Pozdně gotický až renesanční hřbitovní kostel z let 1549-76. V r. 1949 hřbitov zrušen a v 70. letech přeměněn na pietní park. Kostel slouží jako koncertní síň. V interiéru pozdně renesanční kazatelna a originály barokních plastik z kamenného mostu.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Milan Caha 05/2009
Původní městský hřbitov býval kolem děkanského kostela Narození Panny Marie. V roce 1549 byl přenesen za Otavu, na pozemek darovaný městu k tomuto účelu králem.V letech 1549-76 zde byl vystavěn pozdně gotický až renesanční hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice. Založení hřbitova i kostela připomíná nápis na zdobném renesančním portálu na jižní straně lodi. Po založení Lesního hřbitova ve třicátých letech 20. století byl zdejší hřbitov využíván méně a méně, až byl v roce 1949 zrušen. Areál chátral a v polovině sedmdesátých let byl přeměněn na pietní park. Část náhrobků byla odstraněna, na místě zůstaly historicky a umělecky zajímavé náhrobky, včetně náhrobků významných osobností (např. historika Augusta Sedláčka či houslového pedagoga Otakara Ševčíka). Rovněž kostel změnil své využití – dnes je zde prostor pro koncerty vážné hudby a podobné společenské události. V interiéru se zachovala pozdně renesanční dřevěná kazatelna, uloženy jsou zde originály barokních plastik ze starého kamenného mostu.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a www.icpisek.cz), 31.5. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 dům U Koulí
 radnice
 sladovna
 městské opevnění
 Kamenný most
 Písek
 synagoga
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 zemský hřebčinec
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Velký Kamýk
 Velký Mehelník
 kostel sv. Kateřiny
 Čížová
 Kestřany
 boží muka
 kaple-Kalvárie
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Drhovle
 Vráž
 kostel sv. Jiljí
 Tálínský rybník
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Šamonice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Božovice
 Chřešťovice
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 kostel sv. Linharta
 Kožlí
 boží muka
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Cehnice
 Drahonice
 Osek
 Kdanský dvůr
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Protivín
 Skočice
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Karlov
 Zvíkov
 Strážovice
 křížová cesta
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Sedlice
 Újezdec
 Škvořetice
 návesní kaple
 Chvalešovice
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama