Výklenková kaple, vložená do čela hřbitovní zdi u silnice nedaleko vstupní brány na hřbitov a do kostela sv. Brikcí. Datována do roku 1851. Ve výklenku socha sv. Jana Nepomuckého v podživotní velikosti na kamenné podestě s podstavcem. Výklenek uzavřen nízkou ozdobnou kovanou mříží.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 05/2022
Dobev je obec ležící v okrese Písek, 8 km západojihozápadně od Písku. Nejstarší zmínka o vsi je z roku 1318, kdy se připomíná v majetku jistého Albery z Dobevi (Albera de Dobeu). Z pamětihodností je zde kromě zmíněné výklenkové kapličky v její blízkosti stojící kostel sv. Brikcí (původně vlastnická kaple zaniklé tvrze) ze 14. století, těsně za obcí směrem do Kestřan výklenková kaple Nejsvětější Trojice z 1. poloviny 18. století a klasicistní most s křížem, spojující Starou a Novou Dobev, datovaný do roku 1850. Osou obce je silnice II/139 z Písku do Strakonic s autobusovým spojením obou měst, prochází jí žlutá turistická stezka a cyklistická stezka č. 1151.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.6. 2022
popis

Výklenková kaple je vložena do čela hřbitovní zdi u silnice nedaleko vstupní brány s křížem na hřbitov a na něm stojícího kostela sv. Brikcí (původně vlastnické kaple zaniklé tvrze). Datována do roku 1851. Je to vysoká obdélná zděná kaple, na bocích a zadní straně ve vyvýšené části hřbitova jen její horní polovina. V průčelní straně je vysoký, půlkruhově zakončený výklenek a v něm socha sv. Jana Nepomuckého, umístěná na ozdobném podstavci na odstupňované kamenné podestě v klasickém ztvárnění. Výklenek je uzavřen nízkou ozdobnou kovanou mříží. Strany a zadní část kaple ve vyvýšené části hřbitova mají mělké slepé půlkruhové výklenky. Zakončena je částečně zvalbenou taškovou střechou na profilované podstřešní římse, obíhající celou kapli, s vrcholovým kovovým křížkem a jetelovým zakončením s paprsky.

Jaroslav Špiroch., 20.6. 2022

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Stará Dobev

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16407
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama