Kostel sv. Jiří vznikl na místě barokní kaple z r. 1704, k níž byla r. 1870 přistavěna obdélníková loď. V letech 1907-1909 prodloužen a opatřen novou věží. Opravován v letech 1993-1995 a po r. 2000. Nyní filiální kostel ve farnosti Kdyně s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Kout na Šumavě-kostel
© Alexej Kokorev 08/2022
Obec Kout na Šumavě (německy Kauth) se nachází asi 7 km východně od Domažlic a prochází jí silnice I/22 z Domažlic do Klatov. Je tu též nádraží na železniční trati Domažlice-Janovice nad Úhlavou- Klatovy. Žije zde přibližně 1 100 obyvatel. Přes svůj název obec neleží na Šumavě, nýbrž na Chodsku při severním úpatí Všerubské vrchoviny. Je doložena od r. 1544. Kostel sv. Jiří stojí na vyvýšeném místě v centru obce.
Jiří Špaček, 7.8. 2022
historie

Kostel sv. Jiří vznikl na místě původní barokní šestiboké kaple založené Stadiony v r. 1704 pro úředníky koutského velkostatku na podnět vrchního panství Jana Seifrida. Duchovní správu zajišťovali zpočátku faráři ze Kdyně nebo domažličtí augustiniáni, později koutští zámečtí kaplani. V r. 1870 byla ke kapli přistavěna obdélníková loď, které prostor původní kaple sloužil jako presbytář. Došlo k tomu aktivitou kněze Hippolyta Randy a štědrostí hraběte Bedřicha Stadiona. Stavbu povedl stavitelský mistr Jan Vebr ze Kdyně a tesařský mistr Tomáš Dufek z Prapořišť. Varhany doplnil varhanář Antonín Červenka (1819-1887), který byl činný v Domažlicích a Hvožďanech. Později je opravoval domažlický varhanář Jakub Konrády. Na počátku 20. století, v letech 1907-1909, dochází ke třetí přestavbě. Kostel byl prodloužen a opatřen novou věží. Projektantem a stavitelem byl zednický mistr Jan Mašek z Horažďovic, tesařské práce prováděl tesařský…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.8. 2022

Půdorys místa

zaměření kostela, šrafovaně zdivo z r. 1704, tečkovaně zdivo z roku 1870, neznačeně zdivo z roku 1909
© Z. Procházka a V. Svoboda (in: Z. Procházka: Historie a stavební vývoj kostela sv. Jiří v Koutu na Šumavě, Dějiny staveb 2002. Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2003
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kout na Šumavě

Místa v okolí

 Kout na Šumavě
 gloriet Klobouk
 Rýzmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Příkopy
 kaple sv. Václava
 Nový Herštejn
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Kubíčkova skála
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Netřeby
 Ruchomperk
 Úsilov
 akvadukt u Hadrovce
 Nahošice
 Lštění
 Kanice
 židovský hřbitov
 Přívozec
 Blížejov
 Květkovice
 Dobrá Voda
 Pušperk
 Chotiměř
 Trhanov
 Chocomyšl
 Markéta
 Osvračín
 Ždánov
 Osvračín
 U Žižků
 kostel sv. Markéty
 Běhařov
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Šibeniční vrch
 Zichov
 kostel sv. Martina
 Stará pošta
 kaple sv. Isidora
 Sohostov
 Tetětice
 kostel sv. Apolináře
 Výhledy
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Čerchovské hvozdy
 Bystřice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Annaburg
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Pajrek
 Křenice
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Dešenice
 Ptenín
Základní informace místa
ID místa: 16583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama