Hřebčín vybudovaný v roce 1902 navazuje na tradici chovu koní pro armádu, který v Písku probíhal od roku 1811. Architektonicky zajímavý, památkově chráněný komplex budov z režného zdiva se secesními detaily.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Hřebčinec nabízí možnost exkurzí – nutno se předem telefonicky dohodnout. Vstupné je: dospělí 50,- Kč, děti 20,- Kč. Délka exkurze dle dohody. Rovněž nabízí možnost jízdy na koni, v roce 2009 byla cena 200 Kč/hodinu.
7.6. 2009
historie

Písek býval dlouho posádkovým městem a přítomnost vojska si vyžádala i založení hřebčince, který by armádu zásoboval kvalitními koni. Původní se nacházel od roku 1811 v Švantlově dvoře u bývalého Měšťanského pivovaru. Protože nebylo možné jej rozšířit, byl v roce 1902 vybudován nový hřebčinec na okraji města směrem na České Budějovice. Architektonicky zajímavý komplex budov z režného zdiva se secesními detaily obsahuje prostorné stáje, jízdárnu, provozní a administrativní budovy, byty zaměstnanců. Armádě sloužil hřebčinec do roku 1924, poté přešel pod civilní správu. Z píseckého chovu pocházel i legendární kůň Ardo, který stál modelem sochaři J. V. Myslbekovi, když modeloval pomník sv. Václava pro pražské Václavské náměstí. Jedna z Myslbekových studií dnes stojí na nádvoří hřebčince.

Milan Caha (zdroj: www.icpisek.cz), 7.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 synagoga
 dům U Koulí
 městské opevnění
 radnice
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Jarník
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Velký Mehelník
 vojenský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Tálínský rybník
 Velký Kamýk
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Čížová
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Vráž
 Červený Újezdec
 Chřešťovice
 Drhovle
 Božovice
 Podolsko
 Údraž
 Mladějovice
 Brloh
 Mladějovice
 hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Šamonice
 Protivín
 Vysoký Kamýk
 Kdanský dvůr
 Štěkeň
 Drahonice
 Skočice
 Petrovice
 Kbelnice
 Kožlí
 Cehnice
 kaple sv. Anny
 Osek
 Újezdec
 Cerhonice
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Chvalešovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Chvalešovice
Kontaktní informace
Zemský hřebčinec Písek, s.p.
U Hřebčince 47
397 01 Písek
Tel: 382 214 121; 737 274 803
http://www.zemskyhrebcinecpisek.cz/
hrebcinec.pisek@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 7859
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama