Pozdně gotický až renesanční hřbitovní kostel z let 1549-76. V r. 1949 hřbitov zrušen a v 70. letech přeměněn na pietní park. Kostel slouží jako koncertní síň. V interiéru pozdně renesanční kazatelna a originály barokních plastik z kamenného mostu.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Milan Caha 05/2009
Původní městský hřbitov býval kolem děkanského kostela Narození Panny Marie. V roce 1549 byl přenesen za Otavu, na pozemek darovaný městu k tomuto účelu králem.V letech 1549-76 zde byl vystavěn pozdně gotický až renesanční hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice. Založení hřbitova i kostela připomíná nápis na zdobném renesančním portálu na jižní straně lodi. Po založení Lesního hřbitova ve třicátých letech 20. století byl zdejší hřbitov využíván méně a méně, až byl v roce 1949 zrušen. Areál chátral a v polovině sedmdesátých let byl přeměněn na pietní park. Část náhrobků byla odstraněna, na místě zůstaly historicky a umělecky zajímavé náhrobky, včetně náhrobků významných osobností (např. historika Augusta Sedláčka či houslového pedagoga Otakara Ševčíka). Rovněž kostel změnil své využití – dnes je zde prostor pro koncerty vážné hudby a podobné společenské události. V interiéru se zachovala pozdně renesanční dřevěná kazatelna, uloženy jsou zde originály barokních plastik ze starého kamenného mostu.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a www.icpisek.cz), 31.5. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 městské opevnění
 Písek
 Kamenný most
 sladovna
 radnice
 dům U Koulí
 synagoga
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 zemský hřebčinec
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 Velký Kamýk
 Velký Mehelník
 Čížová
 Kestřany
 Drhovle
 Vráž
 kostel sv. Jiljí
 Tálínský rybník
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Šamonice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Božovice
 Chřešťovice
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 Kožlí
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Drahonice
 Cehnice
 Kdanský dvůr
 Osek
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Protivín
 Cerhonice
 Skočice
 židovský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Karlov
 Zvíkov
 Strážovice
 křížová cesta
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Sedlice
 Újezdec
 Škvořetice
 návesní kaple
 Chvalešovice
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama