasní zdí, pro kterou není ze silnice zámek skoro vidět. Zajímavé jsou i sluneční hodiny na jižním křídle zámku
19.11. 2003
turistické

Zámek je plně využit obecním úřadem, turisté se zde žádným prohlídkovým okruhem neprovázejí.

E.H. - info OÚ Merklín, 7.10. 2013

historie

Zámek stojí na místě tvrze merklínských vladyků snad z 15. stol. Tvrz zanikla při přestavbě kolem roku 1670. V souvislosti s přestavbou je vzpomínán Jakub Filip Berchtold z Uherčic. Někdy v 18. století došlo k zazděný arkád a v letech 1824 – 1825 byl zámek znovu zcela přestavěn. V této době byla s největší pravděpodobností také zbořena původní věž snad pro poškození velkým požárem Merklína v roce 1817. Později došlo ještě k dalším úpravám. Zámek je sídlem OÚ Merklín.

19.11. 2003

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Merklín

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Ptenín
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 Křenice
 vyhlídková plošina
 Křížový vrch
 Lacembok
 Skočice
 Ježovy
 Lužany
 Stará pošta
 kostel sv. Prokopa
 Zichov
 Červené Poříčí
 Příchovice
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna Bolfánek
 Chlumčany
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Chocomyšl
 Lázeň
 Kokšín
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Květkovice
 U Žižků
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Skála
 Osvračín
 Puclice
 Kanice
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Dolany
 Netřeby
 Komošín
 Lštění
 kostel sv. Matěje
 Chotiměř
 Pušperk
 kostel sv. Markéty
 Újezd
 Bukovec
 Ruchomperk
 Svrčovec
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
 Přívozec
 Nedražice
 Předslav
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Měcholupy
 Alfrédov
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Obecní úřad Merklín
Zámek 1
334 52 Merklín
Tel: + 420 377 912 790
http://www.merklin.cz
info@merklin.cz
Základní informace místa
ID místa: 1795
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama